ربات های پلیس

فناوری رباتیک

آیا ربات های پلیس، آینده مجریان قانون هستند؟ ربات‌ها ابزاری رایج برای مبارزه با جرم و جنایت برای پلیس و سایر پرسنل مجری قانون هستند، اما چگونه این صنعت را تغییر خواهند داد؟

ربات های پلیس طوری طراحی شده اند که توقف، دستگیری و سایر موقعیت های خطرناک را برای ماموران پلیس امن تر کنند.

آنها به نیروهای پلیس در همه چیز کمک می کنند، از نظارت گرفته تا پاکسازی آوار از صحنه های تصادف و حتی انفجار بمب، به عنوان مثال پلیس در کالیفرنیا، برای پاسخ ایمن به یک بن بست با یک آتش افروز در سال 2019 یک ربات - به جای یک افسر انسانی - فرستاد تا یک تلفن همراه را برای مذاکره تحویل دهد.

این تنها یکی از داستان‌های بی‌شماری است که در مورد روبات‌های پلیس، که به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند، در ارتباط است.

ربات ها از توزیع بلیط های سرعت و گشت زنی در خیابان ها تا سرنگونی مظنونان مسلح و پخش بمب، به ابزاری موثر برای مبارزه با جرم تبدیل شده اند که می تواند هم نیروی کار و هم جان افراد را نجات دهد.

ربات پلیس چیست؟

ربات‌های پلیس تفاوت چندانی با انواع دیگر روبات‌ها ندارند زیرا همگی از هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و اینترنت اشیا برای انجام وظایف خود استفاده می‌کنند و به عنوان مثال تفاوت اصلی بین یک ربات پلیس و یک ربات خدماتی، وظیفه ای است که برای انجام آن برنامه ریزی شده است.

ربات‌های پلیسی که توسط مجریان قانون و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شوند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که ترافیک را بر اساس الگوهای رانندگی مدیریت کنند، از تشخیص چهره برای شناسایی مجرمان و حتی جلوگیری از کلاهبرداری استفاده کنند.

یکی از اولین روبات های پلیس در سال 2017 در اداره پلیس دبی مستقر شد، سرتیپ خالد ناصر الرزوقی مدیر کل بخش هوشمند پلیس دبی گفت: این ربات که Robocop نام دارد از فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی برای تشخیص احساسات انسان استفاده می کند و هدف آن کمک به مردم دبی در مراکز خرید یا در خیابان ها است.

او افزود: روبوکاپ جدیدترین افزوده هوشمند به این نیرو است و برای کمک به ما در مبارزه با جرم و جنایت، ایمن نگه داشتن شهر و بهبود سطح شادی طراحی شده است.

ربات‌های پلیس می‌توانند به اشکال مختلفی تولید شوند، خواه شکل انسان نما مشابه Robocop باشد، ربات سگ یا یک ربات توقف تردد با دوربین و صفحه نمایش... ربات ها در حال تغییر روش پلیسی ما در جوامع خود هستند.

مزایای استفاده از ربات های پلیس

برخی می گویند که علاوه بر تکمیل نیروی کار - برای مثال با بر عهده گرفتن وظیفه ذاتا پرخطر صدور بلیط سرعت و سایر وظایف توقف ترافیک - ربات ها می توانند افسران را ایمن نگه دارند و برخی از تعصبات در پلیس را از بین ببرند.

افزایش کارایی پلیس

ربات‌ها نیازی به استراحت ندارند که به آنها اجازه می‌دهد تا برای مدت طولانی در دسترس باشند و این همچنین آنها را در انجام کارهای تکراری و کمک به نظارت، مانند گشت زنی در یک منطقه یا شناسایی سریع مظنونین احتمالی در یک جمعیت به یک دارایی منحصر به فرد تبدیل می کند.

به عنوان مثال: K5 یک ربات امنیتی مستقل، در آزمایشی در اکتبر 2023 توسط اداره پلیس شهر نیویورک (NYPD) برای کمک به نظارت بر فعالیت در ایستگاه مترو میدان تایمز و به عنوان یک خط ارتباطی 24/7 برای رهگذران مستقر شد.

کاهش قرار گرفتن انسان در معرض خطر

در سال 2013 یک ربات به پلیس در دستگیری بمب گذاران ماراتن بوستون کمک کرد و چند سال بعد پس از اینکه مردی پنج افسر پلیس را در دالاس - تگزاس - به قتل رساند و تهدید به تیراندازی بیشتر در بن بست پارکینگ کرد، پلیس تصمیم گرفت از تلفات بیشتر جلوگیری کند و یک پوند مواد منفجره پلاستیکی C4 را توسط یک ربات 800 پوندی ساخته Northrop Grumman به سمت مظنون فرستاد و مظنون را منفجر کرد و کشت.

دیوید براون رئیس پلیس دالاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در آن زمان گفت: گزینه‌های دیگر افسران ما را در معرض خطر جدی قرار می‌دادند.

شان بیلات مدیر عامل سابق رباتیک اندیوور گفت: اگر افسری به اتاقی رفت و دشمنی مسلح داشت، چاره‌ای جز شلیک ندارد، با افزودن زمان و فضا بین اپراتور، عنصری را معرفی کرده‌اید که به طور بالقوه می‌تواند تلفات را کاهش دهد.

روبن بروئر محقق ارشد رباتیک در SRI International رباتی اختراع کرد که به پلیس اجازه می‌دهد بدون خروج از ماشین‌های تیم خود در کنار جاده توقف کند.

او گفت: مزیت اصلی ربات نسبت به انسان این است که دیگر خطر فیزیکی مهم نیست و ربات کاملاً دفاعی است... بنابراین نمی تواند به راننده آسیب برساند و اگر راننده به ربات آسیب برساند، برای تعویض آن فقط نیاز به پول است.

بروئر همچنین خاطرنشان کرد که افراد وقتی می‌ترسند خطرناک‌تر هستند، بنابراین هدف این است که احتمال آسیب‌دیدگی جسمی را از بین ببریم تا کمتر ترسیده و کمتر خطرناک باشند.

ممکن است توقف های غیرضروری ترافیک یا بلیط فروشی را کاهش دهد

ترکیب روباتیک با فناوری خودران می‌تواند به وسایل نقلیه پلیس اجازه دهد تا به طور مستقل رانندگان را علامت‌گذاری کنند و بلیت‌های تخلفات رانندگی را بنویسند - همه اینها بدون حضور افسر پلیس امکان پذیر خواهد بود.

برخی پیشنهاد می‌کنند که این می‌تواند توقف‌های پلیس در جاده‌ها را که به دلیل پر کردن سهمیه بلیط یا شاید فقط به دلیل سوء ظن انسانی است کاهش دهد.

یکی از حامیان ربات پلیس گفت: شما توقف های پیش متنی کمتری خواهید داشت و هنگامی که انتظارات تعدیل شد، با پلیس هایی که ماشین را می کشند، مشکلات کمتری خواهید داشت، زیرا به نظر نمی رسد که آنها [در یک محله خاص] جا می شوند یا ماشینی را برای کیلومترها منتظر انجام کار اشتباهی منتظر نگه دارند.

یکی دیگر از سازندگان ربات پلیس می گوید که پلیس رباتیک می تواند مزایای بزرگ بالقوه برای عدالت، حریم خصوصی و ایمنی - هم برای پلیس و هم برای رانندگان به همراه داشته باشد، او ادامه می‌دهد که به‌جای هرگونه سوگیری از پیش تعیین‌شده، صرفاً با داده‌های مربوط به رفتار رانندگی تعیین می‌شود.

باید توقف‌هایی را که در آن تخلفات جزئی و احتمالاً خیالی به عنوان بهانه‌ای برای بازداشت کسی و چرخیدن به اطراف خودروی او به دلایل دیگر استفاده می‌شود، کاهش دهد.

معایب استفاده از ربات پلیس

برخی از این نگرانند که ربات ها ممکن است آسیب بیشتری نسبت به سود (استفاده از آنها) داشته باشند و حتی پلیس نیویورک پس از دریافت واکنش شدید جامعه و مقامات دولتی، استفاده از Digidog Boston Dynamics را در سال 2021 لغو کرد.

سوگیری و شناسایی نادرست مظنونین

به عنوان مثال در حالی که ربات ها ممکن است تعصب نژادی ذاتی نداشته باشند، این بدان معنا نیست که فناوری زیربنایی هوش مصنوعی کامل است و در واقع همانطور که جوی بولاموینی، محقق آزمایشگاه رسانه MIT دریافته است افرادی که پوست تیره دارند، بیشتر از همتایان با پوست روشن‌تر توسط نرم‌افزار تجزیه و تحلیل چهره به اشتباه شناسایی می‌شوند.

برخی از این روبات های پلیس از این نوع فناوری استفاده می کنند.

بولاموینی گفت: رنگین پوستان در واقع اکثریت جهانی هستند و اکثریت جهان، که من دوست دارم آنها را اکثریت کم نمونه‌گیری بنامم، در داده‌های آموزشی یا داده‌های معیاری که برای اعتبارسنجی سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شود، نشان داده نمی‌شوند.

ما خودمان را گول می‌زنیم که چقدر پیشرفت کرده‌ایم.

او افزود که کسانی که در حال حاضر بیشتر مورد هدف پلیس قرار می‌گیرند، کمترین نشان را [در کد تشخیص چهره] دارند که آن‌ها را در معرض خطر بالاتر شناسایی اشتباه به عنوان مظنون جنایی قرار می‌دهد.

از آنجا که ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که منعکس‌کننده سوگیری‌های تاریخی است که تا به امروز ادامه دارد، باید با نوع داده‌هایی که تولید می‌کنیم، نوع داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنیم و نحوه تحلیل آن‌ها مقابله کنیم و ما باید این کار را با نمونه های متنوع، تجربیات متنوع و برابری جنسیتی بیشتر انجام دهیم.

استفاده از ربات‌ها برای برخورد با مظنونان مبتلا به بیماری روانی نیز یک پیشنهاد خطرناک است، همانطور که پلیس خانه یک غیرنظامی را در سال 2018 منفجر کرد.

ممکن است نیرومندتر از پلیس انسانی باشد و سپس احتمال خشونت بیش از حد وجود دارد.

جی استنلی تحلیلگر سیاست در اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در صحبت با مجله پولیتیکو در سال 2016 از خود پرسید که آیا ربات‌ها باید توسط پلیس فقط در شرایط فوق‌العاده مورد استفاده قرار گیرند یا اینکه باید شروع به فریاد زدن برای روبات‌هایی کنند که به طور خاص برای استفاده از زور طراحی شده‌اند.

استنلی ادامه داد بدون قضاوت افسران پلیس انسانی، ربات‌ها ممکن است در موقعیت‌هایی که نیاز به تفاوت‌های ظریف و خویشتن‌داری دارند، بسیار قوی عمل کنند.

او گفت: بگذارید بگوییم اعتراضی وجود دارد و هیچ پلیسی در صحنه نیست و روبات های پلیس به طور بالقوه می توانند اسپری فلفل، یا گاز اشک آور، یا گلوله های لاستیکی را روی جمعیت خالی کنند... و به افرادی که درگیر نیستند ضربه بزنند یا در مواقعی که لازم نیست این کار را انجام می دهند. (این یک تصویر تاریک است)

داستانی از کیت نیبز از The Ringer نگرانی های مشابهی را منعکس می کند: در حالی که مجریان قانون همچنان به انبار کردن و پرورش ربات های درجه نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین مسلح ادامه می دهند، فرصت های استفاده از این ابزارها افزایش می یابد.

نیاز به اصلاحات قانونی و اجتماعی دارد

پیتر دبلیو سینگر نویسنده و استراتژیست ارشد در مصاحبه‌ای در سال 2016 پس از خلع سلاح رباتیک بمب‌ها در نیویورک و نیوجرسی، گفت که موضوع روبات‌ها در مجریان قانون نه فقط پلیس، بلکه مردم را نیز باید درگیر کند.

افرادی که قرار است توسط پلیس و ابزارها از جمله رباتیکی که استفاده می کنند، محافظت و به آنها خدمت کند و در تجزیه و تحلیل طولانی ربات های پلیس و نظامی برای UCLA Law Review ،U.C  الیزابت ای جو، استاد حقوق سؤالات احتیاطی مختلفی را مطرح کرد.

او نوشت: حتی اگر این استفاده از ربات‌ها هنوز فقط یک مفهوم باشد می‌توانیم انواع چالش‌های قانونی و سیاستی را که ممکن است پیش بیاید، پیش‌بینی کنیم.

  • چقدر انسان‌ها باید در حلقه باقی بمانند - به عبارت دیگر - در استفاده از پلیس روبات‌ها درجاتی از مشارکت را حفظ کنند؟

  • چقدر باید به ربات‌های پلیس اجازه اعمال نیروی اجباری بدهیم؟

  • استفاده از ربات های پلیس چگونه ممکن است بر تصمیمات قانونی مانند زور معقول تأثیر بگذارد؟

  • آیا استفاده از ربات های پلیس نابرابری های اجتماعی در پلیس را بیشتر تقویت می کند؟

  •  چگونه می توانیم یک رویکرد یکسان برای پلیس ربات های پلیس ایجاد کنیم؟

برخی شرکت هایی که ربات های پلیس می سازند

برخی از شرکت‌هایی را که انواع ربات‌ها را برای پلیس و سایر پرسنل مجری قانون می‌سازند...

Cobalt Robotics

ربات‌های کبالت خودروهای گشتی مستقلی هستند که می‌توانند خطرات احتمالی (انسانی یا غیر آن) را شناسایی کنند، هشدارهای نادرست را پاک کنند و متخصصان واکنش را نسبت به خطرات احتمالی هشدار دهند.

آنها حتی وضعیت کاملی از داده ها و گزارش های رویداد را به طور منظم مخابره می کنند.

Knightscope

سری روبات‌های نگهبان ثابت و گردشگر Knightscope ورودی و خروجی ساختمان‌ها و مکان‌ها را نظارت می‌کنند، آن‌ها می‌توانند زبان انسان را در محیط‌های مختلف بفهمند، خود را شارژ کنند، شبانه‌روز بدوند (حرکت کنند) و در مناطق وسیعی که شامل پردیس‌های شرکتی و بیمارستان‌ها می‌شود، کار کنند.

Knightscope همچنین پشت ربات K5 است که توسط اداره پلیس شهر نیویورک در سال 2023 استفاده شد و به تلاش‌های گشت زنی در سیستم متروی شهر کمک می‌کند.

Peraton

سری ربات‌های مجهز به دوربین Peraton Remotec Andros برای مجموعه‌ای از اهداف ایمنی عمومی طراحی شده‌اند و مدل های مختلف می توانند در فضاهای تنگ مانور دهند، از پله ها بالا بروند، اشیاء را بلند کنند، در زمین های ناهموار سرعت بگیرند و حتی از سلاح استفاده کنند.

ReconRobotics

ربات ThrowBot 2 طوری طراحی شده است که دقیقاً همان کاری را انجام دهد که نامش نشان می دهد: پرتاب شدن.

نه تنها ظاهراً می‌تواند به طور مکرر از ارتفاع 30 فوتی روی بتن انداخته شود، می‌تواند صدا و تصویر را در زمان واقعی ضبط و انتقال دهد، بر روی سطوح مختلف زمین بخزد، موانع را پاک کند و محموله‌هایی تا چهار پوند را ببرد.

SMP Robotics

SMP Robotics انواع ربات‌های امنیتی را می‌سازد که مجهز به دوربین‌های با کیفیت بالا، بلندگوهای دوربرد، سیستم‌های کنترل خودکار خودرو و قابلیت‌های نظارت حرارتی و پانوراما با هوش مصنوعی هستند.

این ربات ها برای گشت زنی در فضای باز در شرایط مختلف و مقابله با نفوذ مراکز پزشکی، نیروگاه ها یا سایر تاسیسات بزرگ ساخته شده اند.

SuperDroid Robots

محصولات SuperDroid شامل ربات‌هایی برای کاربردهای تاکتیکی و نظارتی است و عملکردهای مناسب برای اجرای قانون شامل نظارت از راه دور، قابلیت بالا رفتن از پله، دید در شب، مانور زیر آب، امنیت و گشت زنی، کشف بمب و غیره است.

Teledyne FLIR

در سال 2019 Teledyne FLIR Endeavor Robotics را خریداری کرد، این ادغام به Teledyne FLIR اجازه داد تا بخش‌های رزمی و ایمنی عمومی خود را گسترش دهد.

برخی از ربات های ایمنی عمومی این شرکت عبارتند از Firstlook ،Packbot و SUGV، این روبات‌ها به تیم‌های SWAT در موقعیت‌های گروگان‌گیری کمک می‌کنند، مواد منفجره را پخش می‌کنند و دستورات پرخطر را اجرا می‌کنند.

ربات های پلیس
اندکی پس از تلفات پلیس در دالاسِ تگزاس، سینگر و همکارش Emefa Addo Agawu استدلال کردند که این مسئله کمتر این است که آیا ما می‌خواهیم روباتیک در حوزه‌های مختلف زندگی درگیر شود یا نه و بیشتر درباره چگونگی آن است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در مورد پلیس و روبات‌ها نمی‌توان این بحث را از بحث‌های داغ درباره نقشی که می‌خواهیم پلیس در جامعه ایفا کند، جدا کرد.

Image