اقدام دیوانه وار اروپا برای ساخت پایانه های LNG ممکن است با اشک به پایان برسد

گاز طبیعی

اقدام دیوانه‌وار اروپا برای ساخت پایانه‌های واردات LNG می‌تواند منجر به تعداد بیش از حد پروژه‌های گازی‌سازی مجدد تا پایان دهه شود، اگر اتحادیه اروپا بتواند به کاهش مصرف گاز طبیعی ادامه دهد و گسترش ظرفیت انرژی بادی و خورشیدی را تسریع بخشد.

پیش از فصل زمستان 2022/2023، تانکرهای LNG برای تخلیه بار در تعدادی از تأسیسات وارداتی در صف ایستاده بودند، اما با گذشت زمستان، چندین پایانه جدید از جمله سه ترمینال در آلمان و یک ترمینال در هلند به بهره برداری رسید.

در حالی که عجله برای افزایش ظرفیت واردات در کوتاه مدت موجه است، رقابت برای نصب پایانه‌های بیشتر می‌تواند منجر به عرضه بیش از حد ظرفیت واردات LNG در بلندمدت شود، با توجه به تعهدات اروپا برای افزایش عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش تقاضای گاز به عنوان بخشی از انرژی‌اش. (برخی از تحلیلگران می گویند سیاست امنیتی و اهداف آب و هوایی)

کاهش تقاضای گاز

داده های یورواستات در ماه گذشته نشان داد که اتحادیه اروپا در دوره آگوست 2022 تا مارس 2023 مصرف گاز طبیعی خود را 17.7 درصد در مقایسه با میانگین مصرف گاز در ماه های مشابه بین سال های 2017 و 2022 کاهش داده است، کاهش مصرف گاز از هدف اتحادیه اروپا برای کاهش 15 درصدی تقاضا در آن ماه ها در مقایسه با میانگین پنج ساله پیشی گرفت.

بخش برق تنها بخشی بود که تقاضای گاز طبیعی در اروپا در سال 2022 نسبت به سال 2021 در آن افزایش یافت، اما ظرفیت بالای اتحادیه اروپا که در منابع خورشیدی و بادی نصب شده بود - حدود 50 گیگاوات - از نیاز به حدود 11 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی جلوگیری کرد.

بخش برق تحلیلگران آژانس بین المللی انرژی (IEA) در تحلیلی در ماه مارس نوشتند که این تنها بزرگترین محرک ساختاری کاهش تقاضای گاز طبیعی بود.

ظرفیت واردات LNG رشد می کند

در همین حال، ماروس سفکوویچ، معاون روابط بین نهادی و آینده‌نگاری کمیسیون اروپا، در اوایل سال جاری گفت، اتحادیه اروپا ظرفیت واردات LNG خود را افزایش می‌دهد و آماده استقبال از محموله‌های LNG بیشتر در سال جاری و در سال‌های آینده است.

سفکوویچ در ماه مارس گفت که اتحادیه اروپا به زودی 35 ترمینال گازی سازی مجدد LNG خواهد داشت که در حال حاضر 27 ترمینال است و ظرفیت گازی سازی مجدد از 178 میلیارد متر مکعب به 227 میلیارد متر مکعب افزایش می یابد.

این مقام افزود: اتحادیه اروپا با تقویت زیرساخت های ظرفیت واردات خود برای LNG بیشتر آماده می شود.

در طول سال گذشته، اروپا به دلیل قیمت های بالا و تقاضای کم در آسیا، از جمله در چین، عرضه LNG زیادی را جذب کرده است، اروپا همچنان به جذب بیش از نیمی از کل صادرات LNG ایالات متحده در میان تقاضای ضعیف در اروپا و آسیا و پایین‌ترین قیمت بنچمارک گاز در نزدیک به دو سال اخیر ادامه می‌دهد.

بزرگترین اقتصاد اروپا، آلمان، قصد دارد تا سال 2030 70.7 میلیون تن ظرفیت واردات LNG در سال داشته باشد که این کشور را به چهارمین دارنده ظرفیت واردات LNG در جهان تبدیل خواهد کرد، آلمان قصد دارد در مجموع 10 FSRU داشته باشد که برخی از آنها پس از ساخته شدن حذف شده و با تاسیسات گازی سازی مجدد خشکی جایگزین خواهند شد.

عجله برای ساخت پایانه‌های واردات LNG در اسرع وقت، آلمان را به چهارمین دارنده ظرفیت واردات LNG پس از خریداران عمده آسیایی LNG کره جنوبی، چین و ژاپن تبدیل خواهد کرد.

دارایی های وارداتی LNG سرگردان؟

موسسه اقتصاد انرژی و تحلیل مالی (IEEFA) در گزارشی اعلام کرد، با این حال، بیش از نیمی از ظرفیت واردات LNG اروپا ممکن است تا سال 2030 به دارایی‌های معلق تبدیل شود، زیرا برنامه‌های فعلی ساخت LNG قرار است تا پایان دهه به میزان زیادی از تقاضای پیش‌بینی‌شده فراتر رود. (اوایل امسال)

IEEFA گفت: طرح‌های ساخت زیرساخت فعلی نشان می‌دهد که ظرفیت پایانه LNG اروپا تا سال 2030 می‌تواند از 270 میلیارد متر مکعب در پایان سال 2022 از 400 میلیارد متر مکعب فراتر رود.

با این حال، این تحلیل نشان داد که تقاضا برای LNG تا سال 2030 بین 150 میلیارد متر مکعب بر اساس پیش بینی IEEFA و 190 میلیارد متر مکعب بر اساس پیش بینی S&P Global Commodity Insights خواهد بود.

مقامات صنعت انرژی اذعان می‌کنند که آلمان می‌تواند در پایان این دهه بیش از آنچه که واقعاً استفاده کند، ظرفیت واردات داشته باشد.

مدیر اجرایی شرکت بزرگ آلمانی RWE در مصاحبه ای با مجلات تجاری آلمانی Der Stern و Capital در ماه مارس گفت که آلمان ممکن است از ظرفیت واردات LNG کمتری نسبت به آنچه که برای عرضه در این دهه برنامه ریزی کرده است استفاده کند، اما ایمن تر از متاسف شدن است.

مارکوس کربر، مدیرعامل RWE در این مصاحبه گفت: ممکن است پایانه های LNG به طور کامل مورد استفاده قرار نگیرند. (اما شما به آنها به عنوان حق بیمه نیاز دارید)

وود مکنزی در گزارشی در ماه گذشته گفت که پس از افزایش ظرفیت واردات LNG در سال 2022، این حرکت در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

WoodMac گفت: ما انتظار داریم که شتاب پروژه تا سال 2023 ادامه یابد و تا سال 2027، پیش‌بینی می‌کنیم که اروپا بین 65 میلیارد متر مکعب در سال (48 میلی‌متر در هر ساعت) تا 150 میلیارد متر مکعب (110 میلی‌متر در هر ساعت) ظرفیت گاز جدید اضافه خواهد کرد.

توماس تورکیلدسن، مدیر ارشد بازرگانی، در مصاحبه اخیر به بلومبرگ گفت که Hoegh LNG، که واحدهای LNG شناور را فراهم می کند، علاقه زیادی به ظرفیت بیشتر در چندین کشور شمال غربی اروپا دارد.

تورکیلدسن افزود: با این حال، دیدگاه‌های مخالفی وجود دارد و فرآیندها و تصمیمات سیاسی باید قبل از انجام تعهدات به نتیجه برسد.

به طور کلی، دیدگاه کمیسیون اروپا این است که اتحادیه اروپا باید روی انرژی های تجدیدپذیر و جایگزین هایی مانند هیدروژن سبز برای کاهش تقاضای گاز طبیعی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شرط بندی کند زیرا به نظر می رسد تا سال 2050 کربن خنثی شود.

اما تا زمانی که جایگزین‌ها قادر به جایگزینی حجم زیادی از گاز طبیعی نباشند، اروپا به LNG و ظرفیت گازی‌سازی بیشتر برای جلوگیری از بحران انرژی دیگر و تهدید کمبود گاز نیاز خواهد داشت.

اقدام دیوانه وار اروپا برای ساخت پایانه های LNG ممکن است با اشک به پایان برسد
مصرف کمتر گاز در پایان دهه می تواند منجر به سرگردانی دارایی های LNG در اروپا شود. در حالی که عجله برای افزایش ظرفیت واردات در کوتاه مدت موجه است، رقابت برای نصب پایانه های بیشتر می تواند منجر به عرضه بیش از حد ظرفیت واردات LNG در بلندمدت شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بزرگترین اقتصاد اروپا، آلمان، قصد دارد تا سال 2030 حدود 70.7 میلیون تن ظرفیت واردات LNG در سال داشته باشد که این کشور را به چهارمین دارنده ظرفیت واردات LNG در جهان تبدیل خواهد کرد.

Image