نیروگاه HTR-PM چین وارد عملیات تجاری شد

هسته‌ای

اداره ملی انرژی چین اعلام کرد که اولین نیروگاه هسته‌ای ماژولار جهان که راکتور دمای بالای آن با گاز خنک‌ می شود وارد عملیات تجاری شده است.

این به دنبال یک نمایش موفق 168 ساعته برای راکتور خنک‌کننده گازی با دمای بالا - ماژول بستر سنگ‌ریزه (HTR-PM) در خلیج شیدائو (همچنین به نام شیداووان) در استان شاندونگ، که در حال حاضر با توان 2×200 مگاوات کار می‌کند، انجام می‌شود.

HTR-PM دارای دو راکتور کوچک (هر یک 250 مگاوات) است که یک توربین بخار 210 مگاواتی را به حرکت در می آورد، از هلیوم به عنوان خنک کننده و از گرافیت به عنوان تعدیل کننده استفاده می کند.

هر راکتور با بیش از 400000 عنصر سوخت کروی (ریگ‌ها) بارگیری می‌شود که هر کدام 60 میلی‌متر قطر دارند و حاوی 7 گرم سوخت غنی‌شده تا 8.5 درصد هستند.

هر سنگریزه دارای یک لایه بیرونی از گرافیت است و حاوی حدود 12000 ذره سوختی با پوشش سرامیکی چهار لایه است که در یک ماتریس گرافیت پراکنده شده اند.

این سوخت دارای ویژگی‌های ایمنی ذاتی بالایی است و به گفته انرژی هسته‌ای چین، ثابت شده است که دست نخورده باقی می‌ماند و در دمای تا 1620 درجه سانتی‌گراد به رادیواکتیویته ادامه می‌دهد - بسیار بالاتر از دمایی که حتی در موقعیت‌های تصادف شدید با آن مواجه می‌شود.

اولین بتن برای پروژه نمایشی در دسامبر 2012 ریخته شد، با مجوز بهره برداری که در آگوست 2021 اعطا شد و نیروگاه در دسامبر 2021 به شبکه متصل شد. این کارخانه دارای بیش از 2200 مجموعه تجهیزات درجه یک، از جمله بیش از 660 مجموعه تجهیزات نوآورانه.

خط تولید عناصر سوختی پشتیبان دارای بزرگترین ظرفیت تولید در جهان است.

این پروژه یک تلاش مشترک شامل دانشگاه Tsinghua به عنوان یک رهبر فنی، مسئول تحقیق و توسعه و اجزای اصلی و طراحی سیستم ها، با China Huaneng Group به عنوان مالک و اپراتور نیروگاه، و شرکت ملی هسته ای چین به عنوان مهندسی، تدارکات، است.

پیمانکار ساختمانی و سازنده سوخت، پروفسور Zuoyi Zhang، مدیر موسسه فناوری هسته ای و انرژی های جدید در دانشگاه Tsinghua، دانشمند ارشد و مهندس ارشد این پروژه است.

HTR-PM یک فناوری انرژی هسته ای نسل چهارم و یک راکتور ماژولار کوچک است که دو آزمایش نمایش ایمنی بر روی ماژول های راکتور، هر کدام با توان 200 مگاوات، به ترتیب در 13 اوت و 1 سپتامبر انجام شد.

سخنگوی Tsinghua گفت: انتقال عادی انرژی که توسط نیرو هدایت می شد در طول آزمایش ها متوقف شد، توان هسته ای اندازه گیری شده و دما در ساختارهای مختلف راکتور، چگونگی خنک شدن طبیعی راکتورها را بدون دخالت انسان یا سیستم های خنک کننده هسته اضطراری توصیف می کند.

این آزمایشات تایید کرد که راکتورهای مقیاس تجاری می توانند به طور طبیعی بدون سیستم خنک کننده هسته اضطراری برای اولین بار در جهان خنک شوند و این راکتور به اصطلاح ذاتاً ایمن است.

هدف اصلی HTR-PM تولید همزمان بخار با دمای بالا تا 500 درجه سانتیگراد و الکتریسیته است و در حال حاضر در بازار چین، تامین بخار و برق برای صنعت پتروشیمی برای جایگزینی سوزاندن گاز طبیعی و زغال سنگ مقرون به صرفه است.

این فناوری موفقیت‌آمیز نقش مثبتی در بهینه‌سازی ساختار انرژی و دستیابی به هدف کربن دوگانه چین ایفا می‌کند و چندین پروژه تجاری در چین در حال آماده‌سازی هستند.

اداره ملی انرژی چین با اعلام آغاز عملیات تجاری گفت: راه اندازی پروژه نمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر مثبتی در ارتقای توسعه ایمن انرژی هسته ای در کشورمان و ارتقای علمی قدرت هسته ای کشورمان دارد. و قابلیت های نوآوری فن آوری.

در مصاحبه ای که سال گذشته برای گزارش عملکرد هسته ای جهانی انجمن جهانی هسته ای در سال 2022 انجام شد، لو هوآ کوان، رئیس موسسه تحقیقات هسته ای، شرکت هواننگ، توضیح داد: HTR ها بالاترین دمای عملیاتی را در بین انواع راکتورهای موجود دارند و همچنین تنها راکتورها هستند.

که می تواند گرمای فرآیند با دمای بسیار بالا را فراهم کند، وی با بیان اینکه پتانسیل صادراتی به ویژه به کشورها و مناطقی وجود دارد که منابع آب شیرین کمیاب هستند، افزود: HTR ها می توانند در آینده منبع گرمای فرآیند با دمای بالا برای صنایع مختلف، به ویژه صنایعی که نیاز به محدود کردن دارند، فراهم کنند.

نیروگاه HTR-PM چین وارد عملیات تجاری شد
HTR-PM به دنبال HTR-10 چین است، یک راکتور آزمایشی با دمای بالا با گاز خنک کننده 10 مگاواتی در موسسه فناوری هسته ای و انرژی های جدید دانشگاه Tsinghua، که در سال 2000 شروع به کار کرد و در سال 2003 به قدرت کامل رسید.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فراتر از HTR- PM، چین یک نسخه کوچک شده را پیشنهاد می کند - HTR-PM600 - با یک توربین با توان 650 مگاوات که توسط شش ماژول راکتور هدایت می شود.

Image