زمان آن رسیده است که متانول سبز را جدی بگیریم

سوخت

متانول به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود، با کاربردهای صنعتی برای پلاستیک، رنگ، قطعات خودرو و مصالح ساختمانی. همچنین می‌توان از آن برای سوخت خودروها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها، پیل‌های سوختی، دیگ‌ها و اجاق‌های پخت و پز استفاده کرد.

در حالی که صنعت متانول تولید شده با سوخت فسیلی در حال حاضر به خوبی ایجاد شده است، فضای قابل توجهی برای رشد متانول سبز وجود دارد، با رقابت دولت ها و شرکت های خصوصی برای کربن زدایی، تولید متانول سبز می تواند تا حد زیادی از این اهداف حمایت کند.

در حالی که متانول سبز در حال توسعه است، چندین کشور در سراسر جهان در حال حاضر سرمایه گذاری در عملیات متانول سبز را به عنوان بخشی از یک انتقال سبز آغاز کرده اند، از جمله هند، استرالیا و مصر.

در حال حاضر، بیشتر متانول جهان از دی اکسید کربن با استفاده از گاز طبیعی تولید می شود که انتشار کربن را آزاد می کند. برخی از کشورها، از جمله چین، همچنان به استفاده از زغال سنگ برای تولید متانول ادامه می دهند که باعث انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای می شود.

تولید و استفاده از متانول سنتی منجر به انتشار تقریباً 165 میلیون تن در سال کربن یا حدود 0.3٪ از کل جهان می شود، اما اکنون چندین شرکت در سراسر جهان در حال راه اندازی عملیات متانول سبز برای حمایت از انتقال سبز در طیف گسترده ای از صنایع هستند.

متانول سبز متانولی است که بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای کم یا بدون انتشار، معمولاً با استفاده از مواد اولیه انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود. برخی از منابع انرژی پاک شامل زیست توده پایدار، تولید بیومتانول، یا دی اکسید کربن جذب شده و هیدروژن سبز، تولید متانول الکترونیکی است.

از آنجایی که صنایع مختلف به دنبال کربن زدایی فعالیت های خود، از تولید گرفته تا حمل و نقل هستند، به طیف متنوعی از سوخت های سبز - از جمله متانول - نیاز دارند تا به دور شدن از سوخت های فسیلی دست یابند.

با این حال، تا به امروز، تولید متانول سبز بسیار گرانتر از متانول خاکستری است.

تحلیلگران S&P Global Commodity Insights اظهار داشتند: نظیر آمونیاک، ناوگان بین‌المللی مسافت‌های طولانی‌تر از متانول سبز بیشترین سود را خواهند برد، اما زیرساخت و مقیاس‌پذیری این سوخت را متوقف می‌کند.

آنها افزودند: این سوخت پتانسیل دارد و S&P Global معتقد است که می تواند نسبت خوبی از چشم انداز سوخت جایگزین داشته باشد.

با وجود توسعه نیافتگی صنعت متانول سبز در حال حاضر، انتظار می‌رود که این بازار در دهه‌های آینده رشد قابل‌توجهی داشته باشد، متانول سبز برای کاربردهای مختلفی استفاده خواهد شد، اما انتظار می‌رود بیشترین رشد بازار در صنعت دریایی مشاهده شود که به تدریج به سمت استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر تغییر خواهد کرد.

تقاضای جهانی متانول در سال 2022 حدود 88 میلیون تن بود و انتظار می‌رود در پنج سال آینده CAGR 3 درصد باشد، به گزارش ایرنا، تولید متانول سبز می تواند تا سال 2050 به 250 میلیون تن متانول الکترونیکی و 135 میلیون تن بیومتانول افزایش یابد.

چندین کشور در سراسر جهان در حال توسعه توانایی های خود و آماده سازی مراکز صنعتی و حمل و نقل مختلف با پیش بینی این افزایش تقاضا هستند.

در این ماه، در هند، وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه ها، سارباناندا سونووال، دستورالعمل های بندر سبز Harit Sagar را اعلام کرد و این دستورالعمل ها از هدف انتشار کربن صفر دولت تا سال 2070 حمایت می کند.

این دستورالعمل ها پذیرش منابع انرژی سبز در عملیات بندری و همچنین تمرکز بر توسعه ظرفیت های ذخیره سازی، جابجایی و ذخیره سازی سوخت های سبز از جمله هیدروژن سبز، آمونیاک سبز، و متانول سبز.

استرالیا همچنین با پیوستن بندر ملبورن به کنسرسیوم و امضای تفاهم نامه امکان سنجی در مورد متانول سبز، پتانسیل ذخیره سازی خود را برجسته کرده است، این پروژه پتانسیل انتقال متانول سبز را از سایت‌های تولید به بندر برای خدمات ذخیره‌سازی و ذخیره‌سازی ارزیابی می‌کند.

اگر این مطالعه موفقیت آمیز باشد، این بندر می تواند به یک مرکز سوخت رسانی کشتی ها تبدیل شود و متانول سبز تولید شده در تاسمانی و ویکتوریا غربی را برای استفاده در کشتیرانی به ارمغان بیاورد.

مدیر کل اجرایی در بندر، شان مونی، اظهار داشت: روند رو به رشدی، تقریبا یک سونامی، در علاقه به متانول سبز به عنوان سوخت آینده وجود داشته است.

اعضای کنسرسیوم عبارتند از ABEL Energy، که در حال حاضر در حال ساخت یک کارخانه هیدروژن و متانول سبز در تاسمانی است، HAMR Energy، که در حال ساخت یک کارخانه متانول سبز در پورتلند، ویکتوریا است.

گروه کشتیرانی دانمارکی مرسک و شرکت تابعه یدک کش Svitzer. خط کشتیرانی ANL متعلق به فرانسه؛ و گروه ذخیره سازی مایعات فله Stolthaven Terminals.

در همین حال، در ماه جاری، در مصر، شرکت ملی پالایش و پتروشیمی اسکندریه (ANRPC) قراردادی را با Scatec نروژ برای توسعه اولین پروژه تولید متانول سبز در این کشور امضا کرد.

هزینه ساخت این کارخانه حدود 450 میلیون دلار خواهد بود و در بندر دمیتا واقع خواهد شد، انتظار می‌رود این تاسیسات پس از راه‌اندازی سالانه 40000 تن متانول سبز تولید کند که در نهایت می‌تواند به 200000 تن در سال افزایش یابد.

این سایت شامل عملیات انرژی های تجدیدپذیر، از جمله حداقل 40 مگاوات انرژی خورشیدی و 120 مگاوات انرژی بادی خواهد بود.

همچنین دارای یک آنالایزر هیدروژن سبز با ظرفیت 60 مگاوات خواهد بود. همچنین یک کارخانه نمک‌زدایی آب دریا و همچنین سایت‌های تولید و ذخیره متانول سبز ایجاد خواهد شد.

با توجه به افزایش قابل توجه تقاضای جهانی برای متانول سبز در دهه های آینده، به لطف پتانسیل کاربرد گسترده آن، انتظار می رود تولید سوخت به سرعت افزایش یابد. با توجه به اینکه چندین کشور شروع به توسعه قابلیت های تولید خود کرده اند و بنادر خود را برای ذخیره سازی و ذخیره سازی آماده می کنند، اکنون رقابت برای تبدیل شدن به یک تولید کننده بزرگ متانول سبز ادامه دارد.

زمان آن رسیده است که متانول سبز را جدی بگیریم
متانول دارای طیف گسترده ای از کاربردها از جمله ایجاد پلاستیک، رنگ و مصالح ساختمانی و همچنین استفاده به عنوان سوخت برای حمل و نقل است و مسلماً بزرگترین فرصت رشد متانول سبز به عنوان سوخت جدیدی برای صنعت کشتیرانی است، صنعتی که در حال حاضر به دنبال کربن زدایی شدید است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در تولید متانول به طور سنتی از گاز طبیعی استفاده می‌شود، اما با توجه به معاهده های جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، فرصت رو به رشدی برای متانول سبز وجود دارد.

Image