کاهش مصرف سوخت فسیلی در بریتانیا

سوخت

مصرف سوخت فسیلی بریتانیا به پایین‌ترین سطح از سال 1957 رسیده است، تجزیه و تحلیل سال 2023 از Carbon Brief کاهش 22 درصدی مصرف زغال سنگ و گاز در ترکیب برق بریتانیا را نشان می دهد.

یک گزارش جدید نشان می‌دهد که تولید برق بریتانیا از سوخت‌های فسیلی به پایین‌ترین سطح از سال 1957 رسیده است.

تجزیه و تحلیل Carbon Brief که در 3 ژانویه منتشر شد، نشان می‌دهد که در سال 2023 مصرف سوخت‌های فسیلی 22 درصد کاهش یافته است و سوخت تنها 33 درصد از ترکیب انرژی بریتانیا را تشکیل می دهد.

برق تولید شده از سوخت های فسیلی در سال 2023 در مجموع به 104 تراوات ساعت (TWh) رسید که کمترین میزان در 66 سال گذشته است.

از زمان اوج گیری در سال 2008، مصرف سوخت فسیلی بریتانیا دو سوم کاهش یافته است، به ویژه مصرف زغال سنگ از آن زمان تا کنون 97 درصد کاهش یافته است.

سه نیروگاه از چهار نیروگاه زغال‌سنگ بریتانیا در سال 2023 بسته شدند و باعث کاهش 33 درصدی تولید برق زغال سنگ شد و آخرین ایستگاه باقیمانده، راتکلیف در ناتینگهام شایر، قرار است در سپتامبر 2024 بسته شود.

در سال 2022 تقاضای زغال سنگ بریتانیا به سطوحی کاهش یافت که برای چندین قرن مشاهده نشده بود و به پایین ترین سطح از سال 1757 رسید.

در همین حال تولید برق تجدیدپذیر از زمان اوج سوخت های فسیلی در سال 2008 افزایش شهابی داشته است و شش برابر افزایش یافته و در سال 2023 به 135 تراوات ساعت رسیده است و در یک پیروزی قابل توجه برای انرژی های تجدیدپذیر بریتانیا، مزرعه بادی Dogger Bank در سواحل یورکشایر برق را به بریتانیا فرستاد.

برای اولین بار با افزایش ظرفیت تولید در این تاسیسات در سال های آینده و پس از تکمیل در سال 2026، Dogger Bank بزرگترین مزرعه بادی فراساحلی جهان خواهد بود که قادر به تولید 3.6GW است.

کاهش تولید هسته ای به این معنی است که تولید الکتریسیته کربنی فقط از اوج کم کربن 57 درصدی سال 2022 کاهش یافته است.

بریتانیا تنها کشوری نیست که صنعت هسته‌ای آن با چالش‌هایی روبه‌رو است و گزارش وضعیت صنعت هسته‌ای جهان به کاهش 4 درصدی تولید هسته‌ای جهانی اشاره کرده است.

کاهش مصرف سوخت فسیلی در بریتانیا
منابع انرژی کم کربن در حال حاضر 56 درصد از تولید برق بریتانیا را تشکیل می دهند، هنوز با اهداف دولت برای یک ترکیب 95 درصد کربن کم تا سال 2030 و یک شبکه کاملاً کربن زدایی شده تا سال 2035 فاصله زیادی دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بریتانیا در سال 2023 شاهد پایین‌ترین میزان مصرف سوخت فسیلی بوده است.

Image