فن آوری های جدیددر جهت رشد ذخیره انرژی

انرژی

بازار جهانی برای ذخیره انرژی همچنان در حال رشد است که تا حد زیادی با افزایش استقرار تأسیسات انرژی تجدیدپذیر هماهنگ است.

سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی باتری (BESS)، که انرژی آرایه‌های خورشیدی، مزارع بادی و غیره را ذخیره می‌کنند، برای کمک به تعادل شبکه برق و ارائه قابلیت اطمینان و انعطاف‌پذیری بیشتر، همراه با سایر خدمات جانبی استفاده می‌شوند.

کالین توهی، مدیر عامل Pvilion، توسعه دهنده تجهیزات نوآورانه انرژی خورشیدی مبتنی بر پارچه و مشتریانش شامل نیروی هوایی ایالات متحده است، به POWER گفت: «ذخیره انرژی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از شبکه در همه جا حاضر خواهد شد.

این رشد ادامه خواهد داشت و تنها زمانی کند خواهد شد که همه گزینه های شبکه بالقوه اشباع شوند. آنچه که توسط تحلیلگران صنعت و دیگران به عنوان دهه ذخیره انرژی تبلیغ می شود، علیرغم مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا و مسائل مربوط به زنجیره تامین، به این صورت حساب عمل کرده است.

طبق گزارش ژانویه 2023 از Research and Markets، یک گروه تحقیقاتی بازار جهانی، انتظار می‌رفت که بازار جهانی سیستم ذخیره‌سازی انرژی باتری از 3.36 میلیارد دلار در سال 2021 به 4.34 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش یابد که نشان دهنده رشد سالانه حدود 29 درصدی است.

در این گزارش آمده است که انتظار می‌رود رشد این بخش در سال 2026 به 11 میلیارد دلار برسد یا رشد کل 150 درصد دیگر در چهار سال آینده.

ذخیره انرژی، اعم از باتری‌ها، نیروگاه‌های آبی پمپ شده، سیستم‌های حرارتی یا سایر فناوری‌ها، از حرکت به سمت برق‌رسانی حمل‌ونقل همراه با تأکید بر برق‌رسانی بخش‌های تجاری و صنعتی و همچنین مسکونی سود می‌برد.

مت کلنچی، تحلیلگر شرکت فناوری Orennia که داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌هایی را در مورد انتقال انرژی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند، گفت: «ذخیره انرژی پایه‌ای است که تمام تلاش‌های کربن‌زدایی با منابع تجدیدپذیر باید از آن ساخته شود.

انرژی‌های تجدیدپذیر متناوب است... به همین دلیل سطوح بالای نفوذ انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند قابلیت اطمینان شبکه را تهدید کند، بنابراین اپراتورهای شبکه برای انتقال انرژی به ساعات اوج تقاضا به ذخیره انرژی متکی هستند.

برای اینکه انرژی های تجدیدپذیر به طور معناداری جایگزین تولید سوخت فسیلی بار پایه شود، باید در کنار ذخیره سازی مستقر شود، رایان براون مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Canada's Salient Energy، گفت: رشد در ذخیره سازی انرژی قطعا ادامه خواهد داشت.

ذخیره انرژی برای ادغام مقادیر زیادی انرژی بادی و خورشیدی در شبکه بسیار مهم است.

براون، که شرکتش باتری‌های یون روی را برای ذخیره انرژی ثابت توسعه می‌دهد، گفت: دولت‌ها اهداف تهاجمی را برای نفوذ انرژی‌های تجدیدپذیر تعیین کرده‌اند که تنها با سرمایه‌گذاری قابل توجه در ذخیره‌سازی انرژی امکان‌پذیر خواهد بود.

وی ادامه داد: من معتقدم که این اهداف به دو دلیل اصلی جدی گرفته خواهند شد. اولاً، افزایش روزافزون آب و هوای شدید، تغییر اقلیم را به یک موضوع مهم برای مردم عادی تبدیل کرده است.

دوم، تلاش روسیه برای مسلح کردن وابستگی اتحادیه اروپا [اتحادیه اروپا] به گاز طبیعی خود باعث شده است که قانونگذاران گذار به انرژی های تجدیدپذیر را برای امنیت ملی حیاتی بدانند. بنابراین، رشد در ذخیره‌سازی انرژی ادامه خواهد یافت، زیرا ناشی از مسائلی است که به طور فزاینده‌ای مهم و فوری می‌شوند.

فن آوری های جدیددر جهت رشد ذخیره انرژی
تاسیسات ذخیره انرژی Waratah در استرالیا در محل یک نیروگاه سابق زغال سنگ ساخته می شود و انتظار می رود در سال 2025 به صورت آنلاین عرضه شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پیشرفت‌ها در ذخیره‌سازی انرژی، از جمله انواع باتری‌های جدید و باتری‌های طولانی‌تر، باعث نوآوری در این بخش می‌شوند. نیروگاه های بازنشسته تولید برق به عنوان مکان های ذخیره سازی تغییر کاربری داده می شوند و بخش های مسکونی و تجاری و صنعتی (C&I) برای قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری برق به ذخیره سازی روی می آورند.

Image