Rocket Lab مامور ساخت 18 ماهواره برای آژانس دولتی آمریکا شد

صنایع هوافضا

راکت لب (انگلیسی: Rocket Lab) شرکت آمریکایی فعال در حوزه هوافضا و ارائه دهنده پرتاب فضایی و سازنده ماهواره است، که در سال ۲۰۰۶ تأسیس شد و برنده قرارداد 515 میلیون دلاری برای ساخت 18 ماهواره برای آژانس دولتی ایالات متحده شد.

این شرکت هنوز مشتری (نهایی) را به طور رسمی فاش نکرده است ولی منابع نشان می‌دهند که این ماهواره‌ها متعلق به آژانس توسعه فضایی هستند.

همانطور که در پرونده نظارتی SEC در 21 دسامبر فاش شد، Rocket Lab National Security 18 وسیله نقلیه فضایی را به عنوان بخشی از قرارداد دولت ایالات متحده به ارزش 515 میلیون دلار طراحی، تولید، تحویل و بهره برداری خواهد کرد.

سخنگوی راکت لب گفت که این شرکت نمی تواند جزئیات بیشتری ارائه دهد اما منابع نشان می دهند که مشتری احتمالا آژانس توسعه فضایی است.

Space Development Agency یا به اختصار SDA سازمانی تحت نیروی فضایی ایالات متحده است که در حال ساخت شبکه ای از ماهواره های نظامی در مدار پایین زمین است که به نام معماری فضایی جنگ افزارهای پراکنده شناخته می شود. (Proliferated Warfighter Space Architecture)

درک تورنیر مدیر SDA در کنفرانسی در اوایل این ماه گفت که آژانس در حال مذاکره با یک تامین کننده نامشخص برای 18 ماهواره برای گسترش صورت فلکی ارتش ایالات متحده در مدار پایین زمین است.

یکی از بخش‌های معماری توسعه یافته SDA، لایه حمل و نقل Tranche 2 Beta است که از ماهواره‌های ارتباطی تشکیل شده است تا امکان اتصال فراتر از خط دید را برای نیروهای نظامی روی زمین فراهم کند.

پیش‌بینی می‌شود که Tranche Layer 2 Beta دارای 90 ماهواره باشد، این آژانس در ماه اوت اعلام کرد که قراردادهای 1.5 میلیارد دلاری را با لاکهید مارتین و نورثروپ گرومن برای 72 ماهواره بتا اعطا کرده است.

Tournear در 7 دسامبر در یک رویداد انجمن فضایی امنیت ملی گفت که SDA قصد دارد 18 ماهواره بتا دیگر را به صورت فلکی اضافه کند و در حال مذاکره با فروشنده دیگری است که او فاش نکرد.

ماهواره‌های بتای لایه حمل و نقل Tranche 2 که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های 2026 و 2027 پرتاب شوند، رادیوهایی را با استفاده از فرکانس‌های UHF (فرکانس فوق‌العاده بالا) و باند S که واحدهای نظامی و اطلاعاتی برای انتقال داده‌های صوتی و سرعت پایین به آن متکی هستند، حمل خواهند کرد.

Tournear در 7 دسامبر در انجمن NSSA گفت: ما به دنبال قراردادن 18 ماهواره دیگر هستیم و در حال کار با فروشنده سوم برای انجام این کار هستیم و باید به زودی آن را اعلام کنیم.

طبق پرونده SEC Rocket Lab، این قرارداد شامل مبلغ پایه 489 میلیون دلاری، با انگیزه ها و گزینه هایی به ارزش 26 میلیون دلار است.

کار تحت این قرارداد بلافاصله با تحویل وسایل نقلیه فضایی به مشتری برای پرتاب در سال 2027، بهره برداری از ماهواره ها تا سال 2030 و گزینه ای برای بهره برداری از ماهواره ها تا سال 2033 آغاز می شود.

کسب و کار رو به رشد ماهواره Rocket Lab

Rocket Lab مستقر در لانگ بیچ، کالیفرنیا، در خدمات پرتاب ماهواره های کوچک با موشک های الکترون خود که از فرودگاه های فضایی در نیوزیلند و ویرجینیا عمل می کنند، متخصص است.

این شرکت در حال توسعه یک موشک بزرگتر به نام نوترون است که انتظار می رود در سال 2025 معرفی شود.

این شرکت همچنین دارای یک تجارت رو به رشد سیستم های فضایی است که قطعات و فضاپیماها را برای مشتریان دولتی و تجاری تولید می کند و قرارداد با SDA بزرگترین قرارداد تا به امروز برای عملیات ماهواره ای Rocket Lab خواهد بود.

این شرکت خط ماهواره های فوتون خود را در سال 2019 راه اندازی کرد و در سال 2022 یک شرکت تابعه (سازمان) امنیت ملی با تمرکز بر بازار دفاعی و اطلاعاتی ایالات متحده تاسیس کرد.

Rocket Lab در سال 2022 برنده دو قرارداد به ارزش 14 میلیون دلار برای ارائه سیستم های جداسازی ماهواره های آژانس توسعه فضایی شد و سیستم‌های جداسازی رابط‌هایی هستند که ماهواره‌ها را به موشک‌ها متصل می‌کنند و پس از رسیدن موشک به مدار مورد نظر، آنها را در فضا رها می‌کنند.

سیستم های جداسازی برای 84 ماهواره ساخته شده توسط لاکهید مارتین و یک سازنده نامشخص دیگر که ماهواره ها را برای SDA تامین می کند.

Rocket Lab اولین ماهواره فوتون خود را در سال 2020 پرتاب کرد.

پیتر بک مدیرعامل این شرکت گفت که این فضاپیما برای پر کردن تقاضا برای پلت فرم های ماهواره ای ارزان قیمت کلید در دست طراحی شده است که می تواند انواع مختلفی از محموله ها را در خود جای دهد.

Rocket Lab مامور ساخت 18 ماهواره برای آژانس دولتی آمریکا شد
Rocket Lab تولیدکننده هوافضا و ارائه دهنده خدمات پرتاب عمومی است که راکت های مداری الکترون سبک وزن را که برای ارائه خدمات پرتاب اختصاصی برای ماهواره های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد، راه اندازی و پرتاب می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این شرکت قصد دارد تا اوایل سال 2024 یک موشک نوترون بزرگتر بسازد و موشک های الکترونی 41 بار از مجتمع پرتاب موشک راکت 1 در نیوزیلند یا در بندر فضایی منطقه ای مید آتلانتیک در جزیره والوپس، ویرجینیا، ایالات متحده پرتاب شده اند.

Image