ماهواره ایرانی مهدا با موفقیت به فضا پرتاب شد

صنایع هوافضا

 بامداد امروز ماهواره ایرانی مهدا به‌همراه دو محموله تحقیقاتی از پایگاه امام خمینی(ره) با موفقیت به فضا پرتاب شد. 

یکشنبه هشتم بهمن ماه، ماهواره‌بر سیمرغ که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است، ماهواره مهدا و دو محموله تحقیقاتی را از پایگاه امام خمینی(ره) با موفقیت در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه 450 کیلومتر و ارتفاع بیشینه 1100 کیلومتری زمین تزریق کرد.

ماهواره مهدا، یک ماهواره 32کیلوگرمی از سری ماهواره‌های سبک‌وزن پژوهشگاه فضایی ایران است که به‌منظور آزمایش زیرسامانه‌های توسعه‌یافته ماهواره‌ای طراحی و ساخته شده‌اند.

مأموریت اصلی این ماهواره، بررسی صحت عملکرد ماهواره‌بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضاست.

همچنین عیسی‌ زارع‌پور؛ وزیر ارتباطات نیز اعلام کرد: به‌لطف خدا یازدهمین پرتاب در دولت سیزدهم باموفقیت انجام شد و برای نخستین بار، ماهواره‌بر سیمرغ به‌طور همزمان ماهواره مهدا و 2 محموله تحقیقاتی دیگر را باموفقیت در مدار قرار داد و سیگنال مهدا هم دریافت شد.

این دستاورد مهم را به مردم عزیز، متخصصین فضایی به‌ویژه همکارانم در پژوهشگاه فضایی و وزارت دفاع تبریک عرض می‌کنم.

ماهواره ایرانی مهدا با موفقیت به فضا پرتاب شد
بنابه این گزارش، ماهواره‌بر سیمرغ، یک ماهواره‌بر سوخت مایع دومرحله‌ای است که در هفتمین پرتاب تحقیقاتی خود توانست با تزریق چندگانه ماهواره‌ها، دریچه‌ای جدید به‌روی پرتاب‌های فضایی کشور باز کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ماهواره مهدا ماهواره‌ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است.

Image