جنگ اوکراین و سرمایه گذاری در قزاقستان

انرژی

از زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه عملیات نظامی ویژه خود را علیه اوکراین آغاز کرد، تحریم‌های بین المللی بعدی که در پاسخ به آن تحمیل شد، منجر به خونریزی تدریجی شرکت‌های خارجی مستقر در فدراسیون روسیه به دیگر کشورهای پس از فروپاشی شوروی شد.

برای نقل مکان به قزاقستان در 19 آوریل، علیخان اسماعیلوف، نخست وزیر قزاقستان، به شرکت کنندگان در یک نشست دولتی - که برای بحث در مورد توسعه اجتماعی-اقتصادی کشورش برگزار شد- گفت که دولت او در حال مذاکره با 43 شرکت بین المللی بزرگ مستقر در روسیه در مورد نقل مکان آنها به این کشور آسیای مرکزی است.

به گفته اسمایلوف، فراتر از این 43 شرکت که این تغییر را در نظر می گیرند، 24 شرکت خارجی در حال حاضر به قزاقستان نقل مکان کرده اند.

کسب و کارهایی که پایگاه عملیات خود را از روسیه به قزاقستان منتقل کرده اند عبارتند از Honeywell ،InDriver ،Weir Minerals ،Ural Motorcycles ،Fortescue ،TikTok ،Koppert و Emerson.

بر اساس همین گزارش ها، گفتگوها برای همین موضوع با بوئینگ، EPAM Systems ،Youngsan ،Skoda Transportation ،GE Healthcare و Philips ادامه دارد.

پس از شروع SVO پوتین، شرکت‌ها از عواقب مالی ناشی از یک سری تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه ترسیدند.

خروج فزاینده شرکت‌های خارجی که به دنبال فرصت‌های خوش‌خیم‌تر برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) بودند، با افزایش تلاش‌های قزاقستان، مرفه‌ترین کشور آسیای مرکزی، برای تأمین سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بیشتر همزمان شد.

حجم بهره خارجی کم نبود و در 22 دسامبر 2022، الماس آیداروف، معاون وزیر امور خارجه قزاقستان، اظهار داشت که کمتر از یک ماه پس از آغاز SVO، قزاقستان مذاکره با صدها شرکت خارجی مستقر در روسیه را در مورد نقل مکان احتمالی آنها به کشورش آغاز کرد. آیداروف در یک جلسه توجیهی با سرویس ارتباطات مرکزی قزاقستان (CCS) گفت:

از زمان آغاز درگیری و اعلام تحریم‌ها علیه اقتصاد روسیه، ما 362 شرکت را شناسایی کرده‌ایم که علناً خروج یا کاهش فعالیت خود را در بازار روسیه اعلام کرده‌اند.

این 362 شرکت، شرکت های خارجی هستند که در روسیه فعالیت کرده اند و مورد توجه ما هستند. از ماه مارس، ما با شرکت های مادر این برندها با پیشنهاد نقل مکان به قزاقستان تماس گرفتیم و تا به امروز، 62 شرکت به ما پاسخ مثبت داده اند که آماده اند قزاقستان را به عنوان یک پلت فرم جایگزین در نظر بگیرند.

از آنجایی که اولویت های اصلی دولت توکایف رئیس جمهور قزاقستان شامل تلاش برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور به دور از اتکای بیش از حد به صادرات هیدروکربن و همچنین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بیشتر است، ازدحام خروج شرکت های خارجی از روسیه نشان دهنده یک سود بادآورده بالقوه غیرمنتظره است.

سه ماه پس از آغاز SVO، مختار تلوبردی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان از ایالات متحده بازدید کرد، جایی که هیئت وی با تجار برجسته در نیویورک و واشنگتن دی سی گفتگو کرد و طبق آمار رسمی بانک مرکزی قزاقستان، تا اکتبر 2021، FDI در قزاقستان بالغ بر 170 میلیارد دلار، از جمله 40.4 میلیارد دلار از ایالات متحده.

هیئت قزاقستانی با مقامات بوئینگ، صنایع والمونت، هانیول، فایزر، چمپیون فودز، پارامونت، SMP Robotics ،LA Solar Group ،Ardmore Capital و JPMorgan Chase & Co جلساتی برگزار کرد.

به گفته مرژان یوسوپوف، رئیس هیئت مدیره قزاق اینوست، یک شرکت ملی که مسئول جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشور است: در ارتباط با انتقال بسیاری از شرکت ها به قزاقستان، ما آمادگی خود را برای ایجاد تمام شرایط نهادی برای ایجاد تعامل مستقیم اعلام می کنیم.

با شرکت های خارجی از طریق فراهم کردن فرصت هایی برای مهاجرت به قزاقستان یا افتتاح سرمایه گذاری مشترک.

رودخانه خروجی مشاغل خارجی که از بازار روسیه خارج می شود ممکن است به زودی به یک سیل خروشان تبدیل شود و در 25 آوریل، پوتین فرمانی تحت عنوان: در مورد مدیریت موقت اموال خاص امضا کرد که مکانیسمی را برای معرفی مدیریت موقت دارایی های خارجی در روسیه ایجاد کرد.

فرمان پوتین مدیریت موقت دارایی های خارجی متعلق به شرکت های تابعه روسی Fortum Oyj فنلاند و Unipro آلمان (هر دو شرکت انرژی) توسط آژانس مدیریت املاک فدرال را به منظور تولید دارایی های با اهمیت فوق العاده برای عملکرد پایدار ارائه می کند.

چارچوب قانونی این فرمان امکان معرفی موقت مدیریت خارجی دارایی های خارجی را در صورت محرومیت روسیه، اشخاص حقوقی یا اشخاص حقیقی روسیه از حق مالکیت اموال در خارج از کشور فراهم می کند که می تواند تهدیدی برای ملی، اقتصادی یا روسیه باشد. (امنیت انرژی)

به استثنای بلاروس قابل توجه، SVO بی امان پوتین در برابر اوکراین درجه فزاینده ای از خونسردی در کشورهای پس از شوروی نسبت به رفقای روسی سابق خود ایجاد کرده است.

تحرکات اخیر روسیه علیه نهادهای تجاری خارجی که در محدوده فدراسیون باقی مانده اند، احتمالاً باز هم ترغیب بیشتری به خروج خواهد کرد، و قزاقستان نزدیک به عنوان جایگزین اصلی در فضای اوراسیا پس از شوروی ظاهر می شود.

در سال 2021، سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی به 1.58 تریلیون دلار رسید که 64 درصد نسبت به سطوح بسیار پایین سال 2020 افزایش داشت.

قزاقستان با جذب تقریباً 70 درصد از کل جریان ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در منطقه (بانک لویدز، آوریل 2023) به عنوان مقصد شماره یک FDI در آسیای مرکزی پس از شوروی باقی مانده است.

از آنجایی که قزاقستان به اصلاح ساختارهای اقتصادی و قانونی خود برای تطبیق بهتر سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی ادامه می‌دهد، به نظر می‌رسد که بسیاری از پناهندگان جدید مالی از روسیه به فکر دائمی‌تر کردن تبعید موقت خود به استپ باشند.

جنگ اوکراین و سرمایه گذاری در قزاقستان
اولویت های اصلی دولت توکایف (رئیس جمهور قزاقستان) شامل تلاش برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از اتکای بیش از حد به صادرات هیدروکربن و همچنین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی بیشتر است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

قزاقستان در حال مذاکره با 43 شرکت بزرگ بین المللی مستقر در روسیه برای انتقال آنها به این کشور آسیای مرکزی است. کمتر از یک ماه پس از شروع جنگ در اوکراین، قزاقستان مذاکره با صدها شرکت خارجی مستقر در روسیه را در مورد نقل مکان احتمالی آنها به کشورش آغاز کرد.

Image