نیاز فناوری های نوین به تامین منبع تغذیه

انرژی

شرکت های بزرگ می‌خواهند منابع انرژی مورد نیازشان پاک باشد، ترجیحاً تجدیدپذیر باشد، شرکت های برق در تلاش هستند تا تقاضای فزاینده مراکز داده را برآورده کنند و در عین حال انرژی قابل اعتماد را به مشتریان در مناطقی که به آنها خدمات ارائه می دهند حفظ کنند.

افزایش فناوری‌های هوش مصنوعی و ساخت انبوه مراکز داده در سراسر دنیا باعث شده است تا بزرگترین شرکت‌های فناوری برای اتصال به شبکه و تامین منبع تغذیه قابل اعتماد برای تامین انرژی فناوری‌های آینده تلاش کنند.

به همان اندازه که آمازون، مایکروسافت و همه غول‌های فناوری دیگر، انرژی خورشیدی و بادی را برای تامین انرژی عملیات خود می‌خواهند، زمان اتصال جدید به شبکه می‌تواند طولانی‌تر از آن چیزی باشد که می‌خواهند.

بنابراین شرکت‌های فناوری شروع به درخواست منابع دیگر انرژی، مانند گاز طبیعی کرده‌اند که در حال حاضر حدود 43 درصد از تولید برق برق ایالات متحده را تامین می‌کند و قطعاً به پاکی خورشید و باد نیست، اما اگر شرکت‌های فناوری بخواهند زمان‌بندی ساخت مراکز داده و توسعه هوش مصنوعی خود را حفظ کنند، نمی‌توانند تنها انرژی های تجدیدپذیر را انتخاب کنند.

مراکز داده به ویژه آن‌هایی که قدرت استخراج هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال را تامین می‌کنند، تنها مصرف‌کنندگان انرژی در سال‌های اخیر نیستند.

تقویت تولید قطعات و تجهیزات فنی، از جمله نیمه هادی ها، الکترولیزهای هیدروژنی و سایر کارخانه هایی که به لطف مشوق های قانون کاهش تورم به وجود آمده اند نیز شبکه های ایالات متحده را تحت فشار قرار داده است، شرکت های برق و تنظیم کننده پیش بینی های خود را برای اوج تقاضای برق در دهه آینده به طور قابل توجهی افزایش داده اند.

افزایش تقاضای برق

پس از بیش از یک دهه کاهش مصرف برق در آمریکا، رونق هوش مصنوعی و تولید تراشه و سایر فناوری‌ها منجر به افزایش تقاضای برق در ایالات متحده می‌شود.

شرکت مشاور Grid Strategies گزارشی را در اوایل سال جاری منتشر کرد که در آن داده‌های حاصل از یافته‌های نظارتی شرکت‌های برق را تحلیل می‌کرد، تجزیه و تحلیل نشان داد که در طول سال گذشته، برنامه ریزان شبکه پیش بینی رشد بار 5 ساله را تقریباً دو برابر کرده اند، که محرک های کلیدی آن سرمایه گذاری در تاسیسات تولیدی، صنعتی و مراکز داده جدید بوده است.

Grid Strategies در این گزارش گفت: «شبکه برق ایالات متحده برای رشد بار قابل توجهی آماده نیست.

Dominion Energy – که به شهرستان Loudoun شرقی ویرجینیا، که کوچه مرکز داده و بزرگ‌ترین بازار مرکز داده در جهان نامیده می‌شود، خدمات می‌دهد – گفته است که محرک‌های بزرگ رشد فعلی و آینده عبارتند از: مهاجرت به ابر به عنوان شرکت‌ها برون سپاری عملکردهای فناوری اطلاعات، فناوری و برنامه های گوشی های هوشمند، فناوری 5G، دیجیتالی کردن داده ها و هوش مصنوعی.

رشد بسیار انفجاری است که گروه مشاوره بوستون (BCG) می گوید مصرف برق مرکز داده 2.5 درصد از کل برق ایالات متحده (~ 130 TWh) در سال 2022 را تشکیل می دهد و انتظار می رود تا سال 2030 به 7.5 درصد (~390 TWh) برسد.

این معادل برق مصرفی حدود 40 میلیون خانه در ایالات متحده است  تقریباً یک سوم کل خانه ها در ایالات متحده.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش خود در سال 2024 اعلام کرد که مصرف برق از مراکز داده، هوش مصنوعی و بخش ارزهای دیجیتال تا سال 2026 دو برابر می‌شود.

پس از مصرف تخمینی 460 تراوات ساعت (TWh) در سطح جهان در سال 2022، مصرف برق از مراکز داده می تواند به بیش از 1000 تراوات ساعت در سال 2026 برسد که تقریباً برابر با کل مصرف برق ژاپن است.

آژانس بین المللی انرژی می گوید، بسته به سرعت استقرار و روندهای هوش مصنوعی و رمزنگاری، مصرف برق اضافی مراکز داده در سال 2026 در مقایسه با سال 2022 تقریباً معادل اضافه کردن حداقل یک سوئد یا حداکثر یک آلمان به تقاضا خواهد بود.

سرمایه‌گذار املاک تجاری CBRE می‌گوید، بنابراین، افزایش منبع تغذیه یک نیاز بزرگ برای صنعت مرکز داده ایالات متحده در سال 2024 باقی خواهد ماند.

CBRE در چشم انداز بازار املاک و مستغلات ایالات متحده در سال 2024 گفت: ازدحام، اتصالات و مسائل ساخت و ساز در حال حاضر توسعه مراکز داده جدید بسیار مورد نیاز را محدود می کند، ازدحام در شبکه باعث شده است که هزینه های برق در زمان تقاضای بالا به شدت نوسان کند.

تحقیقات CBRE در ماه سپتامبر اعلام کرد که ساخت و ساز مرکز داده ایالات متحده در سال 2023 به رشد خود ادامه داد، اما افزایش هزینه ها، کمبود نیروی کار و محدود بودن توان موجود باعث افزایش زمان بندی تکمیل پروژه شده است.

در دسترس بودن نیرو محدودتر است و زمان ساخت را دو تا چهار سال و در برخی موارد تا شش سال افزایش می دهد، CBRE خاطرنشان می کند که اگر خطوط انتقال جدید یا ارتقا یافته مورد نیاز باشد، تاخیرها از یک تا چهار سال فراتر از جدول زمانی تحویل متغیر است.

توبی رایس، مدیر اجرایی در بزرگترین تولیدکننده گاز طبیعی ایالات متحده، EQT، در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در حاشیه CERAWeek گفت: «تکنولوژی برای ساخت این زیرساخت 7 تا 10 سال صبر نمی کند.

رایس گفت که در کنفرانس هیوستون، نمایندگان شرکت‌های فناوری درباره خرید گاز از EQT به او مراجعه کرده و از او پرسیده‌اند که با چه سرعتی می‌توانند آن را دریافت کنند.

در پایان سال گذشته، شرکت قابلیت اطمینان الکتریکی آمریکای شمالی (NERC) اعلام کرد که نرخ رشد اوج تقاضا و انرژی مورد انتظار از سال 2022 به طور قابل توجهی افزایش یافته است و روند چندین دهه کاهش یا نرخ رشد ثابت را معکوس کرده است.

برق رسانی و پیش بینی ها برای رشد در مراکز داده و وسایل نقلیه الکتریکی به پیش بینی های بالاتر کمک می کند.

ارزیابی قابلیت اطمینان بلندمدت (LTRA) NERC در سال 2023 نشان داد که صنعت با فشار فزاینده ای برای همگام شدن با افزایش تقاضای برق، نیازهای انرژی و قابلیت اطمینان سیستم انتقال به عنوان انتقال ترکیب منابع مواجه است.

نیاز فناوری های نوین به تامین منبع تغذیه
با توجه به اینکه اکنون انتظار می رود تقاضای برق از یک دهه مصرف ثابت افزایش یابد، شرکت های بزرگ با یک معضل مواجه هستند، اگر بخواهند پیشگام فناوری هوش مصنوعی باشند، ممکن است حداقل تا حدی به سوخت های فسیلی هم تکیه کنند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت های برق و تنظیم کننده پیش بینی های خود را برای اوج تقاضای برق در دهه آینده به طور قابل توجهی افزایش داده اند.

Image