افزایش هزینه های حمل و نقل دریایی

اقتصاد

شرکت مولر مرسک (Moller Maersk - غول حمل و نقل بین المللی دریایی) پس از حمله به دو کشتی دیگر توسط حوثی ها (انصارالله یمن)، مسیر حرکت کشتی ها و نفتکش های خود را از دریای سرخ منحرف کرد.

حمله حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ (حداقل در سومین حادثه جدی این هفته) باعث شد که غول کشتیرانی کانتینری مرسک به هر یک از کشتی‌های خود در نزدیکی ورودی جنوبی دریای سرخ دستور توقف فوری - سفرهای (حرکت در مسیر) خود - را بدهد.

به دنبال حادثه ای که دیروز برای یکی از کشتی های این شرکت (مرسک جبل الطارق) رخ داد و امروز نیز حمله دیگری به یک کشتی کانتینری انجام شد، به تمامی شناورهای مرسک در منطقه که قصد عبور از تنگه باب المندب را داشتند، دستور داده شده است تا سفر خود (حرکت در مسیر) را تا اطلاع ثانوی متوقف کنند.

به گفته یک مقام پنتاگون در این حادثه اخیر موشک‌های بالستیک و یک پهپاد از قلمرو تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شلیک شدند و به یک کشتی باری با پرچم لیبریا در نزدیکی تنگه باب المندب حمله (اصابت) کردند.

کشتی دوم در همان منطقه نیز در زمان نزدیک به کشتی اول مورد حمله قرار گرفت.

یک مقام دفاعی آمریکا با تاکید بر تهدید کشتی‌هایی که در خطوط کشتیرانی توسط گروه همسو با ایران هدف قرار می‌گیرند گفت: حملات یمن تحت کنترل حوثی‌ها روز جمعه به دو کشتی با پرچم لیبریا در تنگه باب المندب ادامه داشته است.

به گفته این مقام یک پرتابه که گمان می‌رود یک پهپاد باشد به یکی از کشتی‌های آلمانی الجسره اصابت کرد که باعث آتش‌سوزی شد اما هیچ آسیبی در پی نداشت.

این مقام مسئول گفت: در حمله دوم دو موشک بالستیک شلیک شد که یکی از آنها به یک کشتی اصابت کرد و باعث آتش سوزی شد که خدمه در تلاش برای خاموش کردن آن بودند.

بیانیه حوثی‌ها (ارتش یمن و انصارالله) متعاقباً مشخص کرد که MSC Alanya و MSC Palatium III کشتی‌های مورد هدف حمله بودند.

مشخص نیست که آیا آنها با اسرائیل مرتبط هستند یا خیر، با این حال واضح است که کشتی ها در هنگام اصابت به سمت بنادر اسرائیل حرکت می کردند.

بر اساس گزارش‌ها ناوهای آمریکایی و سایر کشتی‌های جنگی ائتلاف برای کمک به کشتی‌های آسیب دیده در مسیر هستند - تلفات احتمالی در حال حاضر مشخص نیست.

تأثیر این دو حمله جدید بلافاصله توسط بازارها احساس شده است. (توجه: تغییر مسیرهای سنتی به معنای هرج و مرج است زیرا خریداران باید برای اطمینان از اولویت دادن به مسیرهای جدید تلاش کنند و این به نوبه خود منجر به افزایش نرخ اجاره و افزایش هزینه ها می شود)

به دنبال حملات اخیر شبه نظامیان به کشتی های تجاری، هزینه کشتیرانی افزایش یافته است زیرا مرسک به کشتی های خود در منطقه دریای سرخ می گوید سفر خود را متوقف کنند و این حملات ترس از اختلال در حمل و نقل کانتینری را افزایش داده است.

هزینه حمل و نقل کانتینری برخی شرکت ها از جمله AP Moller-Maersk تا 8.8٪، Hapag-Lloyd 18٪ ،ZIM و مجتمع حمل و نقل 13٪ افزایش یافته است.

مهمتر از همه مرسک اکنون تایید کرده است که نفتکش هایش به طور کلی از دریای سرخ دوری خواهند کرد و این دستورالعمل قبلاً ارسال شده است؛ از اواخر ماه گذشته، خروج مرسک از قبل آغاز شده بود:

  • کشتی‌های مرتبط با اسرائیل در پی حملات 11 روزه حوثی‌ها، ایرانی‌ها و سومالیایی‌ها به تعداد بیشتری کشتی، از دریای سرخ و عرب منحرف می‌شوند.

  • غول کشتیرانی دانمارکی (مولر مرسک) به آخرین نام بزرگی تبدیل شد که اعلام کرد یک جفت از کشتی‌هایش در چارتر - لیزا و مرسک پاگانی - با محموله‌های تخلیه شده در امارات متحده عربی که منجر به تاخیر بیش از یک هفته می‌شود، تغییر مسیر خواهند داد.

  • مرسک در مشاوره ای به مشتریان گفت: این تصمیم با در نظر گرفتن دقیق عوامل مختلف، اولویت دادن به ایمنی خدمه، کشتی و محموله شما اتخاذ شده است.

ایران در عین حال نسبت به ائتلاف دریایی غربی در دریای سرخ هشدار می دهد، اما قبلاً کشتی‌های جنگی ایالات متحده و سایر کشتی‌های جنگی حضور خود را در آب‌های منطقه افزایش داده‌اند و نیروی دریایی آمریکا به‌ویژه مستقیماً با پرتابه‌های حوثی‌ها درگیر شده است.

این حوادث به دلیل چندین برخورد خصمانه مهم در این هفته در حال افزایش است و در واقع تهدیدها برای حمل و نقل بین المللی هر روز در حال بیشتر شدن است.

  • غول کشتیرانی سفرهای دریای سرخ را در میان خطرات امنیتی شدید حوثی ها متوقف می کند.

  • A.P. Moller Maersk به کشتی ها دستور می دهد سفرهای خود را از طریق ورودی جنوبی دریای سرخ متوقف کنند.

تشدید سریع وضعیت در آب های منطقه ای خاورمیانه به شرح زیر است:

در خاورمیانه نفت و آب هستند که مهم هستند، به خصوص که حوثی‌های یمن رسما اعلام کرده‌اند که به کشتی‌های اسرائیلی و هر کشتی که محموله‌ای را از طریق دریای سرخ یا خلیج عربی به اسرائیل یا از اسرائیل حمل می‌کند، حمله خواهند کرد.

به نحوه کار جهان قبل از برتری دریایی بریتانیا و سپس ایالات متحده خوش آمدید، که اگر جهان چند قطبی را بخواهیم ببینیم اینگونه خواهد بود. (نویسنده در اینجا به نیاز به یک ابرقدرت برای کنترل امور جهانی اشاره کرده است)

حوثی ها احتمالاً واکنش نیروی دریایی ایالات متحده را دریافت خواهند کرد، گروه عملیات ترکیبی 153 در سال 2022 برای متوقف کردن دزدی دریایی در دریای سرخ راه اندازی شد، اما باید از ایالات متحده و مصر گسترش یابد: فرانسه قبلاً در آخر هفته گذشته با سرنگونی پهپادهای یمنی به سمت اسرائیل کمک کرد.

تجارت جهانی قبل از کریسمس در خطر بحران های دو کاناله، از جمله خشکسالی در پاناما که گذرگاه های آن را قطع می کند و خطر دیگر کانال باب المندب است.

در واقع احتمالاً واکنشی از سوی اسرائیل به این ماجرای یمنی (ایرانی) داده خواهد شد و اسرائیل همچنین به تعیین ضرب الاجل ثابت برای حزب الله برای عقب نشینی در شمال رودخانه لیتانی نزدیک است و پس از آن به آنها از جنوب حمله خواهد کرد.

به طور خلاصه دومینوهای کلیدی هنوز می توانند به سمت تشدید تنش منطقه ای سقوط کنند که هم بر کانال سوئز و هم بر بازار انرژی تأثیر می گذارد.

در همین حال در نشانه های از احتمال درگیری دریایی ایران و آمریکا (در خلیج فارس) وجود دارد...

افزایش هزینه های حمل و نقل دریایی
این امر خطر انحرافات کشتیرانی از سوئز را به دور دماغه امید خوب حفظ می کند: اگر چنین باشد، شرکت های حمل و نقل جهانی تنها می توانند 3-4 سفر رفت و برگشت آسیا- اروپا در سال انجام دهند، نه 4-5، که یک کاهش ساختاری عظیم در ظرفیت عرضه است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

از نگاه نویسنده امنیت بین الملل (در هر عرصه ای) وقتی به خطر می افتد که امنیت چند کشور غربی در مخاطره باشد!

Image