حق بیمه ریسک نفت کاهش می یابد

نفت خام

حق بیمه ریسک (شرایط جنگی) نفت کاهش می یابد، در پایان ماه آوریل صندوق های تامینی و سایر مدیران پولی شروع به رد کردن موقعیت های طولانی در مهمترین قراردادهای نفتی کردند.

قیمت نفت 10 دلار در هر بشکه در یک ماه کاهش یافت، قیمت نفت برنت از بالای 90 دلار در اوایل آوریل به پایین ترین سطح، حدود 80 دلار رسید، با فروکش کردن تنش ها در خاورمیانه مدیران پولی مجبور شد تمرکز خود را بر تصمیمات آتی اوپک پلاس و مسیر کاهش بهره معطوف کنند. (توسط فدرال رزرو)

در اوایل آوریل، بن‌بست بین ایران و اسرائیل و افزایش تنش‌ها در مهم‌ترین منطقه برای عرضه نفت منجر به افزایش قیمت‌ها به بیش از 90 دلار در هر بشکه در بحبوحه ریسک بالاتر در بازار شد و یک ماه بعد، ترس از تشدید تنش و اختلال بالقوه در عرضه نفت کمرنگ شده است و به همین ترتیب قیمت‌های نفت خام به قیمت قبل از جنگ کاهش یافته است.

حق بیمه جنگ کاهش می یابد

در پایان ماه آوریل، پس از اینکه اسرائیل و ایران تصمیم به تشدید بن بست در اوایل آوریل گرفتند، صندوق های تامینی و سایر مدیران پول شروع به رد کردن موقعیت های طولانی در مهمترین قراردادهای نفتی کردند.

برای مقایسه، در اوایل ماه گذشته، معامله گران به بازار اختیار خرید نفت خام هجوم آوردند و تعداد بی سابقه ای از اختیار خرید را معامله کردند که برنت در ماه های آینده به 100 دلار در هر بشکه رسید.

بر اساس داده‌های ICE Futures اروپا که توسط بلومبرگ در اواسط آوریل گردآوری شد، در نفت برنت، اختیار خرید 100 دلار و 110 دلار در هر بشکه محبوب‌ترین گزینه‌های موجود در 12 ماه آینده بوده‌اند.

بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کوتاه‌مدت قیمت نفت خود را افزایش دادند و حتی برخی از آنها انتظار نفت ۱۰۰ دلاری را در تابستان امسال داشتند.

با این حال، قیمت‌ها نمی‌توانند خیلی از 90 دلار در هر بشکه برسند، زیرا افزایش سهام تجاری ایالات متحده و دیدگاه‌های تورم و نرخ‌های بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر»، افزایش قیمت‌ها را محدود کرد.

بازار و تحلیلگران به شدت از این واقعیت آگاه بودند که قیمت نفت تنها در صورت تهدید مستقیم برای عرضه نفت از خاورمیانه می تواند سه رقمی شود.

حتی در آن مورد، سفته بازان شرط می‌بندند که حدود 5 میلیون بشکه در روز از ظرفیت مازاد فعلی اوپک، نگرانی‌ها در مورد اختلال قابل توجه در عرضه از ایران را کاهش می‌دهد، اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد صادرات نفت خام ایران را محدود کند.

بزرگترین نگرانی در مورد عرضه نفت خاورمیانه همواره تلاش ایران برای جلوگیری از تردد نفتکش ها در تنگه هرمز، مهم ترین نقطه انسداد تجارت نفت بوده است و حدود 21 میلیون بشکه در روز یا یک پنجم مصرف روزانه جهان، از طریق تنگه هرمز به خارج از بزرگترین صادرکنندگان خاورمیانه منتقل می شود.

حتی اشاره‌ای به چنین تلاش‌هایی وجود نداشته است و تحلیل‌گران معتقدند که ایران در صورت تلاش برای محاصره (بستن تنگه هرمز)، به پای خود شلیک می‌کند، زیرا صادرات نفت آن - که عمدتاً به چین می‌رود - نیز از این نقطه می‌گذرد.

در بحبوحه کاهش تنش‌ها در خاورمیانه – در حال حاضر – معامله‌گران و سفته‌بازان بر اساس داده‌های بازار که توسط جان کمپ، ستون‌نویس رویترز استناد می‌شود، معاملات آتی و اختیار خرید نفت را در هفته منتهی به 23 آوریل با سریع‌ترین سرعت از اکتبر 2023 به فروش رساندند.

در هفته بعد منتهی به 30 آوریل، اصلاح قیمت نفت خام ادامه یافت، با قرار گرفتن در شاخص نفت خام WTI در ایالات متحده ناشی از موقعیت های فروش جدید و خرید برنت با حمایت خریدهای نفتی جدید به سطوح پایین تر، اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در ساکسو بانک روز دوشنبه در تحلیلی از تعهد معامله گران در آخرین هفته گزارشی نوشت.

تنویر ساندو، استراتژیست ارشد جهانی مشتقات بلومبرگ، می‌گوید: در زمینه ژئوپلیتیک، احتمالی که از بازار اختیار خرید برنت بالای 100 دلار تا پایان سال وجود دارد، از 17 درصد به 9 درصد بازگشته است.

اقدامات قیمتی پیرامون تنش‌ها در خاورمیانه اغلب کوتاه‌مدت است، بدون اینکه نشانه‌ای از تأثیر آن بر عرضه نفت داشته باشد. Sandhu افزود: کمی پراکندگی و نوسانات در فضای کالا وجود دارد که فرصت های تجاری را ایجاد می کند.

کاتالیزورهای بعدی بازار

با توجه به اینکه خاورمیانه همیشه در پس‌زمینه کمین است، بازار اکنون به دو عامل اصلی دیگر قیمت‌های نفت نگاه می‌کند اینکه اوپک پلاس در مرحله بعدی چه خواهد کرد و فدرال رزرو چه خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، خاورمیانه نباید به عنوان یک عامل قیمت کنار گذاشته شود.

با کاهش تنش های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، حق بیمه ریسک در بازار نفت همچنان کاهش می یابد، با این حال این عاملی است که می تواند به بازار بازگردد، بنابراین چیزی نیست که باید به طور کامل تخفیف داده شود.

در همین حال تحلیلگران به ترتیب به نشست‌های آتی گروه اوپک پلاس و فدرال رزرو در ژوئن برای سرنخ‌هایی درباره عرضه و تقاضای جهانی نفت نگاه می‌کنند.

اکثر معامله گرانی که هفته گذشته توسط بلومبرگ مورد نظرسنجی قرار گرفتند، انتظار دارند که اوپک پلاس کاهش تولید را تا نیمه دوم سال تمدید کند، به خصوص اگر قیمت نفت تا قبل از اول ژوئن دوباره به 90 دلار در هر بشکه بازگردد.

سپس به طور گسترده انتظار می رود که نشست فدرال رزرو در 12 ژوئن نرخ بهره را ثابت نگه دارد و بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، تنها 8.7 درصد از معامله گران نرخ بهره انتظار دارند که بانک مرکزی در نشست ماه آینده، نرخ های بهره کلیدی را کاهش دهد.

افزایش نرخ بهره برای مدت طولانی تر می تواند بر رشد تقاضای نفت تأثیر منفی بگذارد.

در روزهای اخیر، بازار بازگشته است تا بر روی عواملی تمرکز کند که می‌توانند به قیمت تنش‌ها در خاورمیانه، بر روی عوامل بنیادی تأثیر بگذارند، با این حال با توجه به واکنش تند معامله گران به رویدادهای ژئوپلیتیکی، افزایش ناگهانی و اصلاحات مطمئناً در طول تابستان و بعد از آن وجود خواهد داشت.

حق بیمه ریسک نفت کاهش می یابد
با توجه به اینکه خاورمیانه همیشه در پس‌زمینه تنش ها است، بازار اکنون به دو عامل اصلی دیگر قیمت‌های نفت نگاه می‌کند، اینکه اوپک پلاس در مرحله بعدی چه خواهد کرد و در مقابل فدرال رزرو چه خواهد کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کاهش تنش بین ایران و اسرائیل یکی از دلایل کاهش ریسک ژئوپلیتیکی نفت خام است.

Image