انرژی تجدیدپذیر می تواند امنیت غذایی را تهدید کند

انرژی تجدیدپذیر

مزارع خورشیدی و بادی در مقیاس کاربردی 10 برابر بیشتر از نیروگاه های سوخت فسیلی به زمین نیاز دارند که این امر کمبود زمین را تشدید می کند.

Agrivoltaics یک راه حل امیدوارکننده را ارائه می دهد که تولید انرژی خورشیدی را با شیوه های کشاورزی پایدار ترکیب می کند.

دستیابی به اهداف جهانی آب و هوایی مستلزم ساخت بی سابقه ای از زیرساخت های انرژی تجدیدپذیر از نظر سرعت و مقیاس است و در حالی که خود انرژی ها ممکن است تجدیدپذیر باشند، ساخت، تولید و نگهداری آنها به منابع محدود زیادی نیاز دارد، از مواد معدنی و فلزات کمیاب زمین گرفته تا زمینی که نیروگاه ها و مزارع روی آن ساخته شده اند.

این موضوع آخر در مورد استفاده و تملک زمین در مقیاس انبوه، در حال حاضر یکی از بزرگترین موانع پیش روی انتقال کربن زدایی جهانی است.

با افزایش سرعت انقلاب انرژی تجدیدپذیر، زمین های بیشتری برای تبدیل به نیروگاه های خورشیدی و بادی در مقیاس کاربردی مورد نیاز است، این امر در دنیایی که به طور فزاینده‌ای برای زمین‌های کمیاب رقابت می‌کند، بسیار سریع می‌شود، به‌ویژه با توجه به اینکه مزارع خورشیدی و بادی به زمینی نیاز دارند که هم برای نیازهای خاص اقلیمی و جغرافیایی آنها مناسب باشد و هم به اندازه کافی بزرگ باشد که پروژه را ارزشمند کند.

بر اساس گزارشی از نیروگاه مشاوره جهانی McKinsey & Company، مزارع خورشیدی و بادی در مقیاس کاربردی به زمینی عظیم 10 برابر بیشتر از یک نیروگاه معمولی زغال سنگ یا گاز طبیعی نیاز دارند. و این شامل زمین مورد نیاز برای تولید و همچنین حمل و نقل آن سوخت های فسیلی است.

در این گزارش آمده است: توربین‌های بادی اغلب در فاصله نیم مایلی از هم قرار می‌گیرند، در حالی که مزارع خورشیدی بزرگ هزاران جریب وسعت دارند.

پیامدهای این دلهره‌آور است و توسعه دهندگان باید به طور مداوم سایت های جدید را با سرعت فزاینده شناسایی کنند، در زمانی که در دسترس بودن زمین مناسب و از نظر اقتصادی مطلوب تنگ تر می شود.

و بخش انرژی تنها بخشی نیست که به آن زمین های بزرگ و آفتابی نیاز دارد، پروژه‌های انرژی‌ تجدیدپذیر اغلب برای برخی از با ارزش‌ترین زمین‌های کشاورزی رقابت می‌کنند و چالش‌های جدی و مبادلاتی را در میان دو بخش از حیاتی‌ترین بخش‌های جهان ایجاد می‌کنند.

تحلیل عمیق اخیر رویترز بر اساس حجم عظیمی از داده ها و مصاحبه با سهامداران کلیدی نشان می دهد که رونق انرژی های تجدیدپذیر خطر آسیب رساندن به برخی از غنی ترین خاک های ایالات متحده را در مهمترین ایالت های کشاورزی آن دارد.

مزارع خورشیدی مناطق وسیعی از زمین را از تمام پوشش گیاهی پاک می کنند، خاک را در برابر فرسایش بسیار آسیب پذیر می کند و به خاک سطحی گرانبها اجازه می دهد به سادگی خشک و منفجر شود و شرایط گرد و غبار را تهدید کند و قابلیت زیست کشاورزی آینده را در مناطق آسیب دیده از دست بدهد.

از دست دادن این خاک سطحی در هیچ جدول زمانی معنی‌داری قابل برگشت نیست و نشنال جئوگرافیک هشدار می دهد: واقعیت این است که هزاران سال طول می کشد تا یک اینچ از خاک سطحی حاصلخیز ایجاد شود، اما می توان آن را در عرض چند دقیقه از بین برد.

در ابتدایی ترین سطح آن، این یک موضوع اقتصاد است و به طور کلی، کشاورزان برای کسب سود از طریق کشاورزی تلاش می کنند و تا حد زیادی به حمایت و یارانه های فدرال برای سرپا ماندن متکی هستند. اما اگر زمین‌های خود را برای تبدیل به پروژه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر بفروشند یا اجاره کنند، دستمزد بسیار بیشتری خواهند گرفت.

صرف نظر از اینکه واقعاً بهترین استفاده از زمین است یا بهترین تصمیم برای امنیت غذایی ایالات متحده، مطمئناً بهترین تصمیم مالی برای صاحب زمین است.

به گفته محققان American Farmland Trust، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در یک سناریوی تجاری معمول، 83 درصد از توسعه انرژی خورشیدی جدید در ایالات متحده در مزرعه و مزرعه‌داری خواهد بود. (نزدیک به نیمی از آن زمین، بهترین زمین های کشاورزی این کشور است)

آژانس غیرانتفاعی حفاظت از زمین‌های کشاورزی برای چیزی که آن را Smart Solar می‌نامند، به جای گسترش بی‌رویه خورشیدی لابی می‌کند و یک تغییر شدید در سیاست برای اطمینان از اینکه توسعه خورشیدی در کنار صنعت کشاورزی برای حفظ مناطق حیاتی کشاورزی کار می کند، ضروری است.

تیم فینک، مدیر سیاستگذاری American Farmland Trust گفت: سؤال کلیدی برای ساخت ملی خورشیدی ما اگر نیست، بلکه چگونه است.

انتقال انرژی تجدیدپذیر کشور ما به سرعت در حال انجام است و انرژی خورشیدی بخش مهمی از آن است، ما باید در لایحه مزرعه بعدی اقدام کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این انتقال به نفع کشاورزان، زمین‌های کشاورزی و جوامع مزرعه‌ای است.

یکی از این راه حل ها استفاده از agrivoltaics است که به طور هم افزایی سیستم های خورشیدی و کشاورزی ترکیب شده اند.

انرژی تجدیدپذیر می تواند امنیت غذایی را تهدید کند
در این رابطه همزیستی، محصولات زراعی از سایه پنل های خورشیدی بهره می برند، در حالی که پانل ها توسط خنک کننده طبیعی که گیاهان در هنگام آزاد کردن آب از طریق تعرق فراهم می کنند، کمک می کنند، که به افزایش کارایی فتوولتائیک آنها کمک می کند. به طور اساسی، این سیستم تاکتیک پاکسازی زمین های کشاورزی، حفاظت از خاک سطحی را حذف می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر اغلب با زمین‌های کشاورزی برتر رقابت می‌کنند که منجر به از دست دادن بالقوه خاک‌های حاصلخیز و قابلیت حیات کشاورزی می‌شود.

Image