ایران و روسیه درباره مسائل فنی قرارداد مبادله نفت و گاز گفتگو کردند

نفت خام

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو، توافق بالقوه سوآپ در مورد عرضه نفت و گاز بین ایران و روسیه را پروژه امیدوارکننده توصیف کرد.

نواک گفت: احتمالات فنی در حال بررسی است، به همین دلیل است که این پروژه به عنوان یک پروژه امیدوارکننده در نظر گرفته می شود.

وی پیشتر اشاره کرده بود که مرحله اول این توافق می تواند به روسیه اجازه دهد تا 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و 5 میلیون متریک تن نفت به ایران برای تحویل همین مقدار به سایر کشورهای منطقه تحت قرارداد سوآپ ارائه دهد.

بر اساس یک ترتیب مشابه، ایران در حال حاضر گاز طبیعی را از ترکمنستان برای مصرف در شمال شرق خود وارد می کند و در عین حال از منابع خود به آذربایجان در شمال غرب می رساند.

مذاکرات بر سر قرارداد سوآپ بین ایران و روسیه در اوایل سال 2022 پس از اینکه صادرات گاز روسیه به اروپا تحت تحریم های غرب به دلیل جنگ در اوکراین قرار گرفت، شتاب تازه ای به دست آورد.

کارشناسان می گویند که یک گزینه تحت توافق مبادله با روسیه این است که ایران گاز روسیه را از طریق ترکمنستان یا آذربایجان وارد کند تا عرضه در شمال پرجمعیت خود را افزایش دهد و صادرات به عراق و ترکیه را افزایش دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران و روسیه می‌توانند تا ماه مارس سال جاری اجرای فاز اول توافق مبادله گاز خود را از طریق خطوط لوله ترکمنستان آغاز کنند.

ایران و روسیه درباره مسائل فنی قرارداد مبادله نفت و گاز گفتگو کردند
مسکو و تهران در حال مذاکره درباره جزئیات فنی توافق احتمالی مبادله نفت و گاز هستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ایران و روسیه هنوز در حال مذاکره بر سر یک توافق بالقوه هستند که اجازه می‌دهد نفت و گاز طبیعی روسیه از طریق ایران به کشورهای دیگر تحت قرارداد سوآپ ارسال شود.

Image