فاز نخست پایانه نفتی جاسک تا پایان سال به بهره برداری می رسد

نفت خام

عباس غریبی، سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی ایران در حاشیه نخستین روز بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: شرکت پایانه‌های نفتی متولی امر صادرات نفت خام و میعانات گازی است.

وی در ادامه اظهار داشت: این شرکت دارای پنج منطقه عملیاتی است که سه منطقه در حال فعالیت هستند و فعالیت دو منطقه دیگر در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه پایانه نفتی خارک، بزرگ‌ترین پایانه نفتی کشور است، گفت: 95 درصد صادرات نفت خام کشور از این پایانه نفتی انجام می‌شود، توان عملیاتی این پایانه صادرات 7 میلیون بشکه نفت خام در روز است.

سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی، در ادامه با اشاره به پایانه میعانات گازی پارس جنوبی اعلام کرد: این پایانه که از دو بخش تشکیل شده است، وظیفه صادرات صددرصدی میعانات گازی را به‌عهده دارد، این پایانه با چهار بارانداز (اسکله) شناور توانایی صادرات روزانه 2 میلیون و 500 هزار بشکه میعانات گازی را دارد.

غریبی ادامه داد: سومین پایانه، پایانه نکا است که عملیات سوآپ در این پایانه انجام می‌شود، در واقع این پایانه نفت‌خام نفت کشورهای حوزه دریای خزر را دریافت می‌کند و معادل آن در خلیج فارس تحویل مشتریان می‌شود.

وی همچنین درباره پایانه ماهشهر به‌عنوان چهارمین پایانه نفتی توضیح داد: این پایانه وظیفه جداسازی نفتکش‌های حامل محموله‌های فرآورده‌های نفتی را به‌عهده دارد.

سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی در ادامه با اشاره به پایانه جاسک که در مکران واقع شده است، اظهار کرد: این پایانه در آینده نزدیک بهره‌برداری خواهد شد.

این پایانه در فاز نخست توانایی ذخیره‌سازی 10 میلیون بشکه نفت را دارد، همچنین سه بارانداز شناور واقع در این پایانه توان صادرات عملیاتی روزانه 3 میلیون بشکه نفت را دارد، با راه‌اندازی این پایانه در عمل صادرات نفت کشور از خلیج‌فارس خارج و به‌ سواحل عمان منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: همان‌طور که در زمان جنگ به دشمن اجازه ندادیم صادرات نفت را قطع کند، در دوران تحریم نیز مأموریت صادرات به‌ نحو شایسته انجام شد، طبق آمار صادرات نفت‌ خام در دولت سیزدهم صد درصد افزایش داشته است.

سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی در ادامه با اشاره به‌ امضای تفاهم‌نامه بین این شرکت و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: رویکرد شرکت پایانه‌های نفتی ساخت داخل بوده است، در این زمینه توانستیم 99 درصد ساخت سیستم‌های اندازه‌گیری نفت‌خام که ساخت کشورهای اروپا و آمریکا بود را داخلی کنیم.

غریبی ادامه داد: ساخت دیگر قطعات بازوهای بارگیری را که به‌ لحاظ فناوری ویژه هستند و به‌طور عمده ساخت آمریکا و فرانسه بودند بومی‌سازی کنیم.

این رویکرد همچنان ادامه دارد و رابطه شرکت پایانه‌های نفتی با دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، جهاد دانشگاهی و… برای استفاده از توان آنها ادامه‌دار خواهد بود تا به فرمایش مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی توجه داشته باشیم.

فاز نخست پایانه نفتی جاسک تا پایان سال به بهره برداری می رسد
سرپرست شرکت پایانه‌های نفتی ایران از بهره‌برداری فاز نخست پایانه نفتی جاسک در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فاز اول پایانه نفتی خارک در سال 1402 به‌بهره‌برداری می‌رسد، این پایانه در سه مرحله تکمیل خواهد شد و در مجموع ظرفیت ذخیره‌سازی 30 میلیون بشکه نفت را خواهد داشت.

Image