صادرات نفت خام عربستان سعودی به پایین ترین حد در 10 ماهه اخیر رسید

نفت خام

بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، عربستان سعودی، کمترین حجم نفت را در ماه ژوئن در مدت ده ماه ارسال کرد، زیرا مصرف داخلی عربستان رشد کرده و روسیه همچنان به گرفتن سهم بازار از این کشور در مقاصد صادراتی مهم آسیایی ادامه می دهد.

داده‌های رهگیری نفتکش‌های گردآوری شده توسط بلومبرگ در روز جمعه نشان داد که صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه ژوئن به 5.6 میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) کاهش یافت.

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، این حجم صادرات تنها 250 هزار بشکه در روز بیشتر از صادرات کم عربستان سعودی در ابتدای همه گیری در سال 2020 است.

اوایل این هفته، داده‌های ردیابی نفتکش‌ها که توسط بلومبرگ گردآوری شد، نشان داد که کاهش صادرات نفت خام از عربستان سعودی نیمی از کاهش یک میلیون بشکه‌ای در روز در محموله‌های دریایی جهانی در ژوئن نسبت به ماه مه را به خود اختصاص داده است.

عربستان سعودی مجبور به کاهش محموله‌های نفت خام در جهان شد، احتمالاً به دلیل سوزاندن نفت بیشتر در داخل برای تولید برق، همانطور که معمولاً هر تابستان برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای تهویه مطبوع در گرم‌ترین ماه‌های (پادشاهی) صحرا انجام می‌دهد.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، محموله‌های نفت خام از طریق دریا از طریق دریا در ژوئن 529000 بشکه در روز کاهش یافت و به 5.606 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن رسید.

جدا از پایین بودن فصلی صادرات عربستان سعودی به دلیل تقاضای بالاتر در داخل، محموله های این کشور با رقابت سختی از سوی روسیه متحد اوپک پلاس مواجه شد که صادرات آن را به بازارهای کلیدی آسیا، چین و هند افزایش داد.

واردات نفت خام هند از روسیه در ماه گذشته به 1.97 میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بالاترین رقم از جولای 2023 است، بر اساس داده های Vortexa که توسط The Hindu Business Line استناد شده است.

لی گفت، با این حال، دستور اخیر دولت برای ذخیره 58.5 میلیون بشکه نفت خام اضافی در انبارهای اصلی تا مارس 2025 احتمالاً از واردات اضافی از روسیه حمایت خواهد کرد.

این تحلیلگر نوشت: حکم جدید SPR احتمالاً از واردات نفت خام روسیه به چین حمایت می کند، زیرا شرکت های بزرگ نفتی در مورد دست زدن به سایر گریدهای نفت خام با تخفیف تحریم شده توسط ایالات متحده محتاط هستند، در حالی که قیمت های معیار نفت از 85 دلار در هر بشکه فراتر رود، اقتصاد ذخایر را به چالش می کشد.

صادرات نفت خام عربستان سعودی به پایین ترین حد در 10 ماهه اخیر رسید
جولیان لی از بلومبرگ خاطرنشان می کند که به نظر می رسد سعودی ها - تا کنون - مایلند به روسیه اجازه دهند سهم بازار بیشتری در هند و چین به عنوان بهایی که پادشاهی باید برای ائتلاف اوپک پلاس برای حمایت از قیمت نفت بپردازد، داشته باشد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

لی، تحلیلگر ارشد بازار Vortexa در تحلیلی در روز پنجشنبه نوشت، واردات کلی نفت خام چین در ژوئن دوباره ناامید کننده شد.

Image