ایران واحدهای گاز طبیعی بیشتری را فعال می کند

گاز طبیعی

دو واحد دیگر در یک نیروگاه سیکل ترکیبی گاز طبیعی در حال تولید برق برای شبکه سراسری کشور هستند، نیروگاه مهتاب کویر در شهرستان زرند پس از همگام سازی دو واحد جدید 162 مگاواتی با شبکه در 9 بهمن ماه، اکنون مجموعا ظرفیت تولید برق 484 مگاواتی را دارد.

این نیروگاه از تامین برق سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور پشتیبانی می کند.

وزارت نیرو در اطلاعیه‌ای به نقل از عبدالرسول پیشاهنگ، مدیر برنامه‌ریزی شرکت هلدینگ نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: این واحدها که ۳۲۴ مگاوات برق به شبکه اضافه کرده‌اند، با توربین‌های پیشرفته کلاس F کار می‌کنند.

با نرخ بهره وری 59 درصد. اولین واحد نیروگاه مهتاب کویر در ژوئن 2022 درست پیش از پیک تابستانی تقاضای برق کشور به شبکه متصل شد.

محمود صادقی، مدیر اجرایی پروژه‌های نیروگاه خصوصی TPPHC در آن زمان گفت: راه‌اندازی این نیروگاه برای تامین برق استان‌های جنوب شرقی و جنوبی کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بسیار حائز اهمیت است و راه‌اندازی خواهد شد، نقش مهمی در جبران کمبود برق در این مناطق دارد.

وزارت نیرو ایران اعلام کرده است که تغییرات اقلیمی بر عرضه برق کشور تأثیر می‌گذارد، زیرا دمای بالاتر و کاهش شدید بارندگی بر توانایی کشور برای تامین برق مطابق با تقاضا تأثیر می‌گذارد.

این وزارتخانه برنامه‌های جدیدی از جمله افزودن واحدها به نیروگاه‌های موجود و ساخت نیروگاه‌هایی را به‌طور خاص برای تامین مصرف‌کنندگان صنعتی، تامین نیاز برق کشور در دوره‌های اوج مصرف و جلوگیری از قطعی‌ها اجرا می‌کند.

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو، بهار گذشته گفت که ایران در سال آینده حداقل 1130 مگاوات ظرفیت تولید جدید از جمله واحدهای مهتاب کویر اضافه خواهد کرد.

ایران حدود 86 گیگاوات ظرفیت تولید برق دارد که بیشتر آن - حدود 71 درصد بر اساس داده‌های دولتی - از طریق تولید گازی تامین می‌شود. فقط بیش از یک چهارم قدرت کشور از سوختن نفت به دست می آید. (این سهم‌ها در سال 2000 تقریباً برابر بود)

اکثر ظرفیت تولید جدید ایران در دو دهه گذشته با ساخت نیروگاه‌های گازی جدید، که بیشتر آنها تأسیسات سیکل ترکیبی هستند، تأمین شده است.

ایران واحدهای گاز طبیعی بیشتری را فعال می کند
عرضه گاز طبیعی ایران به نیروگاه ها در بحبوحه افزایش دما به ۲۹۴ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت ملی گاز ایران می گوید با توجه به اینکه هوای گرم تقاضای برق برای سرمایش را افزایش می دهد، عرضه گاز طبیعی به نیروگاه های کشور به ۲۹۴ میلیون متر مکعب در روز رسیده است.

Image