آیا سقف قیمت نفت خام روسیه کار می کند؟

نفت خام

تحلیلگران و مقامات آمریکایی می گویند که سقف قیمت نفت خام و محصولات پالایش شده روسیه کارساز است.

نفت خام روسیه همچنان به بازارهای جهانی جریان دارد، اما خریداران قیمت‌های بسیار پایین‌تری برای نفت خام روسیه می‌پردازند، که درآمد پوتین از صادرات نفت را کاهش می‌دهد، که اصلی‌ترین بودجه اوست.

این اساساً هدف دوگانه سقف قیمت نفت خام است که توسط دولت ایالات متحده در نظر گرفته شده است: عرضه خوب بازار نفت و کاهش درآمد برای روسیه.

تولید و صادرات نفت روسیه تاکنون انعطاف‌پذیر بوده است و انتظارات اولیه برای کاهش عرضه پس از موافقت غرب با اعمال تحریم‌ها بر نفت روسیه به منظور کاهش درآمد پوتین از فروش انرژی، نادیده گرفته شده است.

اما درآمدهای بودجه روسیه به دلیل قیمت پایین ترکیب پرچمدار اورال این کشور که تخفیف آن به نفت برنت به 30 دلار در هر بشکه افزایش یافته است، در حال کاهش است.

با توجه به قیمت پایین اورال در ژانویه، بودجه روسیه در ژانویه 24.7 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) کسری داشت، در مقایسه با مازاد در ژانویه 2022، زیرا درآمد دولت از نفت و گاز به دلیل قیمت پایین 46.4 درصد کاهش یافت.

وزارت دارایی روسیه در برآوردهای اولیه در اوایل ماه جاری خبر از کاهش صادرات نفت اورال و کاهش صادرات گاز طبیعی داد.

درآمدهای بودجه از فروش انرژی - از جمله درآمدهای مالیاتی و گمرکی - در ماه گذشته به پایین ترین سطح از اوت 2020 کاهش یافت و در اوایل این ماه، روسیه اعلام کرد که در نتیجه تحریم‌های غرب و سقف قیمت نفت خام روسیه، تولید نفت خود را در ماه مارس 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

تحلیلگران این اقدام را نشانه ای از تلاش روسیه برای فروش تمام نفت خود یا تلاش برای بالا بردن قیمت نفت تفسیر کردند.

آیا سقف قیمت نفت خام روسیه کار می کند؟
در حالی که بازارهای جهانی نفت به خوبی فعال هستند، کرملین شاهد کاهش درآمد صادرات نفت است و با توجه به قیمت پایین اورال در ژانویه، بودجه روسیه 24.7 میلیارد دلار (1.76 تریلیون روبل) در ژانویه کسری داشت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مقامات آمریکایی مدعی هستند که سقف قیمت نفت روسیه کارساز است.

Image