Big Tech انرژی بیشتری برای مراکز داده درخواست می کند

انرژی

پیش بینی می شود تقاضای برق آمریکا در دهه آینده 15 درصد افزایش یابد که ناشی از هوش مصنوعی، انرژی پاک و صنعت ارز دیجیتال است، غول‌های فناوری (Big Tech) مانند مایکروسافت و گوگل برای پشتیبانی از مراکز داده خود در مقیاس گیگاوات، تقاضای انرژی بیشتری دارند.

در چند سال گذشته ده‌ها نفر از صاحب نظران و متخصصان صنعت تاکید کرده‌اند که انقلاب صنعتی چهارم در حال انجام است که باعث رشد بی‌سابقه تقاضای برق در ایالات متحده و در سطح جهان شده است.

در گزارشی با عنوان دوران تقاضای برق مسطح به پایان رسیده است، شرکت مشاوره برق Grid Strategies فاش کرده است که برنامه ریزان شبکه ایالات متحده از جمله اپراتورهای انتقال منطقه ای (RTO) و شرکت های برق، پیش بینی های رشد تقاضای برق پنج ساله خود را تقریبا دو برابر کرده اند.

پیش‌بینی می‌شود پس از دهه‌ها رشد حداقلی یا ثابت، تقاضای برق در ایالات متحده تا 15 درصد در دهه آینده افزایش یابد که ناشی از رشد هوش مصنوعی (AI)، انرژی پاک و رونق ارزهای دیجیتال است.

و اکنون شرکت های انرژی برتر به این فراخوان پیوسته اند، مدیران NextEra Energy ،Southern Company و Dominion Energy هشدار داده اند که برآورده کردن تقاضای (انرژی) نیروی موشکی برای اقتصاد و امنیت ملی ایالات متحده حیاتی است.

به گفته پتر اسکانتزه، معاون توسعه زیرساخت در NextEra Energy، مدیران Big Tech از جمله Amazon ،Microsoft ،Alphabet و Meta Platforms از شرکت‌های برق درخواست می‌کنند تا با ادامه ساخت سریع مراکز داده در مقیاس گیگاوات، برق بیشتری را تامین کنند، این مراکز داده غول پیکر به اندازه کل خروجی یک نیروگاه هسته ای انرژی مصرف می کنند.

این یک فوریت متفاوت است و آنها به این بار نیاز دارند تا رشد بعدی را هدایت کنند، آنها اکنون در شرکت ظاهر می شوند و در را می کوبند و می گویند که من باید این منبع را روی آن قرار دهم. (Skantze در کنفرانس انتقال انرژی جهانی رویترز در شهر نیویورک این هفته گفت)

Skantze می‌گوید ریسک‌ها برای اقتصاد ایالات متحده زیاد است، یک چالش بزرگ در دسترس بودن منابع کافی برای اتصال این پروژه‌های مرکز داده پرقدرت به شبکه برق است.

در همین حال مدیر عامل شرکت کریس ووماک می‌گوید که شرکت او شاهد سطحی از تقاضا است که از زمان ظهور پمپ‌های حرارتی و تهویه مطبوع در جنوب در دهه‌های 1970 و 1980 مشاهده نشده است. (این شرکت انتظار دارد تقاضا سه یا چهار برابر رشد کند)

بسیاری از اینها وابسته و مشروط به آنچه ما با هوش مصنوعی و همه آن مدل های یادگیری بزرگ می بینیم و مراکز داده ای که مصرف خواهند کرد. (Womac در این کنفرانس گفت)

ماه گذشته جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی ایالات متحده فاش کرد که دولت جو بایدن - رئیس جمهور آمریکا - در حال گفتگو با شرکت های بزرگ فناوری برای سرمایه گذاری در تولید برق سازگار با آب و هوا بوده است تا تقاضای فزاینده آنها را برآورده کند.

ما با شرکت های داده صحبت کرده ایم و این شرکت های بزرگ‌ تعهداتی به صفر خالص دارند و مایلند قدرت (برق) بر پایه انرژی تمیز را ببینند و اگر شرکت‌های فناوری وارد می‌شوند و می‌خواهند برق پاک را از شبکه بیرون بکشند، باید برق را با خود بیاورند.

گرانهولم در مصاحبه‌ای به رویترز گفت و بنابراین بسیاری از این گفتگوها در حال حاضر در میان شرکت‌های فناوری و تاسیسات، شرکت‌های فناوری و شرکت‌های هسته‌ای در حال وقوع است.

خوشبختانه زیرساخت های برق قدیمی ایالات متحده ممکن است به زودی شروع به بازسازی بسیار مورد نیاز کنند و در ماه مه، کمیسیون تنظیم مقررات انرژی فدرال ایالات متحده (FERC) اولین به روز رسانی خط مشی انتقال برق را در بیش از یک دهه تصویب کرد، حرکتی که انتظار می رود سرعت خطوط جدید بین منطقه ای برای کمک به شبکه برای مقابله با افزایش تقاضا را افزایش دهد.

قانون جدید اولین به‌روزرسانی FERC در برنامه‌ریزی بلندمدت انتقال را نشان می‌دهد و به عنوان یک پیروزی بزرگ برای هدف بلندپروازانه دولت ایالات متحده برای تولید 80 درصد برق کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2030 و 100 درصد برق بدون کربن تا سال 2035 تلقی می‌شود.

ویلی فیلیپس، رئیس FERC که به قانون نهایی رأی مثبت داد، به رویترز گفت: «این قانون نمی تواند به اندازه کافی سریع اجرا شود، او با اشاره به افزایش تولید داخلی، گسترش مراکز داده، افزود: نیاز فوری برای اطمینان از قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن شبکه ما وجود دارد. ما در یک لحظه تحول برای شبکه برق با رشد بار خارق العاده هستیم و افزایش حوادث آب و هوایی شدید.

نزدیک به دو سال است که FERC برای اصلاح نحوه تایید و پرداخت هزینه انتقال برق جدید کار کرده است.

قانون نهایی شرکت کنندگان در پروژه انتقال را ملزم می کند تا طرح هایی را برای نحوه تقسیم هزینه ها بین ایالت ها و شرکت ها ارائه دهند و همچنین تعیین کنند که آیا پیشنهادات انتقال به طور مقرون به صرفه نیازهای بلندمدت را برآورده می کند و به اپراتورها امکان ارزیابی مجدد پروژه هایی را می دهد که با تاخیر یا هزینه مواجه هستند یا خیر.

Big Tech انرژی بیشتری برای مراکز داده درخواست می کند
کمیسیون تنظیم مقررات انرژی فدرال ایالات متحده (FERC) یک به روز رسانی خط مشی انتقال عمده را برای افزایش ظرفیت و قابلیت اطمینان شبکه تایید کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت های بزرگ در حوزه فناوری (Big Tech) از جمله مایکروسافت سابقه تاسیس نیروگاه برق اختصاصی برای تامین انرژی مورد نیاز مراکز داده خود را دارند.

Image