اروپا به دنبال کاهش وابستگی به تجهیزات انرژی بادی ساخت چین

انرژی بادی

اروپا به دنبال کاهش خطرات ناشی از وابستگی و واردات تجهیزات انرژی بادی ساخت چین است، چین نقش بزرگی در زنجیره تامین جهانی فناوری انرژی پاک دارد.

اروپا در سال جاری تلاش‌های خود را برای حفاظت از صنایع تولید انرژی پاک و کاهش وابستگی به چین برای عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر تشدید کرده است.

چندین اقدام پیشنهادی اتحادیه اروپا با هدف تقویت رقابت اروپا در زنجیره تامین انرژی پاک جهانی و به حداقل رساندن خطرات برای امنیت زیرساخت انرژی است.

صنعت بادی اروپا که حدود 16 درصد از مصرف برق اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد، در دو سال گذشته در بحبوحه فرآیندهای صدور مجوز کند، اختلالات زنجیره تامین، افزایش هزینه ها و نرخ بهره و افزایش فشار رقبای بین المللی به ویژه چین با مشکل مواجه بوده است.

خطرات امنیتی نیز در زیرساخت های انرژی دریایی اروپا افزایش یافته است، به دنبال آسیب به خط لوله بالتیک کانکتور بین استونی و فنلاند در دریای بالتیک در اوایل اکتبر یک کشتی چینی در این حادثه دخیل بوده است.

دفتر تحقیقات ملی فنلاند (NBI) معتقد است که آسیب ناشی از نیروی خارجی است که مکانیکی بود، نه یک انفجار و بعدا فاش کرد که یک لنگر بزرگ - متعلق به کشتی 169 متری - در نزدیکی خط لوله پیدا شد و به احتمال زیاد با کشیده شدن از کف دریا شکسته شد.

الیزابت براو، کارشناس ارشد، این حوادث هشداردهنده هستند زیرا غرب بسیار به این زیرساخت های دریایی وابسته است: خطوط لوله برای تحویل نفت و گاز ما، کابل های زیردریایی که داده ها را برای اقتصادهای دیجیتال مدرن ما حمل می کنند، و باد دریایی برای تامین انرژی انتقال انرژی. در فایننشال تایمز می نویسد، همکار در شبکه رهبری اروپا.

براو می گوید که اپراتورهای برق بادی باید نظارت بر زیرساخت های دریایی خود را افزایش دهند و خاطرنشان کرد که اروپا همچنین باید تولید انرژی پاک داخلی را تشویق کند تا وابستگی به قطعات چینی کاهش یابد.

در طول سال گذشته، اتحادیه اروپا به دنبال حفظ تولیدات داخلی در زنجیره تامین انرژی سبز بوده است، اما در حال حاضر با شکست مواجه شده است زیرا محصولات چینی ارزان قیمت و قانون کاهش تورم ایالات متحده می تواند رقابت اروپا را از بین ببرد.

به عنوان مثال انجمن WindEurope در ماه سپتامبر گفت که اگر اتحادیه اروپا سیاست های خود را تغییر ندهد، ممکن است تولیدات اروپایی را از دست بدهد.

و مبارزات زنجیره تامین بادی اروپا به این معنی است که سازندگان توربین چینی اکنون شروع به کسب سفارش در اینجا کرده اند. آنها توربین‌های ارزان‌تر، استانداردهای ضعیف‌تر و شرایط مالی نامتعارف را ارائه می‌کنند.

خطر بسیار واقعی وجود دارد که گسترش انرژی بادی در چین انجام شود نه در اروپا.

همانطور که آژانس بین المللی انرژی (IEA) اذعان می کند، چین همچنین نقش بزرگی در زنجیره تامین جهانی فناوری انرژی پاک ایفا می کند، که مجموعه دیگری از نگرانی های امنیت انرژی را به دلیل زنجیره های تامین بسیار متمرکز جغرافیایی برای فناوری و مواد معدنی حیاتی ارائه می دهد.

طبق پیش بینی آژانس در چشم انداز انرژی جهانی، چین در سال 2030 79 درصد از زنجیره تامین PV خورشیدی، 64 درصد در انرژی بادی، 68 درصد در باتری، 54 درصد در مواد شیمیایی لیتیوم و 72 درصد در کبالت تصفیه شده خواهد داشت.

در تلاشی برای رقابتی نگه داشتن اروپا، کمیسیون اروپا ماه گذشته از برنامه اقدام اروپا باصطلاح انرژی بادی رونمایی کرد، «تا اطمینان حاصل شود که انتقال انرژی پاک با رقابت صنعتی همراه است و انرژی بادی همچنان اروپایی است. داستان موفقیت.

کادری سیمسون کمیسر انرژی اروپا گفت: در طی دو سال اروپا رهبری خود را به عنوان بزرگترین بازار جهانی باد در منطقه آسیا و اقیانوسیه از دست داده است و اکنون این روند در اتحادیه اروپا نیز قابل مشاهده است.

این در حالی اتفاق می افتد که فشار رقبای بین المللی در حال افزایش است. این بازیگران می توانند از مزیت فعالیت در بازارهای داخلی بزرگتر و بهره مندی از اشکال مختلف حمایت دولتی استفاده کنند.

این هفته پارلمان اروپا از طرح هایی برای افزایش تولید فناوری خالص صفر اروپا حمایت کرد و قانون پیشنهادی صنعت Net-Zero هدفی را برای اروپا تعیین می کند که تا سال 2030 40٪ از نیازهای استقرار سالانه خود را در فناوری های خالص صفر تولید کند و 25٪ از ارزش بازار جهانی را برای این فناوری ها بدست آورد.

پارلمان و شورای اتحادیه اروپا اکنون باید مذاکراتی را درباره شکل نهایی قانون جدید آغاز کنند.   

اروپا به دنبال کاهش وابستگی به تجهیزات انرژی بادی ساخت چین
صنعت بادی اروپا که حدود 16 درصد از مصرف برق اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد، در دو سال گذشته در بحبوحه فرآیندهای کند و اعطای مجوز، اختلالات زنجیره تامین، افزایش هزینه ها و نرخ بهره با مشکلات بسیاری مواجه بوده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در طول سال گذشته اتحادیه اروپا به دنبال حفظ تولیدات داخلی در زنجیره تامین انرژی سبز بوده است اما در حال حاضر با شکست مواجه شده است.

Image