خودروهای برقی با باتری سدیم یونی

خودروی برقی

خودروسازان چینی خودروهای برقی با باتری سدیم یونی را عرضه کردند، باتری های یون سدیم به دلیل فراوانی مواد خام و پتانسیل هزینه های تولید کمتر مقرون به صرفه تر هستند.

این راه‌اندازی نشان‌دهنده تغییر قابل‌توجهی در فناوری باتری‌های برقی الکتریکی است و به‌طور بالقوه تولیدکنندگان خودروهای برقی چینی مانند BYD را برای رهبری بازار جهانی قرار می‌دهد.

به گزارش کایکسین گلوبال دو خودروساز دولتی چینی خودروهای الکتریکی (EVs) با باتری‌های سدیم یونی را روانه بازار کرده‌اند که جایگزینی برای باتری‌های لیتیوم یون معمولی مورد استفاده در اکثر خودروهای برقی هستند.

Yiwei یک زیرمجموعه جدید EV گروه JAC و با حمایت فولکس واگن، اولین خودروی الکتریکی با باتری یون سدیم را در روز چهارشنبه معرفی کرد.

در سال 2021 فولکس واگن قبل از کنترل کامل مدیریت سرمایه گذاری مشترک EV با 75 درصد سهام، 1 میلیارد یورو در گروه JAC برای 50 درصد از سهام این خودروساز غول پیکر آلمانی سرمایه گذاری کرد.

JAC Yiwei EV که به تازگی راه اندازی شده است دارای سلول های استوانه ای یون سدیم از باتری HiNa است و از ساختار باتری شانه عسلی توسط فناوری ماژول UE JAC استفاده می کند.

JAC's UE شبیه باتری محبوب Blade BYD است که در خودروهای برقی فورد، تویوتا و کیا استفاده می‌شود و همچنین با فناوری CTP (cell-to-pack) CATL قابل مقایسه است.

باتری یون سدیم دارای ظرفیت ۲۵ کیلووات ساعت و چگالی انرژی ۱۲۰ وات ساعت بر کیلوگرم است.

به گفته سازنده این هاچ بک برقی می تواند در مدت 20 دقیقه از 10 درصد به 80 درصد با شارژ 3 تا 4 درجه سانتی گراد شارژ شود. در مقایسه، باتری مدل 3 فعلی شرکت تسلا دارای چگالی انرژی حدود 260 وات ساعت بر کیلوگرم است.

مدل 3 دیفرانسیل عقب دارای ظرفیت باتری قابل استفاده 57.5 کیلووات ساعت است که برای هر دو مدل 3 و مدل 3 عملکرد بلندبرد، حداکثر 75 کیلووات ساعت است.

انتظار می رود تحویل خودروی برقی با باتری سدیمی از ماه آینده آغاز شود.

یکی از بزرگترین مزیت های باتری های سدیم یونی این است که آنها به مواد خام فراوان و ارزان متکی هستند، اگرچه باتری‌های لیتیوم یونی در حال حاضر به طور متوسط 151 دلار در کیلووات ساعت، حدود 80 درصد ارزان‌تر از یک دهه پیش است، تحلیلگران معتقدند که هزینه خودروهای برقی باید به کمتر از 100 دلار در کیلووات ساعت برسد تا به برابری هزینه با وسایل نقلیه سوخت فسیلی دست یابند.

این یک محرک اصلی برای افزایش رقابت خودروهای برقی چینی است که به باتری‌های LFP (لیتیوم یون فسفات) با قیمت یک سوم کمتر از باتری‌های مشابه NMC (لیتیوم نیکل منگنز کبالت) متکی هستند.

خودروهای برقی با باتری سدیم یونی
JAC Yiwei EV دارای باتری‌های یون سدیم با چگالی انرژی 120 Wh/kg و قابلیت شارژ مجدد سریع است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بر اساس گزارش InsideEVs عواملی چون هزینه، BYD چین را آماده کرده است تا در سال 2024 از تسلا به عنوان بزرگترین تولید کننده خودروهای برقی در جهان پیشی بگیرد.

Image