اوپک پلاس و کاهش تقاضای جهانی نفت

نفت خام

هفته گذشته اوپک پلاس تصمیم گرفت کاهش فعلی تولید نفت را تا پایان سال جاری به قوت خود حفظ کند.

این اعلامیه چیزی جز تعجب آور نبود، و با این حال قیمت نفت خام به میزان قابل توجهی کاهش یافت و این موضوع را برانگیخت که نشان می دهد کاهش اوپک پلاس ممکن است همان چیزی را فعال کند که بسیاری آن را درمان قیمت های بالای نفت می نامند، که حتی قیمت های بالاتر است.

اما این احتمال وجود دارد که نفت قبل از اینکه بر تقاضا تأثیر بگذارد، باید بالاتر رود. سوال مثل همیشه این است که چقدر بالاست. پاسخ: شاید کمی بالاتر.

وزیر نفت هند این هفته درباره عواقب ناخواسته کاهش تولید اوپک پلاس هشدار داد و گفت که این حق تولیدکنندگان اوپک پلاس است که تصمیم بگیرند چقدر نفت تولید کنند، اما آنها نباید از عواقب آن غافل شوند.

هاردیپ سینگ پوری افزود: تقاضا کاهش می‌یابد زیرا مردم توانایی حفظ (هزینه برای انرژی) آن را ندارند.

به گفته جولیان لی از بلومبرگ، تخریب تقاضا در حال حاضر در حال انجام است. در ایالات متحده، مصرف بنزین در این فصل رانندگی 600000 بشکه در روز کمتر از میانگین سال 2019 بود، آخرین سال پیش از همه گیری با آنچه که تقاضای عادی فرض می شود.

علاوه بر این، آخرین گزارش موجودی EIA افزایش قابل توجهی در موجودی‌های بنزین را نشان می‌دهد که درک تقاضای ولرم برای سوخت را تقویت می‌کند. جای تعجب نیست که این ساخت یکی از عواملی بود که بر قیمت ها در این هفته تأثیر گذاشت.

با این حال، در حالی که تقاضا ممکن است در ایالات متحده ضعیف شود، در سایر نقاط جهان در حال افزایش است. لی خاطرنشان می کند که چین، هند و برزیل همگی شاهد افزایش تقاضای نفت هستند. فقط به گفته وی، این رشد باید قوی تر باشد تا کاهش تقاضا در جاهای دیگر جبران شود.

با این حال، این به دلایل تخریب تقاضا بستگی دارد. و وقتی در مورد تقاضای ایالات متحده صحبت می کنیم، این قیمت ها نبود که تقاضا را از بین برد - نفت در فصل رانندگی تابستان بسیار زیر 90 دلار در هر بشکه بود.

می‌توانست تورم باشد که علیرغم هزینه‌های بالای مصرف‌کننده، همچنان بالاست. می توانست فقط یکی از آن سال ها باشد. در همین حال، تقاضای نفت در چین در حال رونق است.

تحلیلگران کالایی گلدمن ساکس اخیرا با اشاره به تقاضای رونق این کشور برای مس، که ناشی از صنایع انرژی کم کربن است، گفتند: «تقاضای چین برای نفت با تحرک داخلی بی سابقه پشتیبانی شده است، همانطور که ازدحام قوی و داده های پروازهای داخلی نشان می دهد.

تقاضای نفت هند نیز علی رغم نگرانی های دولت در مورد قیمت ها، به دلیل این واقعیت که این کشور بیش از 80 درصد از مصرف نفت خود را به واردات متکی است، بسیار قوی است. وزیر نفت هند، علی‌رغم هشدارهای خود در مورد قیمت‌ها، این هفته گفت که این کشور حتی اگر نفت به بالای 100 دلار در هر بشکه برسد، مدیریت خواهد کرد.

به نظر می رسد این جایی است که اکثر ناظران می بینند که نفت در حال حرکت است.

آخرین نفری که به کلوپ 100 دلاری در هر بشکه پیوست، Equinor نروژی بود که اقتصاددان ارشد آن پیش بینی کرد که من نمی توانم قیمت هایی را به 100 دلار در هر بشکه برسانم اما اضافه کرد که این به این دلیل نیست که اوپک می خواهد. فکر نمی‌کنم آن‌ها چنین قیمتی را هدف قرار دهند.

در واقع، Eirik Waerness به نکته بسیار خوبی اشاره کرد که دیگران نیز در روزهای اخیر به آن اشاره کردند.

اوپک پلاس در کل یا عربستان سعودی و روسیه علاقه ای به تماشای افزایش قیمت نفت ندارند. آنها از ماهیت درمان قیمت بالای نفت آگاه هستند. بنابراین، مانند گذشته، کاری که آنها انجام می دهند یک اقدام متعادل کننده خوب است که می تواند قیمت ها را به اندازه کافی برای تولیدکنندگان بالا نگه دارد، اما بدون از بین بردن تقاضا، حداقل نه بیش از حد آن.

این موضوع کلیدی در خطر است: آیا اقتصاد جهانی حتی با افزایش قیمت نفت نزدیک به 100 دلار یا حتی بالاتر از آن، می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد، یا این که پیامدهایی وجود خواهد داشت که در نهایت تقاضای بسیار بیشتری برای نفت را از بین می‌برد؟

در حال حاضر، به نظر می رسد که اقتصاد به حرکت خود ادامه می دهد و با نگرانی های مداوم در مورد نرخ بهره، رکود و هزینه های مصرف کننده همراه است. در همین حال، پیش‌بینی‌های اوج تقاضا برای نفت همچنان ادامه دارد، آخرین مورد از سوی ریستاد انرژی.

مشاور انرژی نروژی در این هفته با پیش‌بینی کاهش شدید قیمت نفت به دلیل عرضه فراوان و اوج رشد تقاضای نفت، شگفت‌انگیز بود.

این پیش بینی مغایر با مشاهدات انجام شده توسط اقتصاددان ارشد Equinor است که خاطرنشان کرد ظرفیت تولید محدود در سطح جهانی بخشی از دلیل این است که نفت ممکن است به زودی به 100 دلار در هر بشکه برسد.

این همچنین برخلاف آنچه که اوپک سال‌ها درباره آن هشدار می‌داد، در تضاد است: سرمایه‌گذاری کم در تولید جدید که در نهایت وضعیت عرضه جهانی را به خطر می‌اندازد.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد با وجود کاهش‌های عربستان و روسیه، بازار به طور معقولی عرضه شده است. اما به نظر اکثر تحلیلگران، تعادل ظریف و با کسری در اطراف است. پس از رسمی شدن این موضوع، مشخص خواهد شد که تقاضای نفت در چند سال گذشته چقدر کشش داشته است یا به طور متناوب، چقدر بی کشش است.

و این ممکن است بحث در مورد اوج تقاضا برای نفت را حداقل برای مدتی حل کند.

اوپک پلاس و کاهش تقاضای جهانی نفت
اوپک پلاس تصمیم گرفته است که کاهش تولید نفت فعلی خود را حفظ کند، که منجر به کاهش قیمت نفت خام علی‌رغم نیاز بالقوه به قیمت‌های بالاتر برای تأثیرگذاری بر تقاضا می‌شود و این در حالی است که مصرف بنزین در ایالات متحده کاهش یافته است و تقاضای نفت در کشورهایی مانند چین و هند در حال رشد است و به طور بالقوه کاهش تقاضای جهانی را جبران می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پیش‌بینی‌ها در مورد رسیدن یا فراتر رفتن نفت از مرز 100 دلار در هر بشکه، سؤالاتی را در مورد تعادل عرضه نفت و پیامدهای اقتصادی جهانی ایجاد می‌کند.

Image