آئودی Q8 e-tron نسخه داکار

خودروی برقی

Audi Q8 e-tron نسخه Dakar یک شاسی بلند EV ویژه با تایرهای درشت است، آئودی از مشارکت داکار رالی برای ساخت Q8 e-tron ویژه، متناسب با قفسه سقف (باربند) استفاده می کند.

رالی داکار 2024 تا چند روز دیگر آغاز می‌شود و آئودی امیدوار است که RS Q e-tron با دامنه وسیع‌تر بتواند عملکرد خود را در سال 2022 بهبود بخشد، جایی که ماتیاس اکستروم و امیل برگکویست در این کلاس نهم شدند.

اینجا چه اتفاقی افتاده؟

آئودی سرانجام تصمیم گرفت از حضور اخیر خود در رالی داکار با یک خودروی جاده ای نسخه ویژه استفاده کند، متأسفانه این یک نسخه جاده‌ای از مسابقه‌ای RS Q e-tron نیست، بلکه در واقع یک شاسی‌بلند Q8 e-tron با مدل‌های آفرود است.

بسته استیکر سایه ای که در اینجا می بینید در واقع یک روکش است و به طرز عجیبی فقط با رنگ مشکی زیر آن ترکیب می شود، قرار است Q8 e-tron پیوند بیشتری با مسابقه صحرایی توسعه‌دهنده برد آئودی بدهد و فقط 99 نسخه داکار با روکش ساخته خواهد شد.

آیا می خواهید در مورد ویژگی های نسخه ویژه بیشتر بدانید؟

خب، Edition Dakar بر اساس Q8 55 e-tron quattro ساخته شده است به این معنی که شما دو موتور الکتریکی با قدرت 402 اسب بخار و گشتاور 490 پوند فوت به هر چهار چرخ ارسال می کنید.

شما همچنین دارای یک باتری 106 کیلووات ساعتی هستید و آئودی ادعا می کند حتی با لاستیک های آج دار General Grabber AT3 و قفسه سقف، 280 مایل (حدود 450 کیلومتر) برد دارد.

در مورد قفسه های سقفی (باربند)، آیا کسی متوجه شده است که این دقیقاً همان چیزی است که شما در پورشه 911 داکار دریافت می کنید؟ آئودی نشان‌های پورشه را خراشیده است و کیف و بندهای مارکدار را برای کمک به شما در چسباندن 40 کیلوگرم لوازم جانبی در آن بالا می‌اندازد.

آمار خارج از جاده برای این نسخه داکار چیست؟

لاستیک‌های جدید و ضربه‌ای به سیستم تعلیق بادی به این معنی است که این نسخه داکار 65 میلی‌متر فاصله بیشتری از سطح زمین نسبت به Q8 e-tron دارد که بر اساس آن ساخته شده است.

آئودی تخمین می زند که به شما زوایای نزدیک شدن و خروج را به ترتیب 21 و 28 درجه به اضافه زاویه شکست 19 درجه می دهد و برای مرجع همین ارقام برای لندروور دیفندر 110 به ترتیب 38، 40 و 28 درجه است.

آئودی به نحوی شاسی بلند برقی بزرگ خود را به یک گل‌گیر فول روشن تبدیل نکرده است، اما انصافاً فقط ادعا می‌کند چیزی ساخته است برای مقابله با زمین‌های سبک خارج از جاده و هندلینگ بهتر در سطوح شل مانند شن یا برف.

فقط لاستیک‌ها جدید نیستند: استراتژی کنترل سیستم تعلیق بادی برای آفرود اقتباس شده است و مسیر 57 میلی‌متر عریض‌تر است و قوس‌های عریض‌تری در بالای آن به رنگ مشکی رنگ‌آمیزی شده است.

تغییرات کوچکی که برای تبدیل Q8 e-tron استاندارد به نسخه داکار ایجاد شده است و به آن اجازه می دهد تا در خارج از جاده بسیار چشمگیر (و به طرز شگفت انگیزی سرگرم کننده) باشد ولی متأسفانه اکثر آنها برای پارک کردن حاشیه‌های کمی بلندتر خریداری می‌شوند و احتمالاً در اکثر مواقع خریداران از چرخ‌های 20 اینچی دوم خود با لاستیک‌های تابستانی استفاده می‌کنند.

آئودی می گوید که با ساخت 1000 نمونه از نسخه داکار شروع می کند و هر یک بدون بسته بندی 120000 یورو قیمت خواهد داشت و اگر برای گرافیک ناامید هستید، 10000 یورو دیگر به شما پس می‌دهند.

همچنین امیدوار است که مشارکتش بتواند چند خودروی جاده‌ای را بفروشد، زیرا اکنون نسخه ویژه‌ای را برای جشن گرفتن سخت‌ترین رالی آفرود جهان معرفی کرده است.

این یک RS Q e-tron خاص با شماره‌گذاری نیست، نسخه داکار مبتنی بر Q8 55 e-tron quattro است که (برای کسانی که با سیستم نامگذاری مضحک آشنا نشده اند) بزرگترین شاسی بلند الکتریکی آئودی با باتری 106 کیلووات ساعتی و موتورهای الکتریکی دوقلو با قدرت 402 اسب بخار و 490 پوند است.

پس از شنیدن این که پیشرانه برای Q8 e-tron Edition Dakar کاملاً استاندارد باقی مانده است، تعجب نخواهید کرد، آئودی تخمین می‌زند که شما شتاب 0 تا 62 مایل (100 کیلومتر) در ساعت را در 5.9 ثانیه خواهید داشت که قابل قبول به نظر می‌رسد.

وقتی به ادیشن داکار نگاه می‌کنید، می‌بینید که چرا مسافت بیش از 300 مایل خودروی استاندارد به این محدوده رسیده است؟ واضح ترین تفاوت چرخ ها است که اکنون به صورت استاندارد 18 اینچی هستند و به تایرهاd جنرال گربر AT3 مجهز شده اند.

سیستم تعلیق بادی برداشته شده است بنابراین - وقتی با لاستیک های بلندتر ترکیب می شود - 65 میلی متر فاصله بیشتری از سطح زمین - نسبت به یک Q8 e-tron استاندارد وجود دارد، مسیر نیز 57 میلی متر عریض تر است.

قفسه سقف (باربند) به‌طور استاندارد برای نسخه داکار مناسب است و می‌توان آن را با گابین‌های آفرود به وزن 40 کیلوگرم بارگیری کرد و در داخل، شما فضای داخلی اسپورت S line را با تعدادی فرش‌های کف‌دار نسخه ویژه مارک دار مشاهده می‌کنید. (البته بعلاوه چراغ های مخصوص گودال)

صفحه نمایش مرکزی اطلاعات و سرگرمی اکنون تصاویر پس‌زمینه‌ای شنی دارد و صفحه‌ای وجود دارد که زاویه شیب فعلی خودرو را به شما می‌گوید، اما به غیر از آن، این فقط یک SUV الکتریکی معمولی است.

اما اگر فکر می‌کنید همه این‌ها بی‌معنی هستند و هیچ‌کدام از نسخه‌های داکار هرگز خارج از جاده نمی‌روند، شاید وقت آن است که دوباره فکر کنید، زیرا آئودی قبلاً هم ما را در بیابان رها کرده است.

آئودی Q8 e-tron نسخه داکار
و متأسفانه هیچ رنگ مناسبی برای Edition Dakar نیز وجود نخواهد داشت و آئودی می‌گوید این ماشین در رنگ‌های مشکی، سفید یا خاکستری در دسترس خواهد بود و فرقی نمی‌کند که چه رنگی را انتخاب کنید، قوس‌ها و قسمت‌های پایین بدنه به رنگ مشکی خواهند بود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این خودرو به شما کمک می کند بیش از 400 اسب بخار قدرت داشته باشید تا احساس کنید یک راننده مناسب رالی نیز هستید.

Image