سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا: تمرینی بیهوده

گاز طبیعی

هفته گذشته اتحادیه اروپا شاهد اعمال محدودیت بر قیمت گاز طبیعی بود، به این امید که خطر تکرار جهش چشمگیر قیمت گاز در سال گذشته به بیش از 350 دلار در هر مگاوات ساعت کاهش یابد.

افزایش قیمت‌ها، که در تابستان پس از خط لوله نورد استریم - بزرگترین مجرای گاز روسیه به اروپا - رخ داد، باعث تعطیلی مشاغل و تجمع مردم در اعتراض به قبوض خجالتی برق شد. و اتحادیه اروپا واقعاً نمی خواهد این اتفاق دوباره رخ دهد. توافق برای سقف قیمت کار آسانی نبود. (از همان ابتدا مملو از مشکلات بود)

برخی از اعضای اتحادیه اروپا - کشورهای ثروتمندتر مانند آلمان و هلند - با ایده محدود کردن قیمت کالایی که در بازار آزاد و بدون نظارت به فروش می رسد مخالف بودند. برخی دیگر مانند اسپانیا، ایتالیا و کشورهای اروپای شرقی از سقف به عنوان وسیله ای برای ارزان نگه داشتن گاز دفاع کردند.

پیشنهاد اولیه کمیسیون اروپا این بود که قیمت گاز را 275 یورو در هر مگاوات ساعت یا 287 دلار در صورتی که این قیمت برای دو هفته در بازار نقدی بدون تغییر باقی بماند، محدود کند.

همچنین، قیمت گاز در اروپا باید حداقل 58 یورو بالاتر از میانگین قیمت LNG در بازار لحظه ای برای 10 روز متوالی در همان دو هفته باشد تا اوضاع پیچیده تر و بعید باشد و به دلیل سطح این سقف قیمت اصلی، مدت زمانی که باید برای به کار انداختن مکانیزم درپوش و الزامات مربوط به LNG، اولین ایده به این دلیل که عملاً بی‌معنی است رد شد.

کمیسیون اصلاح شده ای را ارائه کرد که سقف را 180 یورو در هر مگاوات ساعت، معادل حدود 197 دلار تعیین کرد، اگر قیمت ها برای سه روز متوالی در آن سطح باقی بمانند و اگر آن قیمت نیز 35 یورو بالاتر از معیار جدید اتحادیه اروپا برای قیمت LNG باشد، این سقف ایجاد می شود.

در حالی که به طور رسمی تایید شده است، مکانیسم درپوش تا حد زیادی بی معنی است.

در حال حاضر گاز طبیعی حدود 50 یورو یا حدود 53 دلار در هر مگاوات ساعت در بازار نقدی اتحادیه اروپا معامله می شود و در حال حاضر احتمال تغییر این امر به‌قدری بنیادی که نیاز به راه‌اندازی درپوش باشد، بسیار کم است.

میزان گاز موجود در انبار در این زمان از سال بسیار بالاتر از حد معمول است، بنابراین خریداران اروپایی نیازی به نگرانی در مورد فصل شارژ مجدد نخواهند داشت و به گفته کارول رایان از وال استریت ژورنال، یک سرمای دیرهنگام می تواند به طور بالقوه این مکان های ذخیره سازی را خالی کند و قیمت بنزین را به سقف نزدیک کند.

اما این گزارش خاطرنشان می کند، رفتار معامله گران احتمالاً قبل از رسیدن معیار TTF به 180 یورو در هر مگاوات ساعت، شروع به تغییر خواهد کرد.

و اولین کاری که انجام می دهند این است که فعالیت خود را از بورس شفاف و کاملاً تنظیم شده به فضای تیره تر معاملات خارج از بورس منتقل کنند و این یکی از نگرانی های اصلی بود که معامله گران و ICE در طول بحث در مورد سطح و شرایط سقف به سرعت بیان کردند.

انجمن های بازرگانان و حتی بانک مرکزی اروپا گفتند که این سقف می تواند سیستم مالی اتحادیه اروپا را بی ثبات کند. ICE گفت ممکن است مجبور شود از اتحادیه اروپا خارج شود.

ICE در ماه دسامبر به رویترز گفت: در صورت توافق، مکانیسم اصلاح بازار بر مشتریان و زیرساخت‌های بازار بدون زمانی برای آزمایش انعطاف‌پذیر و مدیریت ریسک کامل تحمیل می‌شود.

اپراتور صرافی همچنین گفت: این مسئولیت ICE به عنوان اپراتور بازار است که در صورت موافقت با این مکانیسم، همه گزینه ها را بررسی کند، تا اینکه آیا یک بازار موثر در هلند هنوز قابل دوام است یا خیر.

در حال حاضر، شرایط لازم برای راه اندازی این کلاه به این زودی ها ظاهر نمی شود و از نظر تئوری این باید همه را خوشحال کند و در واقعیت، کمی پیچیده تر است، اتحادیه اروپا زمستان را با ذخیره سازی گاز بی سابقه به پایان می رساند.

با این حال این گاز را با قیمت هایی چند برابر بیشتر از قیمت های فعلی خریداری کرد و نمی تواند آن گاز را بفروشد زیرا به معنای ضرر میلیاردها یورو است.

سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا: تمرینی بیهوده
هفته گذشته اتحادیه اروپا شاهد اعمال محدودیت بر قیمت گاز طبیعی وارداتی از روسیه بود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ICE هنوز از اتحادیه اروپا خارج نشده است، اما برای هر موردی یک بازار TTF در بریتانیا راه اندازی کرده است.

Image