آیا غرب می تواند در مسابقه انرژی پاک به چین برسد

انرژی تجدیدپذیر

سرمایه گذاری های هنگفت چین در انرژی های پاک، سرمایه گذاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا را کوچکتر کرده و موقعیت مسلط چین را در زنجیره تامین جهانی حفظ می کند.

آیا تلاش‌ها برای تنوع بخشیدن به زنجیره‌های تامین انرژی پاک جهانی خیلی کم و دیر شده است؟

سال‌هاست که چین نفوذ خود در انرژی پاک را با سرعتی سرسام‌آور افزایش داده است و مبالغ هنگفتی را به ظرفیت تولید انرژی پاک خود می‌ریزد و بازارهای کلیدی انرژی و مواد اولیه را در کشورهای در حال توسعه در سراسر آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین تقویت می‌کند.

اکنون ایالات متحده بالاخره در مورد تقویت بازار انرژی پاک خود جدی می شود، اما سال ها و میلیاردها دلار عقب مانده است.

زنجیره‌های تأمین انرژی پاک امروزه بسیار متمرکز هستند.

چین حضور گسترده ای دارد و آژانس بین المللی انرژی (IEA) در چشم انداز انرژی جهانی 2023 گزارش داد که این کشور سهم عظیمی از ظرفیت تولید جهانی ماژول ها و باتری های PV خورشیدی (75 درصد) و همچنین موقعیت بسیار قوی در پالایش و فرآوری مواد معدنی حیاتی دارد.

یک گزارش شاخص که اوایل این ماه منتشر شد. این امر کل سیستم را در برابر تغییرات پیش‌بینی نشده آسیب‌پذیر می‌کند که ممکن است به دلیل تغییر در سیاست‌های ملی، استراتژی‌های تجاری، نقص‌های فنی یا خطرات طبیعی ایجاد شود.

پیامدهای اقتصادی جهانی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین و در نتیجه جنگ انرژی با اروپا بر خطر عظیم مرتبط با وابستگی بیش از حد به یک نهاد واحد برای تامین انرژی - به ویژه منبعی به لحاظ سیاسی بی ثبات و انتقام جویانه مانند روسیه - یا چین تاکید کرده است.

در حالی که غرب در دو سال گذشته گام های بلندی برداشته است، به ویژه با توجه به علاقه مجدد به انرژی پاک و اقدامات آب و هوایی تحت دولت بایدن در ایالات متحده، بقیه جهان راه بسیار زیادی در جهت کاهش نزدیک دارند.

اتکای کامل به اجزای انرژی پاک چینی

بر اساس ارقام تجزیه و تحلیل BloombergNEF که در اوایل سال جاری منتشر شد، چین تنها مسئول تقریباً نیمی از هزینه های انرژی های تجدیدپذیر جهانی در سال 2022 بود که مجموعاً بالغ بر 546 میلیارد دلار بود که تقریباً چهار برابر هزینه 141 میلیارد دلاری ایالات متحده در بخش انرژی های تجدیدپذیر است.

اتحادیه اروپا فقط اندکی بهتر شد و 180 میلیارد دلار بود. و این اعداد، در حالی که چین آن را کوچکتر می کند، در واقع پیشرفت بزرگی را برای غرب و به ویژه برای ایالات متحده نشان می دهد.

ایالات متحده در این مرحله بیش از یک دهه است که در مسابقه انرژی پاک عقب مانده است.

در سال 2010 گزارشی از شورای مشاوران رئیس جمهور در علم و فناوری هشدار داد که برای ایالات متحده بسیار حیاتی است که سرعت سرمایه گذاری در انرژی پاک را به میزان قابل توجهی سرعت بخشد، و حتی راهی برای انجام این کار ارائه کرد. اما اکنون، نزدیک به 14 سال بعد، ایالات متحده همچنان در تحقیق، توسعه و استقرار انرژی سبز از چین و اروپا عقب است.

در واقع برای سه سال متوالی، از سال 2019 تا 2021، ایالات متحده در رتبه بندی مجمع جهانی اقتصاد از جمله امنیت انرژی، پایداری زیست محیطی و آمادگی برای انتقال انرژی سقوط کرد. در آخرین رتبه بندی شاخص انتقال انرژی، ایالات متحده در جایگاه بیست و چهارم قرار داشت.

حتی در حالی که غرب تلاش‌های خود را برای رقابت با چین در بخش‌های انرژی پاک افزایش می‌دهد، برنامه‌های خود چین برای توسعه (علاوه بر حضور مسلط در زنجیره تامین) از برنامه‌های هر کشور دیگر، به‌ویژه در بازارهای کلیدی مانند فتوولتائیک، بسیار بهتر است.

و باتری های لیتیوم یونی برای آینده قابل پیش‌بینی، هر مسیری برای دستیابی به اهداف استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر و تعهدات جهانی آب و هوا، لزوماً به میزان زیادی از تجارت با چین بستگی دارد.

قابل ذکر است، در حالی که رشد بی رویه اقتصاد چین روندهای انرژی جهانی را در دهه گذشته شکل داده است، خود اقتصاد چین در حال تغییر است. رشد اقتصاد چین در حال کاهش است و بسیاری از بازارهای آن اشباع شده است.

با کاهش سرعت ساخت و ساز صنعتی، تقاضای سوخت فسیلی چین کاهش خواهد یافت و روابط آن با بازارهای جهانی تغییر خواهد کرد.

اما واضح است که زمان زیادی طول خواهد کشید تا سلطه انرژی پاک آن به هر طریق معناداری به چالش کشیده شود و همکاری با چین در حال تغییر ممکن است آسان نباشد، اما برای دستیابی به اهداف جهانی حیاتی خواهد بود.

آیا غرب می تواند در مسابقه انرژی پاک به چین برسد
با کاهش رشد اقتصادی چین چشم انداز انرژی جهانی ممکن است تغییر کند، با این حال تأثیر انرژی پاک این کشور تا حد زیادی بدون چالش باقی می ماند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آژانس بین المللی انرژی آسیب‌پذیری در بازار متمرکز انرژی پاک به دلیل وابستگی به چین را برجسته می‌کند.

Image