عامل موثر بر افزایش قیمت نفت در سال جاری

نفت خام

به گفته فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی (IEA)، اقتصاد و تقاضای نفت چین تنها محرک قیمت نفت در سال جاری خواهد بود، حتی اگر اوپک پلاس بتواند قیمت‌ها را به سمت بالا بکشاند.

بیرول روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: طبق معمول در مورد بازار نفت، ابهامات زیادی وجود دارد، و اگر بخواهم مهمترین آنها را انتخاب کنم، چین است.

مدیر ارشد آژانس بین المللی انرژی با اشاره به اینکه انتظار می رود چین 60 درصد از جهان امسال را به خود اختصاص دهد، گفت: اگر اقتصاد چین ضعیف شود یا رشد بسیار کمتر از آن چیزی باشد که بسیاری از مؤسسات اقتصادی بین المللی فکر می کنند، البته، این می تواند به احساسات نزولی منجر شود.

رشد تقاضای نفت که آژانس بین المللی انرژی در حال حاضر بیش از 2 میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال 2022 می بیند.

روز یکشنبه، تولیدکنندگان اوپک پلاس تصمیم گرفتند کاهش فعلی را تا پایان سال 2024 حفظ کنند، در حالی که بزرگترین تولیدکننده اوپک و بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، گفت که به طور داوطلبانه تولید خود را 1 میلیون بشکه در روز در ژوئیه کاهش می دهد و به حدود 9 می رساند.

میلیون بشکه در روز شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت که کاهش تولید عربستان ممکن است پس از ماه جولای تمدید شود.

بیرول به بلومبرگ گفت، اگر اقتصاد و تقاضای نفت چین تضعیف نشوند، این کاهش‌ها به توازن بازار نفت در نیمه دوم سال منجر خواهد شد.

اوایل این هفته به نقل از بیرول گفته شد که پس از اینکه اوپک پلاس کاهش را تا سال 2024 تمدید کرد و عربستان سعودی کاهش اضافی 1 میلیون بشکه در روز را برای جولای اعلام کرد، اکنون احتمال افزایش قیمت نفت بسیار بیشتر است.

آژانس بین المللی انرژی در سال جاری هشدار داده است که کاهش عرضه خطر افزایش قیمت نفت و انرژی را در زمان افزایش عدم اطمینان دارد.

پس از کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس که در اوایل آوریل اعلام شد، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه بازار نفت خود اعلام کرد که «کاهش‌های غیرمنتظره اوپک پلاس که در 2 آوریل اعلام شد، خطر تشدید کسری عرضه نفت مورد انتظار در نیمه دوم نیمه‌ماه 23 و افزایش قیمت نفت را در زمان افزایش می‌دهد.

عدم اطمینان اقتصادی، حتی با کاهش فعالیت صنعتی در بزرگترین اقتصادهای جهان و رشد تولید خارج از اتحادیه قوی به نظر می رسد.

عامل موثر بر افزایش قیمت نفت در سال جاری
به گفته مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی، مهم ترین عامل برای قیمت نفت در سال جاری، اقتصاد چین و تقاضای نفت آن خواهد بود. انتظار می رود چین 60 درصد رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری را به خود اختصاص دهد که آژانس بین المللی انرژی در حال حاضر آن را بیش از 2 میلیون بشکه در روز می بیند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار کسری عرضه نفت در نیمه دوم سال جاری را دارد و بر این باور است که کاهش تولید اخیر عربستان سعودی تنها به فشار صعودی بر قیمت نفت می‌افزاید.

Image