تاسیسات حذف تریتیوم اروپا در نیروگاه هسته ای سرناودا

هسته‌ای

Nuclearelectrica (نیوکلرالکتریکا شرکت برق رومانیایی) بودجه EIB (بانک سرمایه‌گذاری اروپا) را برای تاسیسات حذف تریتیوم (Tritium) دریافت می کند.

Nuclearelectrica رومانی موافقتنامه وام 145 میلیون یورویی (159 میلیون دلار آمریکا) را با بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) برای تکمیل اولین تاسیسات حذف تریتیوم اروپا در نیروگاه هسته ای سرناودا تضمین کرده است.

با پیر شدن راکتورهای آب سنگین تحت فشار Candu، تریتیوم - ایزوتوپ هیدروژن - در سیستم های تعدیل کننده و انتقال گرما تجمع می یابد و افزایش سطوح تریتیوم می تواند به میزان قابل توجهی به میزان دوز آلودگی پرسنل و سطوح انتشار در محیط کمک کند.

فن آوری حذف تریتیوم برای جذب و پردازش تریتیوم طراحی شده است تا بتوان آن را به درستی ذخیره و بازیافت کرد و در نتیجه اثرات زیست محیطی، سطح قرار گرفتن در معرض پرسنل کاهش و ایمنی محل کار را افزایش داد.

تأسیسات حذف تریتیوم سرناودا - سومین در جهان و اولین در اروپا - از فناوری توسعه یافته توسط مؤسسه تحقیقات و توسعه ملی رومانیایی برای فناوری های برودتی و ایزوتوپی، یک واحد تحقیقات علمی و توسعه فناوری با هماهنگی وزارت تحقیقات استفاده خواهد کرد. (نوآوری و دیجیتالی شدن)

تاسیسات حذف تریتیوم شامل چندین حوزه با فناوری بالا خواهد بود: جداسازی ایزوتوپی فاز مایع، تقطیر برودتی و عملیات با خلاء بالا. تریتیوم استخراج شده در ظروف مخصوص ایمن و مطمئن و آماده برای استفاده در آینده ذخیره می شود.

قرارداد وام در 22 دسامبر اعلام شد Cosmin Ghiță، مدیر عامل Nuclearelectrica گفت: تاسیسات حذف تریتیوم Cernavoda سومین و اولین تاسیسات حذف تریتیوم در جهان خواهد بود و به رومانی این فرصت را می دهد تا به قطب اروپایی تولید و صادرات تریتیوم تبدیل شود، همچنین کاندیدای سوخت راکتورهای همجوشی پاک در آینده باشد.

ما خوشحالیم که فناوری نوآورانه رومانیایی را بر اساس سالها تحقیق و توسعه پیاده سازی می کنیم که بیانیه ای واقعی از رهبری رومانی در صنعت هسته ای است.

کیریاکوس کاکوریس معاون EIB گفت: EIB در حال تامین مالی پروژه های انرژی پایدار در سراسر جهان است و ما خوشحالیم که از این پروژه با مزایای سلامت، ایمنی و اقتصاد دایره ای که توسط یک مروج با تجربه انجام شده است، حمایت می کنیم.

رویکرد آن به پروژه‌های هسته‌ای در معیارهای وام‌دهی انرژی در سال 2013 تعریف شد، و یک رویکرد خنثی از فناوری را در راستای هدف کربن‌زدایی اتحادیه اروپا و اهداف تضمین امنیت عرضه انرژی و رقابت در محیط زیست پایدار، مقرون‌به‌صرفه، مؤثر، تشریح کرد. (راه ایمن و قابل قبول اجتماعی)

سرناودا تنها نیروگاه هسته ای در رومانی است و از دو راکتور 650 مگاواتی Candu-6 تشکیل شده است. واحد 1 در سال 1996 و واحد 2 در سال 2007 به بهره برداری تجاری رسید، Nuclearelectrica قصد دارد عمر عملیاتی واحد 1 را به 60 سال افزایش دهد.

تاسیسات حذف تریتیوم در حال حاضر در نیروگاه دارلینگتون در انتاریو و نیروگاه ولسانگ هیدرو و انرژی هسته ای کره، که هر دو محل راکتورهای کاندو هستند، فعال است.

در ماه ژوئن، شرکت کره آبی و هسته ای یک قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت و ساز به ارزش 260 میلیارد KRW (200 میلیون دلار) با Nuclearelectrica پس از یک فرآیند تدارکات عمومی امضا کردند، زمان اتمام پروژه 50 ماه برآورد شده است.

تاسیسات حذف تریتیوم اروپا در نیروگاه هسته ای سرناودا
نیروگاه هسته ای سرناودا در جنوب شرقی رومانی است و قرار است تاسیسات حذف تریتیوم اروپا در این نیروگاه ساخته شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

EIB مؤسسه وام دهی بلندمدت اتحادیه اروپا است و تأمین مالی بلندمدت را برای پروژه هایی که اهداف سیاست اتحادیه اروپا را دنبال می کنند در دسترس قرار می دهد.

Image