پیشنهاد آتش بس اوربان و سفر جنجالی به مسکو

روابط بین‌الملل

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان چند روز پس از دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کیف، قرار است با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مسکو دیدار کند.

یک منبع دولتی مجارستان به رادیو آزادی گفت که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز 5 ژوئیه برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، چند روز پس از دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کیف، به مسکو خواهد رفت.

این منبع دولتی در 4 ژوئیه گفت که پیتر سیجارتو، وزیر امور خارجه نیز اوربان را به کرملین همراهی خواهد کرد، سیجارتو بیش از دو سال پیش از زمان حمله مسکو به اوکراین، بیش از پنج بار به روسیه سفر کرده است.

اخبار سفر به مسکو چند روز پس از آن منتشر می شود که مجارستان ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به دست گرفت - اقدامی که به دلیل اظهارات منظم اوربان در حمایت از روسیه باعث نگرانی بسیاری در اتحادیه اروپا شد - و باعث محکومیت سریع رهبران این اتحادیه شد.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، در پستی در X نوشت که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا هیچ مأموریتی برای تعامل با روسیه به نمایندگی از اتحادیه اروپا ندارد.

نظر شورای اروپا واضح است: روسیه متجاوز است و اوکراین قربانی است، میشل افزود: هیچ بحثی در مورد اوکراین بدون اوکراین امکان پذیر نیست.

یک مقام اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، به رادیو آزادی گفت که اوربان هیچ سفر برنامه ریزی شده ای به مسکو را به اتحادیه اطلاع نداده است، این مقام گفت، اگر اوربان می خواست، میشل به شدت توصیه می کرد که از چنین دیداری جلوگیری شود.

از زمانی که روسیه تهاجم همه جانبه خود به اوکراین را در فوریه 2022 آغاز کرد، اوربان در میان رهبران اتحادیه اروپا و ناتو به دلیل عدم تمایلش به امضای تسلیحات عظیم غربی و بسته های کمکی برای اوکراین برجسته شده است.

Szabolcs Panyi، سردبیر تحقیقی اروپای مرکزی، ابتدا در پستی در X در مورد این سفر گزارش داد، رادیو آزادی بعداً از طریق یک منبع دولتی مجارستان تأیید این سفر را دریافت کرد.

دفتر مطبوعاتی نخست وزیر مجارستان هنوز به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

ماه گذشته، پوتین گفت روسیه به جنگ خود پایان می دهد - که گمان می رود حداقل 500000 سرباز از هر دو طرف کشته و زخمی شده باشد - تنها در صورتی که کیف شرایط خاصی را برآورده کند.

اینها شامل دست کشیدن از جاه طلبی های خود در ناتو و واگذاری چهار منطقه نیمه اشغالی که روسیه به طور کامل مدعی آنهاست، علاوه بر کریمه بود، اوکراین این شرایط را پوچ خواند و گفت که این شرایط به منزله تسلیم شدن است.

اوربان - که روابط نزدیکی با پوتین دارد - در حالی که در کیف بود، گفت که پیشنهاد آتش بس با هدف توقف جنگ با روسیه بیش از دو سال پس از تهاجم تمام عیار مسکو به زلنسکی ارائه کرده است.

اوربان پس از دیدار با زلنسکی با خبرنگاران به جزئیاتی در مورد محتوای این پیشنهاد اشاره نکرد، اما گفت که از رئیس جمهور اوکراین خواسته است آیا ممکن است استراحت کند، شلیک را متوقف کند و سپس مذاکرات را ادامه دهد.( آتش بس می تواند تسریع سرعت این مذاکرات را تضمین کند)

این گفتگوها به دلیل انتقاد صریح و مداوم اوربان از کمک نظامی غرب به کیف قابل توجه بود.

زلنسکی در جریان جلسه توجیهی با خبرنگاران نظر خود را در مورد این پیشنهاد بیان نکرد، اما سخنگوی رئیس جمهور بعداً در 2 ژوئیه گفت که زلنسکی به اوربان فرصت داد تا افکار خود را بیان کند.

ایهور ژوکوا، معاون رئیس دفتر زلنسکی نیز گفت که مجارستان اولین کشوری نیست که طرح صلح بالقوه ای را ارائه کرده است، ژوکوا گفت زلنسکی به پیشنهاد اوربان گوش داد اما در پاسخ به موضع اوکراین کاملاً واضح، قابل درک و شناخته شده گفت.

اوکراین می‌گوید تمامیت ارضی این کشور باید پایه و اساس هر توافق صلح باشد، این ایده توسط 80 کشوری که ماه گذشته در نشست جهانی صلح اوکراین به ابتکار اوکراین در سوئیس شرکت کردند، بر آن تاکید کردند.

اوربان آخرین بار در سپتامبر 2022 به مسکو سفر کرد، زمانی که در مراسم تشییع جنازه میخائیل گورباچف، به رئیس جمهور سابق شوروی ادای احترام کرد.

پیشنهاد آتش بس اوربان و سفر جنجالی به مسکو
سفر اوربان با محکومیت شدید رهبران اتحادیه اروپا مواجه شده است که تاکید می کنند ریاست اتحادیه اروپا هیچ اختیاری برای تعامل با روسیه به نمایندگی از اتحادیه اروپا ندارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اوربان در جریان سفر خود به کی‌یف، پیشنهاد آتش‌بس را به زلنسکی ارائه کرد، اما اوکراین معتقد است که تمامیت ارضی آن باید پایه هر توافق صلح باشد.

Image