اوپک پلاس به طور قابل توجهی قیمت نفت را افزایش می دهد

نفت خام

در آستانه نشست اوپک پلاس که اکنون به تعویق افتاده است، قیمت نفت خام را کاهش یافت ولی معامله گران نمی بینند که اوپک پلاس به دنبال افزایش قابل توجه قیمت نفت است.

مدیران سبد سهام همچنان نسبت به کاهش قیمت نفت خام پیش از نشست اوپک پلاس که اکنون به تعویق افتاده است، ادامه دادند و قراردادهای آتی برنت و WTI را فروختند و قیمت نفت را در دو ماه به نصف کاهش دادند.

موقعیت نزولی نفت خام در هشت هفته گذشته نشان می دهد که صندوق های تامینی و سایر مدیران پولی نسبت به مدیریت اوپک پلاس برای جبران سریعتر از حد انتظار افزایش عرضه غیراوپک پلاس و همچنین نگرانی در مورد رشد اقتصادی تردید دارند.

برخی از دلایل کاهش قیمت نفت نیز ناشی از فروش فنی بوده است، در حالی که برخی از صندوق های تامینی در حاشیه مانده اند و منتظر تصمیم بعدی گروه اوپک پلاس هستند.

طبق داده‌های ICE Futures Europe و CFTC در هفته منتهی به 21 نوامبر، شرط‌های صعودی کاهش یافتند - با کاهش بیش از 19000 پوزیشن لانگ خالص به پایین‌ترین سطح از ماه ژوئن تاکنون.

آخرین گزارش تعهد معامله گران (COT) روز دوشنبه منتشر شد که به دلیل روز شکرگزاری هفته گذشته به تعویق افتاد.

وارن پترسون و اوا مانتی، استراتژیست‌های ING روز سه‌شنبه گفتند: با توجه به ضعفی که در بازار مشاهده می‌شود، جای تعجب نیست، سفته‌بازان به کاهش خالص طولانی مدت خود در ICE برنت در هفته گذشته ادامه دادند.

پوزیشن خرید خالص - تفاوت بین شرط‌بندی‌های صعودی و نزولی - در معاملات آتی نفت برنت با 15880 لات کاهش به 155105 لات تا 21 نوامبر رسید که کوچک‌ترین موقعیت خالص خرید از اوایل اکتبر است و بیشتر فروش ها به دلیل انحلال موقعیت های خرید بوده است.

در NYMEX WTI Crude، مدیران سبد سهام خالص خود را با 19751 لات در هفته گزارش گذشته به 104545 لات کاهش دادند و تحلیلگران ING خاطرنشان کردند که این کوچکترین موقعیت صعودی از ماه جولای بوده است.

آنها گفتند: در حالی که تمایلات بازار در حال انحلال است، احتمالاً عنصری نیز وجود دارد که سفته بازان پیش از نشست اوپک پلاس از روی میز بر می دارند (استفاده می کنند).

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط تحلیلگر بازار جان کمپ از رویترز، در میان تولید بی‌سابقه نفت خام آمریکا، مدیران پولی به مدت هشت هفته متوالی معاملات آتی WTI را به فروش رسانده‌اند و از پایان سپتامبر تا کنون معادل 216 میلیون بشکه کاهش یافته‌اند.

اوله هانسن رئیس استراتژی کالا در ساکسو بانک، اظهار داشت: مجموع خالص مدت طولانی نفت وست تی آی و برنت، جدا از قیمت پیشنهادی مبتنی بر ژئوپلیتیک در هفته 17 اکتبر، پس از حمله حماس به اسرائیل، هشت هفته فروش بالاتری داشته است.

هانسن اضافه کرد که در طول این هشت هفته، مجموع خالص خرید وست تی آی و برنت بیش از نصف شده و به 260000 لات رسیده است که ناشی از انحلال طولانی مدت 188000 لات و 112000 تعداد زیادی فروش کوتاه مدت است.

معامله گران اکنون منتظر حرکت بعدی اوپک پلاس هستند که قرار است در روز پنج شنبه 30 نوامبر نشست مجازی برگزار کند، در صورتی که این گروه دوباره آن را به تعویق نیندازد، همانطور که برخی گزارش ها در روز سه شنبه نشان می دهد.

به گفته منابع اوپک پلاس که با رویترز صحبت کرده اند، تغییر کاهش فعلی سناریوی محتمل است.

گفته می‌شود که این ائتلاف به مذاکرات با تولیدکنندگان آفریقایی درباره سهمیه‌هایشان ادامه می‌دهد، اما تا اواخر روز سه‌شنبه هیچ توافقی حاصل نشده است.

به گفته تحلیلگران ING اگر کاهش های فعلی فقط تمدید شوند، می توانند بیشتر مازاد موجود در بازار را که انتظار می رود در اوایل سال آینده میلادی حذف کنند.

سعودی‌ها و اوپک پلاس در سال‌های اخیر عادت کرده‌اند که بازارها را غافلگیر کنند، با این حال با کاهش‌های (تهاجمی علیه کاهش قیمت نفت) که در حال حاضر اعمال شده است، این موضوع باعث می‌شود که بازار ببیند این گروه تا چه حد می‌تواند بازار را با کاهش‌های بیشتر از حد انتظار شگفت‌زده کند.

اوپک پلاس به طور قابل توجهی قیمت نفت را افزایش می دهد
با این حال، اگر اوپک پلاس بخواهد حمایت محکم‌تری از بازار داشته باشد و اطمینان حاصل کند که شاهد افزایش سهام در اوایل سال آینده نیستیم، باید بر سر کاهش‌های عمیق‌تر و گسترده‌تر به توافق برسند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اگر کاهش های (داوطلبانه تولید) فعلی فقط تمدید شوند، می توانند بیشتر مازاد موجود در بازار را که در اوایل سال آینده انتظار می رود، از بین ببرند.

Image