سرمایه گذاری عربستان در پروژه های انرژی های تجدیدپذیر و هیدروژن ازبکستان

انرژی تجدیدپذیر

یک گروه انرژی در عربستان سعودی قراردادهایی را با مقامات ازبکستان امضا کرده است تا به این کشور کمک کند تا استفاده خود از منابع انرژی تجدیدپذیر را افزایش دهد و تولید هیدروژن سبز را توسعه دهد.

ACWA Power، که تولید برق و سایر پروژه‌های صنعتی را توسعه می‌دهد، و Uzkimyosanoat (UKS)، شرکت ملی هلدینگ مواد شیمیایی در ازبکستان، این معاملات را در نشست سالانه EBRD 2023 و مجمع تجاری در سمرقند، ازبکستان، که از 16 تا 18 می برگزار شد، اعلام کردند.

مقامات گفتند که این پروژه ها بخشی از استراتژی ازبکستان برای کربن زدایی حداقل 35 درصد از بخش انرژی تا سال 2030 است.

پشتیبانی مالی

بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) از پروژه Karatau با وام 19.3 میلیون دلاری به ACWA Power حمایت می کند، مزرعه بادی در جمهوری کاراکالپاکستان در غرب ازبکستان واقع شده است. EBRD اکنون به تامین مالی حدود 2.7 گیگاوات پروژه های تولید انرژی تجدیدپذیر در ازبکستان کمک کرده است.

تیمور محمدجانوف، رئیس هیئت مدیره UKS گفت: ما در مورد امکانات بی حد و حصری که این توافق به ارمغان می آورد، هیجان زده هستیم و UKS را به عنوان یک بازیگر کلیدی در اقتصاد نوظهور کودهای سبز قرار می دهد.

این گواهی بر تعهد ما به نوآوری، نظارت بر محیط زیست و ساختن آینده ای مرفه و کم کربن برای شهروندان و جهان است.

سرور خمیدوف، معاون وزیر سرمایه گذاری، صنعت و تجارت جمهوری ازبکستان گفت: این امضا گامی مهم در جهت دستیابی به اهداف بلندپروازانه انرژی تجدیدپذیر ما است، هیدروژن سبز دارای پتانسیل بسیار زیادی برای تغییر چشم انداز انرژی ما، جذب سرمایه گذاری و تقویت نوآوری است و ازبکستان را به عنوان یک رهبر منطقه ای در اقتصاد سبز قرار می دهد.

اولین در آسیای مرکزی

ACWA Power در 19 مه گفت که توافق با UKS برای تولید هیدروژن سبز اولین توافق در نوع خود در آسیای مرکزی است. فاز اول با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری در منطقه تاشکند واقع خواهد شد.

هدف فاز اول تولید 3000 تن هیدروژن سبز در سال برای صنایع شیمیایی ازبکستان است.

به گفته مقامات، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تولید این حجم هیدروژن، مصرف گاز طبیعی را سالانه 20.4 میلیون متر مکعب کاهش می دهد.

فاز دوم، بسیار بزرگ‌تر، که سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلاری را نشان می‌دهد، تولید هیدروژن سبز را به 120000 تن در سال افزایش می‌دهد و از بیش از 2.6 گیگاوات ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر انرژی استفاده می‌کند.

مقامات گفتند که مصرف گاز طبیعی را 830 میلیون متر مکعب کاهش می دهد و انتشار دی اکسید کربن (CO2) را 20 میلیون تن کاهش می دهد.

استراتژی کربن زدایی

مارکو آرچلی، مدیرعامل ACWA Power، گفت که گروه او می‌خواهد در تعهد دولت ازبکستان به کربن‌زدایی مشارکت داشته باشد، زیرا شرکت او از حرکت این کشور برای تنوع بخشیدن به بخش تولید برق حمایت می‌کند.

آرسلی گفت: ما با ارائه راه‌حل‌های رقابتی آب شیرین‌کن و آب شیرین‌کن، رشد پایدار جوامع را در سراسر جهان امکان‌پذیر می‌کنیم و در هیدروژن سبز، با مشارکت در پروژه هیدروژن سبز نئوم با محصولات هوایی و نئوم، اولین محرک در صنعت هستیم، با اشاره به همکاری ACWA با Neom، یکی دیگر از شرکت های مستقر در عربستان سعودی.

تیم ما کار بزرگی برای راه اندازی دومین پروژه ما در ازبکستان به همراه Uzkimyosanoat و دولت ازبکستان انجام داده است تا صنعت شیمیایی در ازبکستان را به یک رهبر جهانی در کربن زدایی تبدیل کند.

آرچلی گفت که انتظار می رود مزرعه کاراتائو در فوریه 2025 وارد عملیات تجاری شود.

ناندیتا پرشاد، مدیر عامل گروه زیرساخت پایدار EBRD گفت: ما مفتخریم که از ACWA Power ... و این نیروگاه بادی 100 مگاواتی حمایت می کنیم.

منطقه دریای آرال با سرمایه گذاری از منابع بادی و خورشیدی خود، اقتصاد خود را جوان می کند، این اولین پروژه تحت برنامه مشاوره مزایده EBRD است، پرشاد گفت که برنامه مزایده برای کمک به تحویل 2 گیگاوات برق بادی از طریق فرآیندهای مناقصه رقابتی طراحی شده است.

این یک قیمت کم سابقه برای انرژی بادی است و سالانه بیش از 178000 تن کاهش انتشار CO2 را به همراه خواهد داشت.

سرمایه گذاری عربستان در پروژه های انرژی های تجدیدپذیر و هیدروژن ازبکستان
پروژه‌های هیدروژن سبز در دو فاز ساخته می‌شوند که انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین گاز طبیعی در تولید هیدروژن می‌شوند. دومین قراردادی که این هفته امضا شد، تامین مالی مزرعه بادی Karatau را نهایی کرد که به عنوان پروژه بادی Nukus نیز شناخته می شود. مزرعه بادی که ACWA Power مستقر در عربستان سعودی در دسامبر 2021 با ساخت آن موافقت کرد، سرمایه گذاری 120 میلیون دلاری را نشان می دهد. شبکه برق ملی ازبکستان (NEGU) یک قرارداد 25 ساله انحصاری برای خرید برق از مزرعه بادی دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بسته شدن قرارداد مالی پروژه بادی 100 مگاواتی کاراتاو به این معنی است که ACWA Power اکنون حدود 5 گیگاوات ظرفیت تولید برق در ازبکستان خواهد داشت.

Image