جهش پتروشیمی چین باعث رشد تقاضای جهانی نفت شده است

نفت خام

جهش پتروشیمی چین باعث رشد تقاضای جهانی نفت شده است و تغییرات لرزه ای در بخش پتروشیمی جهانی در حال وقوع است.

صنعت پتروشیمی جهانی - که برای تولید پوشاک، لاستیک، مواد شوینده، کودها و محصولات روزمره بی‌شماری دیگر ضروری است - در حال حاضر در حال گذراندن دوره مهمی از گذار است.

محرک این تغییر موج بزرگی از کارخانه های پتروشیمی جدید است، به ویژه در چین و این امر تقاضای نفت را به این کشور تغییر می‌دهد زیرا تولید پلاستیک و الیاف مصنوعی را افزایش می‌دهد و در عین حال رقابت شدیدتری را در میان آنهایی که قبلاً بر بازار تسلط داشتند، ایجاد می‌کند.

سرعت و مقیاس گسترش بخش پتروشیمی چین هر گونه سابقه تاریخی را کوچکتر می کند و سرعت افزایش ظرفیت قبلی در خاورمیانه و ایالات متحده را تقریباً دو برابر می کند.

بین سال‌های 2019 تا 2024، چین قرار است به همان اندازه ظرفیت تولید اتیلن و پروپیلن - دو بلوک مهم ساختمانی پتروشیمی - را به همان میزانی که در حال حاضر در اروپا، ژاپن و کره وجود دارد، اضافه کند.

دگرگونی ساختاری صنعت پتروشیمی الگوهای جهانی مصرف نفت را تغییر داده است.

مصرف جهانی نفت در سال 2023 به طور قاطع از سطح قبل از کووید فراتر رفته و به 1 میلیون بشکه در روز بالاتر از میزان مصرف در سال 2019 رسیده است. در سال 2023، تقاضا برای مواد اولیه پتروشیمی مانند نفتا، گاز مایع (LPG) و اتان در کشور به طور متوسط 1.7 میلیون بشکه در روز بیشتر از سال 2019 خواهد بود. (علامت پیش از همه گیری

افزایش تولید در چین الگوهای تجارت جهانی را تغییر می دهد

با گسترش بخش پتروشیمی چین، تقاضا برای مواد اولیه حاصل از نفت از دیگر مراکز قدیمی پتروشیمی به این کشور منتقل می شود. همچنین به طور قابل توجهی بر بازارهای جهانی محصولات ساخته شده از مواد پتروشیمی مانند پلاستیک، الیاف مصنوعی و مواد واسطه آنها تأثیر می گذارد.

چین برای مدت طولانی بزرگترین واردکننده پلیمر و الیاف مصنوعی در جهان بوده است و در سال های 2019 و 2020 معادل 3 میلیون بشکه در روز از نظر مواد اولیه یا 3 درصد از مصرف جهانی نفت را به خود اختصاص داده است.

اکنون تامین کنندگان قبلی آن پس از اخیر تحت فشار قرار گرفته اند و افزایش تولید چین، به ویژه در طول سال 2023. فعالیت پتروشیمی و تقاضای نفت مرتبط در سایر مناطق از جمله خاورمیانه و بقیه آسیا کاهش یافت.

صادرات محصولات میانی و نهایی پتروشیمی از این نقاط جهان در 9 ماهه نخست سال 2023 در مقایسه با مدت مشابه سال 2019 حدود 30 درصد کاهش داشته است.

تولیدکنندگان پتروشیمی اروپایی خودشان صادرکنندگان عمده به شرق آسیا نیستند، اما سازماندهی مجدد تجارت به شدت منطقه را تحت تأثیر قرار داده است. به نظر می رسد نرخ بهره برداری به طور ناپایدار پایین است و بسیاری از گیاهان در تلاش برای شکستن قیمت هستند.

تحویل نفتا که توسط کراکرهای بخار اروپایی به اتیلن و پروپیلن تبدیل شده است، از سال 2021 تقریباً 30 درصد کاهش یافته و به سطحی رسیده است که از اواسط دهه 1970 مشاهده نشده است.

صادرات محصولات پتروشیمی میانی و نهایی به اروپا از خاورمیانه و شرق آسیا، به استثنای چین، اندکی افزایش یافته است – اما تا حدی به دلیل تقاضای ضعیف محلی برای پلاستیک، به نظر می رسد اروپا قادر به جذب عرضه اضافی نیست.

تولید در تمام این مناطق کاهش یافته است، اگرچه کاهش در اروپا بزرگترین کاهش بوده است.

عرضه بالاتر ایالات متحده به تامین تقاضای چین کمک می کند

در مقابل، تولیدکنندگان ایالات متحده به میزان قابل توجهی صادرات مواد اولیه پتروشیمی، مواد واسطه و پلیمرها را افزایش داده اند و این شامل جریانات به چین و اروپا از ناوگان توسعه یافته کراکر بخار آمریکا می شود که یکی دیگر از نیروهای مخرب فزاینده در بازارهای جهانی بوده است.

افزایش دسترسی داخلی به اتان و پروپان، مهمترین مواد اولیه ایالات متحده، از افزایش مصرف پیشی گرفته است و حاشیه های فرآوری را قوی نگه داشته و از افزایش صادرات حمایت می کند.

اتان مورد استفاده در کارخانه های ایالات متحده اکنون بیش از 2 درصد تقاضای جهانی نفت را تشکیل می دهد که در دهه گذشته دو برابر شده است.

مزایای این عرضه رو به رشد مواد اولیه به تولیدکنندگان آمریکایی کمک کرده تا سهم بازار جهانی خود را گسترش دهند.

حجم عظیمی از اتان و پروپان ایالات متحده از زمان شیوع بیماری همه گیر به چین سرازیر شده است و به سه چهارم واردات این محصولات این کشور نزدیک می شود و بیش از یک سوم افزایش تقاضای کل مواد اولیه چین را در مقایسه با سال 2019 برآورده می کند.

این روند در وابستگی فزاینده صادرکنندگان ایالات متحده به اشتهای چین برای اتان و پروپان منعکس شده است. بیش از سه چهارم افزایش این محموله ها در سال های 2019-23 به چین رفته است.

این همزیستی بین بزرگترین منبع جهانی رشد تقاضا - چین - و بزرگترین منبع جهانی رشد عرضه - ایالات متحده - باعث شده است که بخش های پتروشیمی در هر دو کشور به گونه ای شکوفا شوند که در غیر این صورت ممکن نبود.

فعالیت پتروشیمی سایر روندهای بازار نفت را پنهان می کند

بزرگی افزایش فعالیت‌های پتروشیمی این خطر را ایجاد می‌کند که تغییرات عمده در بازارهای جهانی نفت را که از قبل شروع شده‌اند، پنهان کند و بر اساس تجزیه و تحلیل در گزارش میان مدت نفت 2023 آژانس بین المللی انرژی و آخرین چشم انداز انرژی جهان، این تغییرات ساختاری اوج تقاضای جهانی نفت را در این دهه به ارمغان آورده است.

یکی از پیامدهای نقش رو به رشد پتروشیمی ها این است که انتشار دی اکسید کربن (CO2) از نفت احتمالاً قبل از تقاضای کلی به اوج خود می رسد.

محصولات پتروشیمی عمدتاً به عنوان سوخت استفاده نمی شوند، به این معنی که منبع بزرگی برای انتشار مستقیم گازهای گلخانه ای نیستند، اگرچه می توانند منجر به مشکلات زیست محیطی دیگری شوند.

علیرغم رشد چشمگیر اقتصاد و جمعیت جهان، تقاضای جهانی نفت به استثنای مواد اولیه پتروشیمی کمتر از سال 2019 است و از سال 2017 رشد کمی داشته است. تحرک شخصی و فعالیت های صنعتی اکنون از سطح قبل از همه گیری فراتر رفته است، اما بهبودهای قوی در انرژی بر این امر غلبه کرده است.

کارایی موتورها، افزایش فروش وسایل نقلیه الکتریکی و تغییرات رفتاری مانند دورکاری گسترده تر.

پیش‌بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که مصرف سوخت جهانی جاده‌ها از سال 2025 کاهش می‌یابد.

همچنین انتظار می‌رود که استفاده از نفت قبل از سال 2030 در چین افزایش یابد، که مدت‌ها نیروی محرکه افزایش تقاضای جهانی است، با کاهش رشد اقتصادی و وابستگی کمتر به زیرساخت‌ها و صنایع سنگین.

جهش پتروشیمی چین باعث رشد تقاضای جهانی نفت شده است
این تغییرات قرار است با وجود افزایش تقاضا برای پتروشیمی ها، در این دهه به اوج کلی تقاضای جهانی نفت منجر شود - که اگرچه قابل توجه است، اما انتظار نمی رود مسیر گسترده تر سفر را تغییر دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کل مصرف نفت توسط اقتصادهای پیشرفته در حال حاضر تقریباً 10 درصد کمتر از سطح سال 2007 است و هیچ نشانه‌ای از بهبود، حتی تا سال 2019 دیده نمی شود.

Image