G7 می گوید زرادخانه هسته ای چین نگرانی برای ثبات جهانی است

هسته‌ای

رهبران گروه هفت روز جمعه پس از گفتگو درباره خلع سلاح هسته ای در شهر هیروشیما ژاپن گفتند: زرادخانه هسته ای به سرعت در حال رشد چین نگرانی برای ثبات جهانی و منطقه ای است!

اندیشکده SIPRI تخمین می زند که چین دارای حدود 350 کلاهک هسته ای است که در مقایسه با ایالات متحده و روسیه رقم ناچیزی است.

اما طبق برآورد پنتاگون که در نوامبر منتشر شد، این کشور به سرعت در حال رشد است و این کشور تا سال 2035 می تواند 1500 کلاهک داشته باشد.

نگرانی ها در مورد افزایش در غرب در حال افزایش است و رهبران G7 هشدار دادند که گسترش بدون شفافیت و گفتگوی معنی دار باعث نگرانی ثبات جهانی و منطقه ای می شود.

از زمان اولین آزمایش هسته‌ای خود در سال 1964، چین به حفظ زرادخانه نسبتاً متوسط خود راضی بوده و تاکید کرده است که هرگز اولین کسی نخواهد بود که از سلاح‌های هسته‌ای در یک درگیری استفاده می‌کند.

اما در سال‌های اخیر، تحت ریاست‌جمهوری شی جین‌پینگ، یک حرکت بزرگ مدرن‌سازی نظامی را آغاز کرده است که شامل ارتقای تسلیحات هسته‌ای خود می‌شود تا نه تنها از دشمنان جلوگیری کند، بلکه در صورت شکست بازدارندگی، قادر به ضدحمله نیز باشد.

در ماه آوریل، وزرای امور خارجه دموکراسی های ثروتمند G7 نیز در مورد گسترش ظرفیت هسته ای چین هشدار دادند و خواستار مذاکرات استراتژیک کاهش ریسک با واشنگتن و شفافیت بیشتر از سوی پکن شدند.

رهبران گروه 7 که اوایل روز جمعه در یادبود 140000 نفر کشته شده در بمباران هسته ای هیروشیما تاج گل گذاشتند، روسیه را نیز هدف گرفتند.

آنها "لفاظی های هسته ای غیرمسئولانه" آن را محکوم کردند و طرح استقرار سلاح های هسته ای در بلاروس را خطرناک و غیرقابل قبول خواندند.

آنها همچنین از گسترش سلاح های هسته ای انتقاد کردند و به کره شمالی نسبت به اقدامات تحریک آمیز هشدار دادند و از ایران خواستند که تشدیدهای هسته ای را متوقف کند.

این سند اولین باری است که نشست سران گروه 7 بیانیه رهبران متمرکز بر خلع سلاح هسته ای را ارائه می دهد که بازتابی از تلاش های فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، هیروشیما است.

او در مذاکرات سه روزه به دنبال این بوده است که این موضوع را در دستور کار قرار دهد و پیش از این رهبران را در اطراف موزه صلح هیروشیما رهبری کرد، جایی که آنها با شواهدی از رنج ناشی از حمله اتمی ایالات متحده در 6 اوت 1945 روبرو شدند.

رهبران بر تعهد خود برای دستیابی به جهانی بدون تسلیحات هسته‌ای با امنیت کم‌نظیر برای همه تاکید کردند، هشداری که به دشواری دستیابی به پیشرفت خلع سلاح هسته‌ای در فضای امنیتی کنونی جهانی اشاره می‌کند.

رهبران بدون ارائه تعهدات ملموس خود گفتند: «دستیابی به جهانی که امیدواریم ببینیم، مستلزم تلاشی جهانی است تا ما را از واقعیت خشن به سوی ایده‌آل سوق دهد، مهم نیست مسیر چقدر باریک باشد.

سه عضو G7 - ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه - دارای تسلیحات هسته ای هستند و بقیه توسط چتر هسته ای ایالات متحده محافظت می شوند.

کمپین بین‌المللی نابودی تسلیحات هسته‌ای مستقر در ژنو اعلام کرد که اجلاس سران گروه 7 در ارائه دیدگاه جایگزین معتبر در مورد پیشرفت به سمت خلع سلاح شکست خورده است.

در این بیانیه آمده است که برنامه‌های تولید شده توسط رهبران منعکس کننده فوریت نیست.

G7 می گوید زرادخانه هسته ای چین نگرانی برای ثبات جهانی است
از چپ به راست: رئیس شورای اروپا چارلز میشل، نخست وزیر ایتالیا جورجیا ملونی، نخست وزیر کانادا جاستین ترودو، رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون، نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا، رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن، صدراعظم آلمان اولاف شولز، نخست وزیر بریتانیا ریشی سوناک و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، هنگام بازدید از معبد ایتسوکوشیما در جزیره میاجیما به عنوان بخشی از اجلاس سران G7، در 19 مه 2023.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

توسعه زرادخانه ها و تولید نسل جدید بمب های اتم در غرب، به ویژه آمریکا جای نگرانی ندارد!

Image