با وجود کاهش تولید عربستان قیمت نفت افزایش نخواهد یافت

نفت خام

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در جدیدترین چشم انداز انرژی کوتاه مدت خود (STEO) اعلام کرد که قیمت نفت در نیمه دوم سال جاری علیرغم آخرین کاهش تولید اعلام شده توسط عربستان سعودی، به طور متوسط بیش از 80 دلار در هر بشکه نخواهد بود.

در نشست روز یکشنبه، تولیدکنندگان اوپک پلاس تصمیم گرفتند کاهش تولید نفت خام خود را تا سال 2024 تمدید کنند، در حالی که عربستان سعودی اعلام کرد که به طور داوطلبانه تولید خود را یک میلیون بشکه در روز در ژوئیه به حدود 9 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان گفت: کاهش تولید عربستان ممکن است پس از ماه جولای تمدید شود.

علیرغم کاهش کاهش تولید عربستان سعودی و تمدید کاهش فعلی اوپک پلاس تا سال 2024، EIA انتظار دارد که تولیدکنندگان غیراوپک تولید جهانی مایعات را به رشد 1.5 میلیون بشکه در روز در سال 2023 و 1.3 میلیون بشکه در روز در سال 2024 سوق دهند که این افزایش را محدود می کند.

برای قیمت نفت رشد تولید در ایالات متحده، نروژ، کانادا، برزیل و گویان محرک اصلی افزایش تولید مایعات جهانی خواهد بود.

با این حال، EIA تخمین می زند که این کاهش ها منجر به کاهش ذخایر جهانی نفت در هر سه ماهه بین سه ماهه سوم سال 2023 تا سه ماهه سوم 2024 خواهد شد.

ذخایر نفت در سال آینده اندکی کاهش خواهد یافت، در مقایسه با STEO ماه گذشته که رشد ذخایر نفت را برای سال 2024 300000 بشکه در روز پیش بینی کرده بود.

دولت ایالات متحده می گوید که این فشار تدریجی بر قیمت نفت وارد می کند.

اما انتظار نمی رود نفت افزایش یابد و قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال 2023 به طور متوسط 79 دلار در هر بشکه خواهد بود که 1 دلار در هر بشکه بیشتر از برآورد STEO در ماه می است، پیش بینی قیمت نفت در سال 2024 به طور متوسط به 84 دلار در هر بشکه افزایش یافت که نسبت به ارزیابی ماه گذشته 9 دلار در هر بشکه افزایش داشت.

اوایل روز چهارشنبه، قیمت نفت برنت کمی کمتر از 76 دلار در هر بشکه معامله شد، زیرا کاهش کاهش قیمت عربستان نتوانست قیمت‌ها را بالا ببرد و بازار بیشتر بر رکود اقتصادی متمرکز بود به جای انتظارات برای کاهش بیشتر بازار در سال جاری.

EIA گفت: مصرف نفت در سال جاری 1.6 میلیون بشکه در روز و سال آینده 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، اما خاطرنشان کرد که ابهام قابل توجهی در مورد رشد اقتصاد جهانی و تأثیر بالقوه بر تقاضای نفت در دوره پیش بینی شده باقی می ماند.

EIA همچنین برآوردهای خود را برای اقتصاد ایالات متحده و مصرف دیزل برای سال جاری و آینده کاهش داد.

آخرین پیش‌بینی‌ها رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را 1.3 درصد در سال 2023 و 1.0 درصد در سال 2024 فرض می‌کنند که نسبت به پیش‌بینی ماه گذشته 1.6 درصدی در سال 2023 و 1.8 درصدی در سال 2024، بر اساس مدل اقتصاد کلان S&P Global و اقتصاد انرژی EIAS کاهش یافته است.

کاهش رشد پیش‌بینی‌ شده تولید ناخالص داخلی منجر به کاهش تخمین‌ها برای مصرف سوخت تقطیر - عمدتاً دیزل - شده است. EIA اکنون انتظار دارد که مصرف عرقیات ایالات متحده در سال 2024 کاهش یابد، که تغییری نسبت به پیش بینی ماه گذشته است که انتظار می رفت مصرف عرقیات در سال آینده رشد کند.

EIA در بحث خود در مورد مصرف گازوئیل و رشد اقتصادی به عنوان بخشی از آخرین STEO گفت: اخیراً تولید بخش خدمات محرک اصلی رشد تولید ناخالص داخلی بوده است که نیاز به مصرف کمتر دیزل دارد.

ما انتظار داریم که این روند ادامه یابد، ما در STEO خود پیش‌بینی می‌کنیم که مصرف گازوئیل ایالات متحده در نیمه دوم سال 2023 کمتر از میانگین 2015-2019 باشد، قبل از کاهش بیشتر در سال 2024، علی‌رغم افزایش مورد انتظار در تولید ناخالص داخلی در دوره‌های مشابه.

پیش‌بینی EIA فرض می‌کند که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بدون ایجاد اختلالات عمده در اشتغال یا فعالیت اقتصادی ایالات متحده، تورم را کاهش می‌دهد.

EIA خاطرنشان کرد: اگر رشد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد، می‌توانیم شاهد کاهش بیشتر در مصرف گازوئیل در ایالات متحده باشیم.

علیرغم تلاش‌های عربستان برای سفت کردن بیشتر بازار نفت و بالا بردن قیمت‌ها، نگرانی‌های کلان اقتصادی در مورد اقتصاد ایالات متحده و اروپا و بهبود احتمالی کندتر از حد انتظار چین همچنان بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد.

با وجود کاهش تولید عربستان قیمت نفت افزایش نخواهد یافت
قیمت نفت در نیمه دوم سال 2023 به طور متوسط بیش از 80 دلار در هر بشکه نخواهد بود. انتظار می رود تولید کنندگان غیر اوپک تولید جهانی خود را به رشد 1.5 میلیون بشکه در روز در سال 2023 و 1.3 میلیون بشکه در روز در سال 2024 سوق دهند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مصرف نفت امسال 1.6 میلیون بشکه در روز و سال آینده 1.7 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

Image