آیا آمریکا برای مجازات اوپک آماده می شود

نفت خام

کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده در حال بررسی لایحه‌ای برای تحت فشار قرار دادن گروه تولیدکنندگان نفت اوپک برای توقف کاهش تولید از طریق لغو مصونیت حاکمیتی بود که اعضای اوپک پلاس و شرکت‌های نفتی ملی آنها را از شکایت بر سر قیمت محافظت می‌کرد. (این کمیته قبلاً این لایحه را در سال های 2018، 2019 و 2021 تصویب کرده بود)

قیمت سبد اوپک در بازه 70 دلار در نوسان بوده است، اما از نظر تاریخی بالا نبوده، اگرچه سیاستمداران آمریکایی دوست دارند قبل از شروع فصل رانندگی تابستانی، قیمت بنزین را کاهش دهند. (عربستان سعودی به قیمت 80.90 دلار آمریکا برای متعادل کردن بودجه خود و تامین مالی تنوع اقتصادی خود نیاز دارد)

قیمت بنزین بالاتر از زمان دولت ترامپ است، اما سازمان نظرسنجی گالوپ در آوریل 2023 گزارش داد: آمریکایی‌ها نسبت به یک سال پیش نگرانی کمتری نسبت به وضعیت انرژی ایالات متحده در حال حاضر نشان می‌دهند.

اگر مصرف‌کنندگان آمریکایی بر سر قیمت‌های بنزین نگران نباشند، و کاهش تولید اخیر اوپک نتوانسته افت قیمت نفت خام را متوقف کند، چرا ممکن است اوپک اکنون یک هدف باشد؟

یکی از دلایل ممکن است خبر خوب خارج از خاورمیانه باشد: نزدیکی ایران و عربستان سعودی (با میانجیگری چین)، آغاز عادی سازی روابط مصر و ایران (با میانجیگری عراق)؛ سوریه به اتحادیه عرب می پیوندد امارات متحده عربی و ایران در گفتگو برای ارتقای روابط و امکان همکاری انرژی بین عراق و ایران.

این لایحه ممکن است انتقام‌جویی علیه کشورهای عرب اوپک و هشداری به دیگران برای عادی‌سازی روابط با ایران و سوریه به رنگ حمایت از مصرف‌کنندگان آمریکایی باشد، همچنین از بحث در مورد سیاست دولت بایدن برای محدود کردن تولید نفت و گاز طبیعی اجتناب می‌کند، اگرچه اخیراً دولت حفاری محدود در اراضی فدرال را تأیید کرده است.

گروهی دوحزبی از قانون‌گذاران آمریکایی به تازگی قانون ضد عادی‌سازی رژیم اسد 2023 را اعلام کردند که با دستیابی دولت‌های خارجی به سوریه مقابله می‌کند و تحریم‌های بیشتری را برای هر کسی که با دولت اسد معامله می‌کند، مجاز می‌سازد.

بازنده ها؟ اسرائیل که احتمالاً نمی تواند به اعراب برای تشکیل بلوکی برای حمایت از حمله به تأسیسات تحقیقات هسته ای ایران وابسته باشد و ایالات متحده که شاهد کاهش نفوذ خود با شروع عادی سازی اعضای اوپک در خاورمیانه با دولت های منفور تهران و دمشق است و از میانجیگری چین در مذاکرات بین تهران و ریاض و تسهیل روسیه در مذاکرات بین عربستان سعودی و سوریه استقبال می کند. (بدترین سناریو برای تل آویو و واشنگتن، مشارکت چین در مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینی ها است)

عادی سازی روابط بین کشورهای عرب اوپک و ایران و سوریه تنش ها را در منطقه کاهش می دهد، که به نفع واشنگتن نیست زیرا مشتریان بزرگی مانند سعودی ها و اماراتی ها ممکن است خرید تسلیحاتی را که برای مقابله با ایران است، کاهش دهند.

تنش‌ها همچنین ایالات متحده را در همسایگی برای تضمین ثبات مشغول می‌کند، اگرچه اقدامات ایالات متحده در عراق و لیبی (و نقش حمایتی آن در یمن) برعکس را تضمین می‌کند.

و تنش در منطقه باعث می‌شود شبه‌گوی اسرائیل در ایالات متحده از هرگونه تلاشی برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل و فلسطینی‌ها برای ادامه مذاکرات صلح در غیر این صورت به‌ویژه اگر دوستان، چینی‌ها را به این روند دعوت کنند، کنار بگذارد.

ایالات متحده ممکن است به این نکته توجه نداشته باشد که کشورهای اوپک خاورمیانه، که بیشتر توسط پادشاهان یا امیران اداره می شوند، باید به احساسات عمومی توجه کنند - یکی از رازهای موفقیت آمیز حکومت بدون انتخابات.

اگرچه ایران در میان مردم کشورهای عرب اوپک محبوبیتی ندارد، روابط نزدیک‌تر ممکن است منجر به تنش کمتر و روابط مردم با مردم بیشتر و فرصت‌های اقتصادی بیشتر شود که ثبات را ارتقا می‌دهد، که طبق یک سند، برای نسل بهار عربی مهم‌تر از دموکراسی است.

نظرسنجی جوانان عرب در سال 2022 همچنین نشان داد: نزدیک به سه چهارم (73 درصد) مایل به دیدن ایالات متحده هستند.

جدا شدن از منطقه چین، ترکیه و روسیه اکنون به عنوان قوی ترین متحدان منطقه تلقی می شوند و موقعیت پیش فرض نگاه به غرب در مواقع بحران با وفاداری های جدید به چین، روسیه و ترکیه در حال از بین رفتن است.

این احساس ممکن است باعث شود که کشورهای عربی دیگر مانند عربستان سعودی برای پیوستن به پروژه های آمریکایی مانند توافق ابراهیم عجله نداشته باشند، توافقی که اسرائیل همچنان امیدوار است مسیری انحرافی در اطراف مذاکرات صلح با فلسطینی ها باشد و در عوض از ابتکارات داخلی برای ایجاد ثبات در منطقه حمایت کند.

بنابراین، حمله واشنگتن به موتور اقتصادی خاورمیانه، نفت و استفاده از تحریم ها برای توقف تلاش ها برای پایان دادن به درگیری و بیگانگی بین اعراب اوپک و ایران و سوریه.

مهم است که صلح رخ ندهد، زیرا فروش تسلیحات را کاهش می دهد، تنوع اقتصادی و یکپارچگی منطقه را افزایش می دهد و نیاز به راه حل های واشنگتن را کاهش می دهد و بازیگران اقتصادی و سیاسی جدیدی مانند چین و ترکیه را به منطقه معرفی می کند.

واشنگتن قدرت زیادی دارد و می‌تواند در کوتاه‌مدت رویدادها را تحمیل کند، اما قبلاً قلب و ذهن جوانان خاورمیانه‌ای را که از سال 2001 با ایالات متحده به طور مداوم در عملیات‌های جنگی در سرزمین‌هایشان درگیر شده‌اند، از دست داده است.

برای آینده، عاقلانه است که واشنگتن سیاست جنگ سرد را به خاطر بسپارد که درک می کرد حقوق مدنی و فرصت اقتصادی برای همه آمریکایی ها بهترین سلاح ملت در جنگ عقاید با کمونیسم است.

در آن زمان علیه قرمزها کار کرد و اکنون علیه اسلام گرایان کار خواهد کرد و اگر آمریکا می خواهد بخشی از آینده منطقه باشد باید از بدترین (نمونه) بودن دست بردارد.

آیا آمریکا برای مجازات اوپک آماده می شود
مصرف کنندگان ایالات متحده نسبت به یک سال قبل نگرانی کمتری نسبت به وضعیت انرژی ایالات متحده نشان می دهند و مجلس نمایندگان ایالات متحده ممکن است بار دیگر قانونی را برای تحت فشار قرار دادن گروه تولیدکنندگان نفت اوپک برای توقف کاهش تولید بررسی کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این لایحه ممکن است انتقام‌جویی علیه کشورهای عرب اوپک و هشداری به دیگران برای عادی‌سازی روابط با ایران و سوریه باشد.

Image