اروپا برای انرژی پاک به مراکش روی می آورد

انرژی خورشیدی

مراکش بر سر دوراهی قرار دارد، شرایط اکولوژیکی آن، با خورشید صحرا و باد سواحل اقیانوس اطلس، آن را به یک نامزد اصلی برای نیروگاه های خورشیدی و بادی در مقیاس عظیم تبدیل کرده است.

شهرهای بندری متعدد و نزدیکی آن به اروپا نیز آن را به یک کاندیدای اصلی برای تبدیل شدن به منبع اصلی انرژی اروپا تبدیل کرده است زیرا این قاره از وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه دور می‌شود.

اما در حالی که این رویکرد بدون شک برای اقتصاد مراکش موهبتی خواهد بود، هزینه زیادی برای بازار انرژی آفریقا به همراه خواهد داشت.

همانطور که شمال آفریقا برای ساختن اقتصاد خود به سرمایه گذاری و صنعت نیاز دارد، به همان اندازه به شدت به انرژی نیاز دارد تا توسعه خود را تقویت کند، مراکش با وجود پتانسیل گسترده انرژی پاک، در حال حاضر 90 درصد از انرژی خود را به واردات وابسته است که سهم عمده آن از سوخت های فسیلی تامین می شود.

در سال 2021، تنها 2.4 درصد از ترکیب انرژی مراکش از انرژی باد و 4.4 درصد از انرژی خورشیدی تامین می شد و طبق سناریویی که آژانس بین المللی انرژی در سال 2019 تنظیم کرد، پیش‌بینی می‌شود تقاضای برق در شمال آفریقا تا سال 2030 تقریباً 35 درصد افزایش یابد.

مقدار زیادی از این تقاضا از طریق تهویه مطبوع تامین می‌شود، نیازی که پیش‌بینی می‌شود با افزایش آب و هوای تاول‌آمیز صحرا با تغییرات اقلیمی گرم‌تر می‌شود و بنابراین رشد انرژی های تجدیدپذیر یک مسیر ضروری برای کمک به منطقه برای برآوردن نیازهای انرژی و همچنین اهداف آب و هوایی خود است.

در حال حاضر پروژه های بزرگ انرژی تجدیدپذیر در شمال آفریقا در حال انجام است که بسیاری از آنها برای پاسخگویی به تقاضای بالا و فزاینده برای برق رسانی به شبکه های آفریقا و کاهش ردپای کربن خود منطقه طراحی شده اند.

با این حال، این ظرفیت افزوده تولید انرژی به طور فزاینده ای به سمت بازارهای اروپایی منحرف می شود، زیرا اروپا در تلاش برای به دست آوردن مجدد امنیت انرژی است.

Yale360 اخیراً گزارش داد: مراکش از طریق یک منبع برق منطقه‌ای اتصال دارد که می‌تواند برق سبز را به اکثر کشورهای غرب آفریقا ارسال کند، در حالی که مصر به طور مشابه با بیشتر مناطق شرقی آفریقا مرتبط است، اما صادرات برق هر دو کشور در حال حاضر برای بازارهای اروپایی در نظر گرفته شده است.

بسیاری از سیاستمداران مراکشی و رهبران تجاری این روند را تشویق می کنند، اما برای شمال آفریقایی که از معاملات تجاری با اروپا سودی نخواهند برد، چشم انداز روشن تر است. مقیاس پروژه های انرژی پاک در حال برنامه ریزی در مراکش به این معنی است که شمال آفریقا برای دور جدیدی از زمین خواری آماده است.

McKinsey اخیراً در مورد انرژی خورشیدی و انرژی گزارش داده است: مزرعه های خورشیدی و بادی در مقیاس کاربردی، حداقل ده برابر نیروگاه های زغال سنگ یا گاز طبیعی، از جمله زمین مورد استفاده برای تولید و انتقال سوخت های فسیلی، به فضای هر واحد نیرو نیاز دارند.

مزارع بادی در ایالات متحده توربین های بادی اغلب در فاصله نیم مایلی از هم قرار می گیرند، در حالی که مزارع خورشیدی بزرگ هزاران جریب وسعت دارند و برخی از پروژه های در حال برنامه ریزی در شمال آفریقا از بزرگترین پروژه های جهان هستند.

علاوه بر این، ییل هشدار می‌دهد که این پیشرفت‌ها احتمالاً با حداقل مشاوره جامعه یا ارزیابی زیست‌ محیطی اتفاق خواهند افتاد و با ارزیابی یا خیر، می‌توان مطمئن بود که ناگزیر اختلالات عمده‌ای برای گیاهان، جانوران و جمعیت‌های انسانی که در آن پروژه‌های در مقیاس انبوه توسعه می‌یابند، وجود خواهد داشت.

در حالی که صحرای صحرا اغلب به عنوان یک مکان خالی و متروک به تصویر کشیده می شود، بیابان در واقع یک اکوسیستم شکننده و ضروری است که از جوامع دامداران عشایری حمایت می کند که زندگی و الگوهای چرای آنها با ورود انقلاب انرژی صنعتی به هم می خورد. اگر این انرژی هرگز شبکه انرژی کشور را لمس نکند، واقعیت این اختلال به ویژه تلخ خواهد بود.

اما این داستان البته دو وجه دارد و به گفته معز شریف، اقتصاددان ارشد بانک جهانی در منطقه، تولید انرژی بادی و خورشیدی برای صادرات به اروپا می تواند سالانه 28000 شغل ایجاد کند و این در کشوری با نرخ بیکاری 11.2 درصد بسیار معنادار است.

شریف همچنین گفت که این رویکرد به مراکش اجازه می دهد تا خود را به عنوان یک مرکز صنعتی برای سرمایه گذاری برای صادرات محصولات صنعتی سبز قرار دهد.

اروپا برای انرژی پاک به مراکش روی می آورد
مراکش این پتانسیل را دارد که در سال‌های آینده به یک غول انرژی تجدیدپذیر تبدیل شود، زیرا این کشور مکان مناسبی برای مزارع بادی و خورشیدی است و در حال حاضر انرژی خورشیدی را به اروپا صادر می‌کند. مراکش به دلیل موقعیت مکانی خود، پتانسیل صادرات انرژی به اروپا و غرب آفریقا را دارد، واقعیتی که این کشور را بر سر دوراهی قرار داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در حالی که قرار است در سال‌های آینده تقاضای برق در شمال آفریقا به سرعت افزایش یابد، اروپا در حال کار بر روی معاملات متعدد برای پروژه‌های انرژی در مراکش است.

Image