ارائه مهمات انفجار هوایی موثر و قابل برنامه ریزی برای اوکراین

صنعت تسلیحات

وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) و مهمات سرگردان (LM) بر فراز میدان های نبرد تنها بخشی از تهدیدات هوایی است که فضای نبرد را برای همیشه تغییر داده است، اما اثرات انفجار هوایی قابل برنامه‌ریزی مهمات با کالیبر متوسط یک مقابله مؤثر را ارائه می‌دهند.

این مقاله به طور مختصر به - ارتباط و اثرات مجاورت - بازار مهمات قابل برنامه ریزی و آخرین پیشرفت های مهمات با کالیبر متوسط ​​و قابل برنامه ریزی مربوط به میدان های نبرد اوکراین و فراتر از آن می پردازد، که امیدواریم تفاوتی در قابلیت های دفاع هوایی در برابر پهپادهای انبوه ایجاد کند. (پهپادها و سایر اهداف هوایی)

پانچ مجاورت

اثرات مجاورت یا انفجار هوایی بر روی هدف همیشه انتخاب مورد علاقه توپچی ها بوده است، زمانی که با توصیف اهدافی مانند سربازان در فضای باز از سوی ناظران جلویی آنها که درخواست پشتیبانی آتش می کنند، مواجه می شوند.

برای بیش از 100 سال و در طول جنگ‌های مختلف، اسلحه‌های با کالیبر متوسط ​​تا بزرگ، گلوله‌های HE را شلیک کرده‌اند، با فیوزهایی که در ارتفاعات معینی منفجر می‌شوند تا مقادیر زیادی ترکش در هوا تولید کنند، چه بر علیه اهداف زمینی با توصیف‌های مختلف در صورت شلیک به سمت اهداف که مورد تاثیر مستقیم قرار می گیرند و چه اهداف هوایی.

این مهمات در یک زاویه بالا برای منفجر شدن را انتخاب می کنند و ده های ترکش را به صورت پوسته پوسته (بدنه فلزی مهمات) را در مجاورت هواپیمای بدون سرنشین قرار می دهند، امروزه این قابلیت نه تنها در مواجهه با هواپیماها و هلیکوپترهای بال ثابت در ارتفاع پایین بلکه پهپادها و LM های فوق الذکر که در اوکراین نیز تکثیر شده اند، بسیار موثر است.

خوشبختانه مهمات مختلف با کالیبر متوسط ​​و روش های تنظیم یا برنامه ریزی آنها در حال ظهور هستند و کارایی خودروهای جنگی فعلی و برنامه ریزی شده، سامانه های دفاع هوایی بسیار کوتاه برد (VSHORAD/SHORAD) و توپ های خودکار را افزایش می دهد.

آنها که در نقش‌های دفاع هوایی مستقر شده‌اند، می‌توانند با اثرات انفجار هوایی دقیق در برابر این تهدیدات هوایی معاصر بسیار مفید واقع شوند، در واقع سیستم‌های VSHORAD که در اختیار نیروهای اوکراینی قرار می‌گیرد، مانند سیستم Skynex آلمان، می‌تواند در جنگ تغییراتی ایجاد کند، اگرچه میزان تفاوت تا حد زیادی به تعداد سیستم‌های تحویل داده شده بستگی دارد. (هر چه بیشتر، بدیهی است، بهتر است، قبل از اینکه به چند مورد از این سیستم ها با جزئیات بیشتری نگاه کنیم، ابتدا نگاهی کوتاه به بازار مهمات قابل برنامه ریزی بیندازیم)

تقاضا باعث رشد می شود

در گزارش اخیر در مورد روند رشد مهمات قابل برنامه ریزی طی پنج سال آینده، شرکت تحقیقاتی Mordor Intelligence پیش بینی می کند که این بازار می تواند انتظار رشد قابل توجهی داشته باشد، که با تقاضاهایی مانند مواردی مانند گلوله های هدایت شونده دقیق تقویت می شود.

حداقل توسط برخی از کشورهای متعهد به هنجارها و قوانین پذیرفته شده درگیری مسلحانه، در تلاش برای کاهش احتمال آسیب های جانبی در هنگام استفاده از مهمات از هر نوع، این موضوعی است که مهمات قابل برنامه ریزی می توانند تا حدی از طریق پیش بینی پذیری بیشتر آن را کاهش دهند.

این تحقیق، بازار مهمات قابل برنامه ریزی را در امتداد خطوط کالیبر، از کالیبر متوسط ​​تا بزرگ و همچنین بر اساس نوع مهمات، مانند سنجش هدایت شونده یا هدف، طبقه بندی می کند و تا نوع انفجار مهمات به هدف، از جمله انفجار نقطه ای، تمرین می کند، (PD) بی سیم از راه دور و زمان قابل برنامه ریزی و انواع انفجار مجاورتی.

در مورد دوم برای مهمات با کالیبر متوسط، اثرات مجاورت قابل برنامه ریزی برای سیستم های دفاع هوایی در سال های اخیر با پیشرفت در فن آوری های کوچک سازی، ارتباطات و حسگر تقویت شده است و در واقع بیشتر رشد بازار در بخش کالیبر متوسط ​​پیش‌بینی می‌شود که شامل گلوله‌های 20 میلی‌متری، 25 میلی‌متری، 30 میلی‌متری و 40 میلی‌متری با مشخصات مختلف است، که برخی از آنها به‌طور خاص برای برآورده کردن الزامات انفجار جدید برای شکست پهپاد های مدرن توسعه می‌یابند.

Nammo یکی از تولیدکنندگان پیشرو مهمات قابل برنامه ریزی اروپا است که بازار مهمات قابل برنامه ریزی را در پنج سال آینده هدایت می کند، نارنجک‌های 40 میلی‌متری آن، برای استفاده با نارنجک‌اندازهای خودکار (AGL) مانند نمونه در تصویر، شامل گلوله‌های قابل برنامه‌ریزی، HE و airburst 40 میلی‌متری در 53 HEDP-RF است که 1200 قطعه را علیه اهداف هوایی و زمینی، از جمله دفینه‌زدایی‌شده، مستقر می‌کند. (نیروهای واحد برنامه نویسی دستی مهمات با بسیاری از AGL ها کار می کند)

سازندگانی مانند راین متال در حال پیشرفت در زمینه مهمات قابل برنامه ریزی هستند، همانطور که در قراردادهای ژانویه 2023 آن برای تامین دو مشتری ناشناس اروپایی ناتو با مهمات 40 میلی متری، شامل انواع سرعت کم و بالا و شامل 45000 گلوله قابل برنامه ریزی 40 میلی متری در ارتفاع 53 میلی متری مشخص شده است. (مهمات انفجاری سریع (HE) -Tracer Airburst (HV HE-T ABM)، برای تحویل در نیمه اول سال جاری)

این تحقیق همچنین تأکید می‌کند که تقاضا برای چنین مهمات با کالیبر متوسط ​​و فن‌آوری پیشرفته و قابل برنامه‌ریزی است که پشت سر رشد قابل‌توجه پیش‌بینی‌شده در بازار طی پنج سال آینده خواهد بود و سهم اصلی در آمریکای شمالی، جایی که سازندگان مهمات در آن هستند، پیش‌بینی می‌شود.

در حال حاضر سرمایه گذاری منابع قابل توجهی در تحقیق و توسعه به سمت سیستم های قابل برنامه ریزی نسل بعدی پیشرفته، متوسط ​​و کالیبر بزرگتر است.

شرکت آمریکایی Northrop Grumman یکی از بازیگران پیشرو در آمریکای شمالی در این زمینه است، در حالی که لویاتان های اروپایی، BAE Systems ،Nammo و Rheinmetall همگی به طور مشابه با جنگ در اوکراین و تغییر ماهیت میدان نبرد برای تقویت خود تشویق شده اند. (تلاش های توسعه مهمات قابل برنامه ریزی خود در جنگ اوکراین)

با این حال نگرانی‌های کوچک‌تر دیگری نیز چنین پیشرفت‌هایی را دنبال می‌کنند، به‌عنوان مثال، این گزارش به پیشرفت‌های قابل برنامه‌ریزی با کالیبر متوسط ​​در مؤسسه فنی نظامی صربستان (MTI) اشاره می‌کند، که در آن یک دور نزدیکی/انفجار هوایی قابل برنامه‌ریزی برای نوع جدید MTI از PASARS است. (سیستم 16 VSHORAD خودکششی برای استفاده با تسلیحات اصلی توپ تک لول 40 میلی متری L/70 بوفورس خود ساخته شده است)

این گلوله ها که طبق گزارش ها 1100 قطعه ترکش تنگستن را هنگام انفجار در نزدیکی هدف رها می کند و عمدتاً برای استفاده علیه پهپادها در نظر گرفته شده است... سازنده دفاعی صرب، اسلوبودا، مهمات استانداردی برای اتوکانون می سازد.

این تحقیق همچنین توجه به پیشرفت‌های برنامه دفاع هوایی کوتاه‌برد مانور فعلی ارتش ایالات متحده (M-SHORAD) را برای دستیابی به مهمات قابل برنامه‌ریزی موثر علیه پهپادها و همچنین اهداف مختلف مستقر در زمین، جلب کرد که XM1223 HE چندگانه را برجسته کرد، حالت انفجار هوای مجاورتی (MMPA) دور، (در مورد این در زیر) به عنوان بخشی از آخرین مرحله برنامه است.

انفجار هوایی برای اوکراین

همانطور که قبلاً در بالا ذکر شد، سیستم دفاع هوایی Oerlikon Skynex راین متال از نظر قابلیت‌ها و پیشرفت‌های مهمات قابل برنامه‌ریزی در خط مقدم قرار دارد و همچنین یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های VSHORAD است که به اوکراین برای تلاش‌هایش علیه پهپادها (نیروهای روسیه) عرضه شده یا در حال عرضه است.

سامانه‌های دفاع هوایی Skynex در سال‌های 2023 و 2024 همراه با مهمات 35 میلی‌متری قابل برنامه‌ریزی AHEAD به اوکراین تحویل داده شده است. (سیستم ها و مهمات بیشتری در حال سفارش هستند)

در آخرین لیست تجهیزات دولت آلمان برای اوکراین (چه از ذخایر نیروهای مسلح خود، یا از مواد تامین شده توسط صنعت، که با بودجه دولت تامین می شود) دو سیستم Skynex را به همراه مهمات، هر دو در تامین و در برنامه ریزی برای عرضه در آینده است.

به گزارش صدای جدید اوکراین، اولین سیستم در سال 2023 تحویل داده شد و دومین سیستم در پایان آوریل 2024 دریافت شد، طبق گزارشی که در کیف پست منتشر شد، به نظر می رسد این تحولات مطابق با قرارداد راین متال با دولت آلمان در سال 2019 باشد. (دسامبر 2022 برای تولید دو سیستم Skynex با هزینه 182 میلیون یورو برای تحویل اوایل سال 2024)

به نظر می رسد اعلامیه Skynex فوریه 2024 Rheinmetall، قبل از آخرین لیست تامین تجهیزات دولت آلمان برای اوکراین، در عنوان خود تأیید می کند: راین متال به مشتریان اروپایی سیستم های دفاع هوایی Skynex بیشتری عرضه می کند که حداقل دو سیستم Skynex دیگر در دست اجراست.

همچنین می‌گوید که همانند قرارداد اولیه، این سفارش شامل کامیون‌های خانواده HX از Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) می‌شود که فرض بر این است که پلتفرم‌های Skynex بر روی آن‌ها نصب شوند.

نکته مهم این است که تایید می‌کند که این جدیدترین سیستم‌ها در طول سال 2025 تحویل خواهند شد و در حالی که هیچ اشاره خاصی به مهمات مورد نیاز ارائه نشده است، اما به مهمات 35 میلی‌متری Advanced Hit Efficiency And Destruction (AHEAD) اشاره می‌کند که با آن عرضه شده است.

سفارش قبلی Skynex، بنابراین فرض می شود که مهمات 35 میلی متری ذکر شده در اعلامیه اخیر دولت آلمان در مورد تدارکات برای اوکراین به طور مشابه شامل مهمات AHEAD نیز می شود.

جالب اینجاست که دنیس شمیحال، نخست وزیر اوکراین، همانطور که در اوایل سال جاری در کیف پست گزارش شد، تأیید کرد که یک سیستم Skynex پیش از این آخرین اعلامیه در حال کار بوده است، اگرچه برخی عدم قطعیت در رسانه های این کشور در مورد اینکه آیا جدیدترین سیستم ها به ارمغان خواهند آورد یا خیر، وجود دارد.

فقط دو، سه یا چهار سیستم Skynex در مجموع به اوکراین تحویل داده می شود، مطمئناً به نظر می رسد دو مورد از سفارش اولیه دسامبر 2022 و حداقل دو مورد دیگر از آخرین اعلامیه باشد.

جای تعجب نیست که مقاله Kyiv Post که از اعداد دقیق مطمئن نبود، پیشنهاد کرد که اگرچه برای دفاع نقطه‌ای مناسب است، مگر اینکه Skynex در تعداد بیشتری مستقر شود، تنها پیشرفت‌های محدود در دفاع هوایی کلی اوکراین ارائه می‌کند و به موارد بیشتری نیاز است.

شماتیک مهمات قابل برنامه ریزی AHEAD که عملکرد انتها به انتها را نشان می دهد، از تنظیم/برنامه ریزی القایی در پوزه تا پراکندگی پرتابه فرعی هنگام انفجار در انتهای هدف.

افکت های قابل برنامه ریزی Skynex و AHEAD

با این وجود Skynex یک سیستم دفاع هوایی قدرتمند، مبتنی بر توپ خودکار، موثر در سناریوهای کوتاه و بسیار کوتاه است که در آن استفاده از آن با مهمات قابل برنامه ریزی 35 میلی متری AHEAD راین متال هر دو به طور قابل توجهی مؤثرتر از استفاده از موشک های هدایت شونده در چنین بردهایی است.

همچنین بسیار ارزان تر، هم گلوله های HE airburst/proximity (ABM) و هم فیوز زمان انرژی جنبشی (KETF) و هم گلوله سوراخ کننده زره، در دسترس هستند، گلوله‌های 35 میلی‌متری بر خلاف موشک‌های همتای خود، در برابر اقدامات متقابل الکترونیکی مصون هستند.

تسلیحات اصلی Skynex 35 میلی متری Oerlikon Revolver Gun Mk3 است که دارای یک ردیاب رادار و واحد حسگر اپترونیک است.

اما مهمات AHEAD قابل برنامه ریزی است که در زمینه این ویژگی مورد توجه است و این نوع پرتابه که چندین سال است برای اسلحه‌های مختلف و کالیبرهای 30 میلی‌متری/35 میلی‌متری وجود داشته است، در برابر تهدیدات زمینی و همچنین اهداف هوایی معمولی کم‌پرواز، پهپادها و مهمات سرگردان رایج در اوکراین مؤثر است.

در مورد Skynex، فیوز قابل برنامه ریزی دور AHEAD 35 mm x 228 mm حاوی یک ماژول تایمر الکترونیکی است که با القای الکترونیکی برنامه ریزی یا تنظیم شده است (خود فرآیندی است که برای تنظیم 105 میلی متر و 155 میلی متر استفاده می شود. (فیوزهای توپخانه مهمات در موقعیت تفنگ طی چندین دهه)

از آنجایی که هر گلوله 35 میلی متری هنگام خروج از تفنگ از یک میدان القایی در داخل پوزه عبور می کند، از سرعت دهانه آن برای تعیین هرگونه اصلاح در سرعت و زمان پرتاب استفاده می شود تا در هر دور هنگام عبور از پوزه برنامه ریزی شود تا بتواند در نقطه رهگیری هدف بهینه خود منفجر شود.

شایان ذکر است در حالی که اسلحه Mk3 Oerlikon به طور استاندارد 252 گلوله را حمل می کند، می تواند 1000 گلوله در دقیقه تا برد حدود 4.5 کیلومتر شلیک کند که معمولاً 24 گلوله را در یک زمان شلیک می کند.

پرتابه AHEAD با انفجار یک بار کوچک پرتابی 1 گرمی درست جلوتر از هدف، محموله خود را آزاد می کند و در مورد گلوله Oerlikon 35 میلی‌متری KETF/AHEAD PMD062 که برای طیف وسیعی از اهداف هوایی استفاده می‌شود، محموله 152 استوانه‌ای، 3.3 گرمی، آلیاژ تنگستن، زیر پرتابه‌های پایدار شده در چرخش است که پس از رهاسازی، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک مخروط کشنده از ترکش در جلوی مسیر پرواز هدف تشکیل می دهد و قصد دارد احتمال انهدام آن را به ویژه در بردهای طولانی افزایش دهد.

پیکربندی دوم برای اهداف دفاع هوایی، اگرچه برای نابودی اهداف کوچک، سریع و چابک مناسب‌تر است، گلوله Oerlikon 35 میلی‌متری KETF/AHEAD PMD428 است که بیش از 600 پرتابه فرعی را رها می‌کند.

هر چه تعداد پرتابه های فرعی بیشتر باشد، احتمال کشتن هدف بیشتر می شود و در هر دو مورد، ابر پرتابه‌های فرعی آیرودینامیکی این پتانسیل را دارد که از سطوح کنترلی هدف و سیستم‌های حیاتی عبور کند.

در واقع آزمایش مهمات 35 میلی‌متری AHEAD ABM توسط راین منتال در اواسط سال 2021 در برابر گروهی متشکل از 8 هواپیمای بدون سرنشین، شاهد انفجار 18 گلوله‌ای بود که همه اهداف را نابود کرد، اگرچه داده‌ها نشان داد که هر هشت گلوله پس از انفجار شش گلوله اول منهدم شده‌اند. (که همچنین نشان دهنده ارزش افزوده و صرفه جویی بالقوه در هزینه مهمات هنگام استفاده از مهمات AHEAD است)

در حالی که اثر انفجار هوایی نه تنها علیه پهپادها و مهمات سرگردان کشنده است، بلکه در برابر موشک های ضد رادار، ضد کشتی و کروز و هواپیماهای بال ثابت و دوار نیز موثر است.

علاوه بر گلوله‌های 35 میلی‌متر در 228 برای سیستم‌هایی مانند Skynex، فناوری AHEAD نیز در گلوله‌های 30 میلی‌متر در 173 برای استفاده با چندین توپ خودکار زمینی و اسلحه‌های زنجیره‌ای و همچنین سیستم‌های تسلیحاتی نزدیک دریایی گنجانده شده است.

این فناوری به گونه‌ای تکامل یافته است که برای کاربردهای اختصاصی از جمله مأموریت‌های ضد راکت، توپخانه و خمپاره‌انداز (C-RAM) که در آن گلوله‌هایی ساخته شده‌اند که در انهدام گلوله‌های توپخانه‌ای و خمپاره‌ای ورودی و همچنین راکت‌های توپخانه مؤثر هستند، کارآمد باشد.

مهمات قابل برنامه ریزی M-SHORAD

در همین حال در ایالات متحده جایی که شرکت‌هایی مانند Northrop Grumman نیروهای کلیدی در بازار مهمات قابل برنامه‌ریزی هستند، ارتش ایالات متحده با سیستم جدید M-SHORAD خود که دارای سه نوع است که به آن افزایش می‌گویند، پیش می‌رود.

ماموریت M-SHORAD با هدف ارائه دفاع هوایی اختصاصی و غیر اختصاصی در برابر تهدیدات هوایی در ارتفاع پایین برای نیروها و همچنین دارایی های حیاتی ثابت و نیمه ثابت، به گونه ای افزایش یافته است که تهدید تصاعدی پهپادها را در بر می گیرد، همانطور که در تهاجم روسیه مشاهده شد.

اوکراین اولین سیستم‌هایی که شامل یک مکمل کامل از تسلیحات، حسگرها و فناوری Increment-1 هستند در سال 2021 به ارتش تحویل داده شدند و مربوط به این بحث، شامل یک توپ خودکار XM914 30 میلی‌متری 113 است که از استاندارد نزدیکی انفجاری بالا (HEP) XM1211 استفاده می‌کند و گلوله های XM1198 انفجاری قوی دو منظوره، خود تخریبی (HEDP-SD) است.

با این حال در مرحله توسعه که این توپ های خودکار 30 میلی متری یک مهمات قابل برنامه ریزی جدید نیز دریافت خواهند کرد، مهمات چند حالته XM1223، انفجار هوایی مجاورتی (MMPA) که در حال حاضر در Northrop Grumman از سال 2024 در حال توسعه است و این مهمات جدید در نظر گرفته شده است که در برابر پهپادها و اهداف زمینی مؤثر باشد و به دلیل تطبیق پذیری آن در برابر تعداد بیشتری از اهداف هوایی و زمینی، احتمالاً در نهایت جایگزین گلوله های XM1211 و XM1198 خواهد شد.

یک نمایش فناوری M-SHORAD Increment-3 توسط ارتش ایالات متحده برای اواخر سال 2024 برنامه ریزی شده است، با یک نمایش عملیاتی برای سال 2026 و تصمیم تولید تا سال 2027 و با توجه به شجره مهمات قابل برنامه ریزی Northrop Grumman ،MMPA برای M-SHORAD بعید است.

برای از دست دادن این نقاط عطف به عنوان مثال، این شرکت قبلاً مهمات انفجاری قابل برنامه ریزی Mk310 خود (PABM) را که با همکاری ارتش ایالات متحده نیز توسعه داده است، تحویل داده است و Mk310 یک دور مجاورتی است، با یک فیوز که قبل از شلیک تنظیم/برنامه ریزی شده است با داده هایی که محاسبه می کند گلوله باید چند دور در حین پرواز انجام دهد، قبل از انفجار، تا اطمینان حاصل شود که یک ضربه انفجار هوایی دقیق، مانند آنچه ممکن است مناسب باشد.

پهپادها، یا نیروهای مستقر/آشکار شده روی زمین، این شرکت همچنین می‌گوید که در حال توسعه یک مهمات هدایت‌شونده جدید است که فناوری‌های PABM را با قابلیت‌های تصحیح مسیر پیوسته در حین پرواز ترکیب می‌کند، که آن را دقیقاً به سمت هدف خود هدایت می‌کند، احتمال ضربه اول را بهینه می‌کند و همچنین شانس نجات را به حداقل می‌رساند.

آخرین تهدیدات میدان نبرد برای همیشه روش های انجام جنگ را تغییر داده است، به طوری که پدافند هوایی در خشکی و دریا برای انطباق یا مرگ به اطلاع می رسد و خوشبختانه، به نظر می‌رسد که انطباق با پلت‌فرم‌های تسلیحاتی بسیار کارآمد از بازیگران پیشرو در صنعت که قادر به ارسال عوامل دقیق و ویرانگر بر روی هدف، از جمله جدیدترین مهمات قابل برنامه‌ریزی انفجار هوایی/نزدیک هستند، امری عادی است.

ارائه مهمات انفجار هوایی موثر و قابل برنامه ریزی برای اوکراین
انفجار گرد با مواد منفجره قوی (HE) در حدود 10 متر بالاتر از هدف، نشان دهنده انتشار ترکش های برخورد شده به زمین است. اثرات انفجار هوا / مجاورت قابل برنامه ریزی بالای یک منطقه هدف زمینی یا در مجاورت یک تهدید هوابرد در نقش پدافند هوایی می تواند در خارج کردن یک هدف موثرتر از تکیه بر ضربه مستقیم باشد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

برخی از این مهمات قبلاً از نظر عملیاتی به اثبات رسیده اند، در حالی که برخی دیگر در حال آزمایش در میدان های نبرد اوکراین، در زمان نگارش این مقاله، به امید ایجاد تغییر در دفاع از آن کشور و احتمالاً بقیه اروپا، هستند.

Image