سایبرتراک تسلا آزمونی برای نوآوری یا حماقت

خودروی برقی

سایبرتراک تسلا قرار است در روز پنجشنبه، چهار سال پس از رونمایی اولیه (به سفارش دهندگان) تحویل داده شود.

وانت برقی با ظاهری آینده نگر هم عشق و هم نفرت مردم را برانگیخته است؛ برای طرفداران Cybertruck نمادی از خلاقیت و شورش تسلا است و با این حال شکاکان آن را به عنوان یک عمل غرور آمیز تلقی می کنند.

موفقیت یا شکست Cybertruck در نهایت تعیین می کند که آیا مردم همچنان به نوآوری تسلا اعتماد دارند یا آن را احمقانه می دانند.

تحویل Cybertruck تعیین خواهد کرد که آیا شهرت سرکش و مبتکر تسلا دست نخورده باقی می ماند یا خیر، و در عین حال باعث افزایش تولید و در نتیجه به فروش آن می شود.

ریسک بالا برای تسلا

تسلا بیش از سه سال است که مدل مسافربری جدیدی معرفی نکرده است و حاشیه سود آن به دلیل کاهش قیمت ها با هدف حفظ سهم بازار تحت تأثیر قرار گرفته است.

Cybertruck نشان دهنده یک لحظه مهم است، زیرا می تواند شاهکار تسلا یا سقوط آن باشد و توانایی شرکت در جهت‌یابی چالش‌های تولید و دریافت بازخورد مثبت از مشتریان، تأثیر زیادی بر موفقیت آن خواهد داشت.

علاوه بر این تسلا باید راهی برای تولید Cybertruck در مقیاس انبوه بدون متحمل شدن ضررهای مالی قابل توجه پیدا کند.

سفری مخاطره آغاز می شود

در 30 نوامبر ساعت 2 بعد از ظهر، تسلا سایبرتراک های مورد انتظار را به مشتریان صبور خود تحویل خواهد داد.

این رویداد در کارخانه گیگافکتوری تسلا در آستین، تگزاس برگزار خواهد شد و برخی از سهامداران، مشتریان Cybertruck و مهمانان VIP در آن حضور خواهند داشت و برای بقیه این رویداد در پلتفرم های مختلف از جمله وب سایت تسلا و کانال یوتیوب پخش می شود.

موفقیت سایبرتراک

اگر تسلا با Cybertruck موفق شود، ثابت می‌کند که این شرکت همچنان روحیه سرکش خود را دارد و چشم‌انداز و فداکاری برای جدا شدن از هنجارهای سنتی صنعت خودرو را دارد و علاوه بر این موفقیت Cybertruck می‌تواند به تسلا جهت تقویت مالی که بسیار مورد نیاز این شرکت هست و تمایز خود را از رقبای قدیمی کاملاً مشخص کند.

با این حال، مسیر موفقیت بدون چالش نبوده است و تسلا در تولید Cybertruck با تاخیرهای متعددی مواجه شده است و مدیر عامل شرکت ایلان ماسک به مشکلات مربوط به ساخت طراحی منحصر به فرد و بدنه استیل ضد زنگ کامیون اذعان کرده است.

مسائلی مانند شکاف بین پانل ها ظاهر شده است که بر روند تولید تأثیر می گذارد.

علاوه بر این سودآوری Cybertruck همچنان نامشخص است و ماسک اعتراف کرده است که حداقل 18 ماه طول می کشد تا این پیکاپ به یک سرمایه گذاری سودآور تبدیل شود.

شرط مخاطره آمیز روی فولاد ضد زنگ

هدف ماسک از Cybertruck ایجاد چیزی جسورانه و انقلابی بود که از طراحی سنتی کامیون‌های پیکاپ دور شد و تصمیم به استفاده از فولاد ضد زنگ، به جای آلومینیوم یا تیتانیوم، نتیجه تمایل به بازنگری در مواد و ساختار خودرو بود.

تیم تسلا معتقد بود که استفاده از فولاد ضد زنگ فوق‌العاده سخت که توسط معاون مهندسی مواد این شرکت توسعه یافته است، استحکام و دوام مورد نیاز را برای کشتی‌های موشکی و کامیون‌های آن فراهم می‌کند.

با این حال، انتخاب استفاده از فولاد ضد زنگ چالش‌های پیش‌بینی‌ناپذیری را به همراه داشته است. ثابت شده است که صاف کردن پانل های فولادی دشوار است و در نتیجه شکاف هایی بین آنها ایجاد می شود.

علاوه بر این مسطح کردن پانل های فولادی یک مشکل بوده است، زیرا فلز تمایل دارد به شکل رول شده خود بازگردد، این چالش ها به تاخیر در جدول زمانی تولید Cybertruck کمک کرده است.

چالش های بالقوه مشتری

هنگامی که Cybertruck به جاده می رسد، مشتریان ممکن است با مشکلات خود مواجه شوند و در حالی که بدنه فولادی ضد زنگ در برابر فرورفتگی و خراش مقاومت می کند، ترمیم هر گونه آسیب می تواند یک کابوس باشد.

شهرت تسلا به دلیل خدمات ناکافی، مراکز خدمات محدود، در دسترس بودن قطعات، مشکلات ارتباطی، و زمان انتظار طولانی برای تعمیرات می‌تواند ناامیدی مشتریان را تشدید کند.

در طول رویداد پنجشنبه تسلا قصد دارد تنها 10 سایبرتراک را تحویل دهد که اولین واحدها احتمالاً به کارمندان تسلا و احتمالاً افراد با مشخصات بالا تعلق خواهد گرفت و این تعداد محدود تحویل با رویه گذشته تسلا در توزیع مقدار کمی از وسایل نقلیه در طول رویدادهای تحویل مطابقت دارد.

علیرغم تخمین تسلا مبنی بر داشتن حدود 1 میلیون رزرو برای Cybertruck، پیشنهاد اولیه ممکن است مشتریانی را که مشتاقانه منتظر ورود آن بودند ناامید کند.

سایبرتراک تسلا آزمونی برای نوآوری یا حماقت
موفقیت یا شکست Cybertruck در نهایت تعیین خواهد کرد که آیا تسلا همچنان به عنوان یک اخلالگر در صنعت مورد اعتماد است یا در حین حرکت رو به جلو با شک و تردید مواجه خواهد شد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با ورود Cybertruck به بازار روحیه نوآورانه و توانایی تسلا برای دور شدن از هنجارهای صنعت مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

Image