عمر باتری خودروهای الکتریکی

خودروی برقی

آیا باتری خودروهای الکتریکی نیاز به تعویض دارند؟ آیا گران هستند؟

باتری های خودروهای الکتریکی نباید نیاز به تعویض داشته باشند، اما اگر این کار لازم و ضروری باشد وضعیت چگونه است؟

درست مانند مخزن سوخت در خودروی معمولی شما، باتری خودروی برقی احتمالاً برای عمر وسیله نقلیه نیازی به تعویض نخواهد داشت - به شرطی که هیچ آسیبی به آن وارد نشود، اما ما به آن خواهیم رسید.

باتری ماشین های الکتریکی گران ترین جزء خودروی الکتریکی هستند و اگر قصد دارید خودروی معمولی خود را به یک خودروی الکتریکی یا حتی یک پلاگین هیبریدی با برخی قطعات الکتریکی تغییر دهید، عاقلانه است که بدانید خودروی شما چقدر به تعمیر و نگهداری نیاز دارد.

باتری باید به اندازه عمر ماشین را دوام بیاورد... چطور است؟

بله، با کمال تعجب – علیرغم نگرانی‌های اولیه مبنی بر اینکه شارژر و شارژ دائم باتری همان اثر شارژ مجدد تلفن همراه را دارد، یعنی در طول زمان کاهش می‌یابد – سازندگان دریافته‌اند که باتری‌ها بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت دوام می‌آورند. (به استثنای برخی از مدل‌های اولیه نیسان لیف)

خودروسازان در حال حاضر بر این باورند که باتری‌های آن‌ها بین 10 تا 20 سال عمر می‌کند، بنابراین سازندگان از جمله نیسان و تسلا ضمانت‌های هشت ساله یا 100000 مایلی را ارائه می‌کنند.

چرا تولیدکنندگان تمام عمر باتری را تضمین نمی کنند؟

خوب همانطور که گفته شد باتری ها بسیار گران هستند و دوام آنها نیز با توجه به میزان استفاده (درست و عدم آسیب دیدن) آنها مشخص می شود.

عدم رفتار صحیح با باتری اساساً به شارژ دائمی شارژرهای سریع ختم می شود و این منجر به تخریب عناصر در باتری ها در طول زمان می شود - و به این معنی است که فعالیت شیمیایی زیادی در داخل باتری وجود ندارد.

این چیزی است که برای تلفن های همراه ما اتفاق می افتد که یک شبه شارژ می شوند و دائماً از صفر به صد شارژ می شوند.

بسته به ارقامی که ارجاع می دهید 80 تا 90 درصد از دارندگان خودروهای برقی (ماشین خود را) در خانه شارژ می کنند، در حالی که این تصمیم به احتمال زیاد بر اساس هزینه خواهد بود - شارژ کردن در خانه ارزانتر است - شارژرهای داخلی (خانگی) کندتر شارژ می شوند و این شارژ کندتر برای باتری ها خوب است، زیرا از عناصر محافظت می کند.

شارژرهای خانگی فقط می توانند تا 22 کیلو وات برسند (اگرچه تعداد کمی از آنها این کار را می کنند - تحویل 22 کیلووات به تامین سه فاز بستگی دارد و به مزارع (شارژ) و مکان های دیگری فکر کنید که یک عنصر تجاری احتمالی در محل اقامت وجود دارد) و اکثر آنها حداکثر توان 7 کیلو وات را ارائه می دهند.

این بدان معناست که یک باتری 77 کیلووات ساعتی به حدود 10 ساعت شارژر نیاز دارد تا از صفر به حالت کامل برود.

شارژرهای سریع و فوق سریع (معروف به سریع) می توانند تا 350 کیلووات قدرت ارائه دهند، البته معمولاً 150 کیلووات هستند و این بدان معناست که همان باتری در مدت زمان بسیار کمتری شارژ می شود.

شارژ باتری بر روی یک منحنی انجام می شود، آهسته شروع می شود، سرعت می گیرد، به نقطه بالا (حداکثر شارژ) می رسد و سپس به طور قابل توجهی پایین می آید و همه اینها مربوط به وضعیت شارژ است که به عنوان SoC شناخته می شود.

SoC درصد ظرفیت باتری شما است و رانندگان خودروهای برقی تشویق می شوند بین 10 تا 80 درصد شارژ کنند، نه اینکه دائماً از صفر به کامل برسند.

آیا این برای جلوگیری از اضطراب محدوده است؟

قطعا نه، این برای جلوگیری از انتظار بیشتر در نقطه شارژ است و ناگفته نماند که اگر از قبل چیزی برای شروع وجود داشته باشد، شارژ کردن آسانتر خواهد بود... شروع از صفر همیشه روند کندتری دارد.

شاید ... در واقع، احتمالا و همچنین مقدار قابل توجهی پول خرج خواهید کرد، حالا هزینه تعویض باتری در ماشین برقی چقدر است؟ زیاد.

با این حال نه تنها می توان به باتری های EV عمر دوم داد، بلکه با پیشرفت فناوری باتری به نظر می رسد همه چیز قابل تعمیر، قابل تعویض و ارزان تر می شود.

Nio تولید کننده خودروهای الکتریکی در چین، در حال ساخت سیستم های باتری قابل تعویض است و این سیستم که قبلا توسط تسلا به نمایش گذاشته شده بود، واقعاً مناسب دوچرخه‌های برقی کوچک است که ممکن است به نقاط شارژ EV مسکونی دسترسی نداشته باشند.

عمر باتری خودروهای الکتریکی
سازندگان خودروهای الکتریکی فکر می کنند برای برخی از رانندگان، خاموش کردن بسته باتری در عرض چند دقیقه به انتظار برای شارژ شدن یک سیستم داخلی ارجحیت دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اگر دائما از شارژرهای سریع استفاده می کنید، باید در آینده باتری خود را تعویض کنید.

Image