زغال سنگ هنوز هم بیشتر از هر منبع انرژی تجدید پذیر برق ایالات متحده را تامین می کند

زغال سنگ

زغال سنگ هنوز حدود 16 درصد سهم تولید برق آمریکا را در اختیار دارد، استفاده از زغال سنگ در حال کاهش است، اما نه با سرعتی که فعالان محیط زیست و علاقه مندان دوست داشتند.

علیرغم کاهش مداوم تولید نیروی زغال سنگ در ایالات متحده، سهم زغال سنگ در ترکیب برق آمریکا همچنان بالای 15 درصد است. (بیش از هر منبع انرژی تجدید پذیر)

همه منابع انرژی تجدید پذیر در مجموع -بادی، خورشیدی، برق آبی، زیست توده و زمین گرمایی- برای اولین بار در سال 2022 از تولید زغال سنگ در بخش برق ایالات متحده پیشی گرفتند، اما زغال سنگ هنوز هم حدود 16 درصد سهم تولید برق را در اختیار دارد، یعنی بیشتر از انرژی باد. (سهم حدود 11٪، انرژی آبی 6٪ یا سهم انرژی خورشیدی 4٪ از ترکیب تولید برق است)

درست است، تولید و سهم زغال‌سنگ در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است - به لطف افزایش انرژی‌های تجدیدپذیر و سهم بیشتر برق با سوخت گاز طبیعی به دلیل افزایش تولید و کاهش قیمت گاز، اما زغال سنگ همچنان نقشی در تامین برق پایه قابل اطمینان ایفا می کند و در حالی که در حال سقوط است، سهم و سهم آن در سیستم قدرت ایالات متحده اصلا ناچیز نیست.

زغال سنگ در حال کاهش است، اما نه با سرعتی که فعالان محیط زیست و علاقه مندان دوست داشتند.

دولت بایدن قصد دارد تا سال 2035 شبکه برق ایالات متحده را به صفر برساند، اما با توجه به اینکه در حال حاضر سوخت های فسیلی - عمدتا گاز طبیعی و زغال سنگ - 60 درصد از کل تولید برق ایالات متحده را تامین می کنند، دستیابی به این امر دشوار است. (در سال گذشته، گاز 43 درصد و زغال سنگ بیش از 16 درصد بوده است)

بر اساس داده های LSEG که توسط ستون نویس رویترز به نقل از گاوین مگوایر، گزارش شده است، در اوایل امسال، سهم زغال سنگ بالای 15 درصد بود، اگرچه تولید برق زغال سنگ بین ژانویه و آوریل به پایین ترین سطح در چهار سال گذشته رسید.

اما تولید برق با سوخت زغال سنگ ممکن است در تابستان افزایش یابد، به خصوص اگر موج گرما به مناطقی برسد که نیروی باد نتواند منبع تغذیه اضافی را تامین کند.

علاوه بر این، اپراتورها بر اساس داده های EIA، بازنشستگی ظرفیت زغال سنگ کمتری را در سال جاری برنامه ریزی کرده اند، اپراتورها قصد دارند 5.2 گیگاوات (GW) از ظرفیت تولید برق ایالات متحده را در سال 2024 بازنشسته کنند و زغال سنگ و گاز طبیعی به طور مشترک 91٪ از بازنشستگی ظرفیت برنامه ریزی شده در ایالات متحده در سال جاری را تشکیل می دهند.

کل ظرفیت برنامه ریزی شده برای بازنشستگی در مقایسه با سال گذشته که 13.5 گیگاوات بازنشسته شد، 62 درصد کمتر خواهد بود و کمترین میزان در هر سال از سال 2008 است.

EIA در ماه فوریه اعلام کرد: پس از اینکه 22.3 گیگاوات از ظرفیت تولید برق با سوخت زغال سنگ ایالات متحده در دو سال گذشته بازنشسته شد، بازنشستگی زغال سنگ در سال 2024 کاهش خواهد یافت.

2.3 گیگاوات ظرفیت زغال سنگ که برای بازنشستگی برنامه ریزی شده است، 1.3 درصد از ناوگان زغال سنگ ایالات متحده را تشکیل می دهد که تا پایان سال 2023 فعال بود، بازنشستگی زغال سنگ در سال 2025 زمانی که اپراتورها انتظار دارند 10.9 گیگاوات را بازنشسته کنند، برنامه ریزی شده است.

ایالات متحده اکنون هر سال ظرفیت زغال سنگ را بازنشسته می کند، اما برخی از مناطق برای تولید برق خود بیش از سایرین به زغال سنگ وابسته هستند، در حالی که افزایش مورد انتظار تقاضای برق به دلیل مراکز داده برای پشتیبانی از فناوری های هوش مصنوعی نیز به منبع تغذیه پایدار نیاز دارد.

پنج ایالت آمریکا بیش از نیمی از تولید برق خود را به زغال سنگ متکی هستند و به گزارش مگوایر رویترز، اینها داکوتای شمالی، میسوری، کنتاکی، وایومینگ و ویرجینیای غربی هستند.

علاوه بر این، مراکز داده چنان رشد انفجاری را شاهد بوده اند که فراتر از آن چیزی که تقاضای برق فزاینده ای را طلب می کند، از شرکت های خدمات شهری مالیات می گیرند.

برخی شرکت‌های برق در بخش‌های شرقی و جنوبی ایالات متحده، برای حمایت از رشد مصرف برق از مراکز داده، ایجاد ظرفیت جدید گاز طبیعی را در کنار انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاد می‌کنند، برخی دیگر برنامه ریزی کرده اند تا جدول زمانی بازنشستگی ظرفیت سوخت زغال سنگ را به تاخیر بیاندازند تا از قابلیت اطمینان شبکه اطمینان حاصل کنند.

به عنوان مثال، شرکت Evergy مستقر در کانزاس سیتی در ژوئن 2023 گفت که در مقایسه با برنامه‌های قبلی برای بازنشستگی پایان سال 2023، فعالیت‌های زغال سنگ در مرکز انرژی لارنس خود را تنها در سال 2028 بازنشسته خواهد کرد.

Evergy's در حال تجربه برخی از قوی‌ترین رشد تقاضای برق در دهه‌های اخیر، از جمله پروژه‌های بسیار بزرگ مانند کارخانه تولید باتری خودروهای الکتریکی پاناسونیک و مرکز داده متا، و همچنین توسعه اقتصادی گسترده در کانزاس و میسوری است. دیوید کمبل، رئیس و مدیر عامل شرکت، سال گذشته گفت.

زغال سنگ هنوز هم بیشتر از هر منبع انرژی تجدید پذیر برق ایالات متحده را تامین می کند
اما تولید برق با سوخت زغال سنگ ممکن است در تابستان (در آمریکا) افزایش یابد، به خصوص اگر موج گرما به مناطقی برسد که نیروی باد نتواند منبع تغذیه اضافی را تامین کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

مصرف زغال سنگ معمولاً در بهار و پاییز کاهش می یابد - به اصطلاح فصل شانه - زمانی که تقاضا برای گرمایش و سرمایش در پایین ترین حد خود است.

Image