ظهور کریدورهای کشتیرانی سبز

انرژی

سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) قصد دارد تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه ای این صنعت را به نصف کاهش دهد که منجر به سرمایه گذاری قابل توجهی در فناوری های پاک، کشتی های مدرن و سوخت های کشتیرانی سبز می شود.

علاقه فزاینده ای در سراسر جهان به توسعه کریدورهای کشتیرانی سبز وجود دارد که هدف آن ایجاد مسیرهای تجاری است که به اهداف گذار سبز پاسخ دهد و به شرکت ها در سراسر جهان اجازه دهد به بودجه آب و هوا دسترسی داشته باشند و درها را به روی مصرف کنندگان آگاه از محیط زیست باز کنند.

کریدور کشتیرانی سبز مسیری بین بنادر مختلف است که از روش های حمل و نقل بدون آلایندگی استفاده می کند و این امر مستلزم استفاده از فناوری ها و مقررات سبز است که از عملیات حمل و نقل سبز پشتیبانی می کند.

موقعیت این مسیرها می‌تواند از مسیرهای کوتاه داخلی تا مسیرهای طولانی‌تر بین کشوری متفاوت باشد، که دومی به دلیل نیاز به توافق چندین طرف در مورد قوانین و مقررات مسیر، پیچیده‌تر است.

توسعه کریدورهای کشتیرانی سبز با تلاش کشورها و شرکت های دریایی برای حمایت از گذار سبز جذاب تر می شود، در حال حاضر صنعت کشتیرانی حدود 3 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تشکیل می دهد و سالانه حدود 1 میلیارد تن دی اکسید کربن آزاد می کند.

در همین حال کشتیرانی 80 درصد تجارت جهانی را تشکیل می دهد، رقمی که انتظار می رود به لطف جهانی شدن و رشد جمعیت افزایش یابد با این حال، کشتیرانی در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان یک صنعت سخت در نظر گرفته می شود که به شدت به سوخت های فسیلی برای تامین انرژی کشتی ها و عملیات درون بندری متکی است.

سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) قصد دارد تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه ای این صنعت را به نصف کاهش دهد که به سرمایه گذاری عظیم در فناوری های پاک، کشتی های مدرن، زیرساخت های بندری، سوخت کشتیرانی سبز و دیجیتالی کردن عملیات نیاز دارد.

انتظار می رود ایجاد کریدورهای کشتیرانی سبز از کربن زدایی صنعت کشتیرانی با تشویق قدرت های مختلف برای کار در جهت یک هدف جمعی حمایت کند.

در سپتامبر سال جاری بنادر لس آنجلس، لانگ بیچ و شانگهای اعلام کردند که قصد دارند اولین کریدور کشتیرانی سبز فرا اقیانوسی جهان را توسعه دهند، این بنادر در حال همکاری با برخی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی و صاحبان محموله‌های جهان مانند CMA CGM ،COSCO Shipping Lines Co Ltd ،Maersk و ONE هستند تا مشارکت کریدور کشتی‌رانی سبز را توسعه دهند.

این سه طرح کلی اجرای کریدور کشتیرانی سبز خود را با هدف کاهش انتشار کربن در یکی از شلوغ ترین مسیرهای حمل و نقل کانتینری جهان در اقیانوس آرام رونمایی کردند.

این توسعه به عنوان بخشی از طرح C40 Cities انجام می شود که هدف آن کربن زدایی چندین شهر بزرگ جهان است که این گروه امیدوار است تا اوایل سال 2025 اولین کشتی های دارای کربن کاهش یافته یا صفر را در این مسیر راه اندازی کند.

این تنها کریدور نیست که کربن زدایی می شود، بلکه برخی از شلوغ ترین بنادر جهان نیز می توانند طرحی را برای دیگر بزرگ ترین بنادر فراهم کنند و پورت هایی که باید دنبال شوند این مشارکت به دنبال گسترش استفاده از نیروی زمینی و همچنین توسعه زیرساخت ها برای حمایت از تولید سوخت کشتیرانی سبز خواهد بود.

ژن سروکا مدیر اجرایی بندر لس آنجلس اظهار داشت: این کریدور سبز فرا اقیانوس آرام الگویی برای همکاری جهانی مورد نیاز برای تسریع تغییرات در سراسر صنعت دریایی خواهد بود و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در این کریدور کاهش قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

برای دیدگاه بیشتر انتشارات مربوط به جابجایی محموله با کشتی در قسمت میانی اقیانوس از سفر بین بنادر رخ می دهد و این کریدور به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در میانه اقیانوس کمک می کند و در عین حال به کار ما برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در بنادر خود ادامه می دهد.

در همین حال مدیر عامل بندر لانگ بیچ، ماریو کوردرو، توضیح داد: این ابتکار باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بزرگ‌ترین اقیانوس جهان می‌شود و منجر به اقدامات سبزتر از سوی شرکت‌کنندگان زنجیره تأمین در این مسیرهای تجاری حیاتی می‌شود.

فن‌آوری‌های جدید و نوآورانه کشتی‌ها، افزایش در دسترس بودن سوخت‌های پایدار و شیوه‌های بهتر ایجاد شده از طریق این کریدور سبز نیز بر گذار جامعه به آینده پاک‌تر بسیار فراتر از مناطقی که بنادر ما به آنها خدمات می‌دهند، تأثیر می‌گذارد.

این اعلامیه با امضای یادداشت تفاهم بین سواحل غربی کانادا و بنادر امارات متحده عربی، کره و ژاپن به منظور توسعه کریدور کشتیرانی سبز غرب برای اتصال آمریکای شمالی و آسیا به دنبال داشت. پابلو رودریگز، وزیر حمل و نقل کانادا، این طرح را در اجلاس آب و هوای COP28 اعلام کرد.

این کریدور از چندین بندر کانادا از جمله پرنس روپرت، ونکوور و ادمونتون عبور می کند و به چندین بندر اصلی در آسیا و خاورمیانه متصل می شود و از کوتاه ترین مسیر آبی بین آمریکای شمالی و آسیا می گذرد.

انتظار می‌رود کشتی‌های این مسیر از سوخت‌های پاکی چون آمونیاک، هیدروژن و متانول تولید شده در کانادا استفاده کنند.

راه اندازی این ابتکار به دنبال انتشار چارچوب دالان های کشتیرانی سبز کانادا در سال 2022 است که نشان دهنده تعهد کانادا به توسعه بخش کشتیرانی سبز خود است.

رودریگز اظهار داشت: همکاری برای آینده ای سبزتر و پایدارتر ضروری است و از طریق این یادداشت تفاهم، ما اراده، سرمایه‌گذاری و حرکت جمعی خود را برای اطمینان از ایمن، قابل اعتماد و پایدار بودن بخش دریایی جهانی به کار می‌گیریم. ما در حال تعیین مسیری برای آینده صفر خالص هستیم.

تا همین اواخر راهروهای حمل و نقل سبز مسافت طولانی چیزی بیش از یک رویا نبود.

با این حال اعلام برنامه‌ها برای دو مسیر جدید در سال جاری نشان می‌دهد که می‌توان انتظار داشت که در دهه آینده شاهد طرح‌های سبز کشتیرانی بیشتری باشیم، زیرا چندین قدرت جهانی با هم همکاری می‌کنند تا مسیرهای کلیدی را برای حمایت از گذار سبز جهانی توسعه دهند. 

ظهور کریدورهای کشتیرانی سبز
بنادر بزرگ از جمله لس آنجلس، لانگ بیچ و شانگهای، ابتکارات پیشگامی مانند اولین کریدور کشتیرانی سبز اقیانوس آرام در جهان هستند که برنامه هایی برای کاهش انتشار کربن و ایجاد طرحی برای سایر بنادر دارند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علاقه جهانی به توسعه کریدورهای کشتیرانی سبز برای پرداختن به سهم قابل توجه صنعت کشتیرانی در انتشار گازهای گلخانه ای جهانی در حال افزایش است.

Image