کاهش سود شرکت های بخش انرژی سبز

انرژی تجدیدپذیر

اختلالات زنجیره تامین و کاهش تقاضا منجر به کاهش چشمگیر ذخایر انرژی خورشیدی و بادی شده است و شرکت هایی مانند Solaredge متحمل ضررهای قابل توجهی شده اند.

به گفته چندین شرکت انرژی های تجدیدپذیر، سهام شرکت های انرژی خورشیدی و بادی به دلیل هزینه های بالای زنجیره تامین، تاخیر در پروژه ها و روند منفی تقاضا در حال کاهش است.

علی‌رغم فشار شدید دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی به شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان برای حمایت از گذار سبز جهانی، شرکت‌های انرژی در مواجهه با چالش‌های متعدد در تلاش برای کسب سود از پروژه‌های انرژی خورشیدی و بادی هستند.

در ماه اکتبر پس از اینکه سازنده محصولات خورشیدی Solaredge گفت که تقاضا برای انرژی خورشیدی در اروپا به طور قابل توجهی ضعیف شده است، ذخایر خورشیدی به طور چشمگیری کاهش یافت.

سهام Invesco Solar ETF در روز جمعه 20 اکتبر 6.57 درصد کاهش یافت و کمترین قیمت معاملاتی خود را از جولای 2020 تجربه کرد.

سهام Sunrun 5.7 درصد، Sunnova 8.9 درصد و Enphase Energy 15 درصد کاهش یافت.

در همین حال سهام سولارج پس از اینکه فاش کرد درآمد حاشیه ناخالص و درآمد عملیاتی آن کمتر از پیش‌بینی‌های سه ماهه سوم وال استریت خواهد بود، 28.2 درصد سقوط کرد و ممکن است در سه ماهه چهارم حتی کمتر شود.

این شرکت دلیل این امر را لغوها و حذف غیرمنتظره قابل توجهی از کالاهای عقب افتاده موجود از سوی توزیع کنندگان اروپایی شرکت به دلیل موجودی بالا و نرخ نصب کند دانست.

در اروپا علاقه فزاینده ای به گسترش صنعت فناوری سبز وجود دارد اما چالش های بی شماری از هزینه های بالای انرژی گرفته تا اختلالات زنجیره تامین وجود داشته است و در اوایل ماه اکتبر، نمایندگان صنعت خورشیدی در مادرید در رویدادی به میزبانی گروه صنعتی اسپانیایی Foro Solar برای بحث در مورد چالش‌ها ملاقات کردند.

کمیسیون اروپا و دولت‌های کشورهای عضو با هدف کاهش واردات فناوری پاک و کاهش وابستگی منطقه به چین و در عین حال افزایش ظرفیت تولید اروپا، تلاش کرده‌اند.

گونزالو د لا وینا رئیس منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا شرکت انرژی خورشیدی چینی Trina Solar در این نشست گفت: شما نمی توانید در اروپا تولید کنید... اروپا سودآور نیست و Trina Solarhas در چین، ویتنام و تایلند فعالیت دارد و قصد دارد بیش از 200 میلیون دلار در تاسیسات تولید فتوولتائیک خورشیدی در تگزاس سرمایه گذاری کند، اما هیچ برنامه ای برای تولید قطعات خورشیدی در اروپا ندارد.

چندین شرکت انرژی خورشیدی توافق کردند که محصولات اروپایی گران تر هستند و انگیزه کافی برای سرمایه گذاری مصرف کنندگان در این محصولات وجود ندارد.

به گفته ریستاد انرژی، پنل های خورشیدی تولید شده در چین حدود دو سوم قیمت پانل های تولید شده در اروپا است، علیرغم تاکید رهبران صنعت بر چالش های پیش روی تولید منطقه ای، وزیر انرژی موقت اسپانیا، ترزا ریبرا، اعمال تعرفه بر واردات مواد مورد استفاده در تولید برق خورشیدی را رد نکرد.

در حال حاضر اتحادیه اروپا برای 90 درصد شمش ها و ویفرهای پنل های خورشیدی خود به چین متکی است. پتانسیل برای معرفی تعرفه‌های وارداتی قطعات خورشیدی می‌تواند دولت‌ها را از طرح‌های بلندپروازانه خورشیدی منصرف کند و صنعت بین‌المللی انرژی خورشیدی را تضعیف کند.

در حالی که صنعت خورشیدی در رنج است، صنعت انرژی بادی نیز سهم خود از مشکلات را تجربه می کند. سهام زیمنس انرژی، غول انرژی بادی آلمان، در روز پنجشنبه 26 اکتبر 35 درصد سقوط کرد، زیرا این شرکت به دنبال 15.8 میلیارد دلار ضمانت از دولت آلمان بود.

زیمنس پس از لغو پیش بینی سود خود در اوایل سال به دلیل افزایش قابل توجهی در نرخ خرابی اجزای توربین بادی در بخش باد زیمنس گیمسا، به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: تجارت باد زیمنس گیمسا در حال حل مشکلات کیفیت است و در حال رسیدگی به چالش‌های فراساحلی است که در سه ماهه سوم سال مالی 2023 اعلام شده است.

در سال 2022، چندین شرکت بزرگ انرژی بادی به دلیل انبوهی از چالش‌ها مانند هزینه بالای توربین‌های بادی غول‌پیکر و نوآورانه، به‌ویژه پس از تقریباً چهار سال اختلال در زنجیره تأمین، میلیاردها ضرر وارد کردند. سیستم‌های باد وستاس، شرکت جنرال الکتریک و انرژی تجدیدپذیر زیمنس گیمسا پس از همه‌گیری همه‌گیر با هزینه‌های بسیار بالای مواد خام و لجستیک مواجه شدند.

در همان زمان شرکت‌ها برای توسعه بلندترین و قوی‌ترین توربین‌های بادی در حال مبارزه بودند تا آنها را از رقبا پیشی بگیرند.

رقابت برای توسعه این قطعات باعث شده است که بسیاری از شرکت‌های انرژی بادی گزارش خرابی و فراخوانی تجهیزات را بدهند که به معنای تاخیر در راه‌اندازی و اجرای پروژه‌های بادی و صرف میلیاردها دلار برای جایگزینی توربین‌ها بوده است.

بن بک ول مدیر عامل گروه تجاری شورای جهانی انرژی بادی، اظهار داشت: آنچه من می بینم یک شکست عظیم بازار است، بک ول اضافه کرد: خطر این است که ما در مسیر صفر خالص [انتشار] نیستیم -- و خطر دیگر به جای گسترش، قراردادهای زنجیره تامین است.

علیرغم افزایش تقاضای جهانی برای افزایش ظرفیت انرژی بادی و خورشیدی، شرکت‌های پیشرو در این صنایع با چالش‌های متعددی روبرو هستند.

در حالی که آن‌ها از کاهش هزینه‌های تولید قطعات خورشیدی و بادی، تقاضای فزاینده و مشوق‌های دولتی بهبود یافته برای اجرای پروژه‌های جدید سود می‌برند، بسیاری از شرکت‌ها سود پایینی را ثبت می‌کنند و شاهد تاخیرهای شدید در شروع عملیات هستند.

کاهش سود شرکت های بخش انرژی سبز
هزینه‌های تولید بالا و انگیزه‌های پایین در اروپا صنعت فناوری پاک را به چالش می‌کشد که منجر به وابستگی شدید به واردات چینی در میان گفتگوها درباره تعرفه‌های احتمالی می‌شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

شرکت‌های بزرگ انرژی بادی به دلیل رقابت‌های پرهزینه نوآوری و خرابی قطعات متحمل خسارات و تاخیرهای عملیاتی شده‌اند که نگرانی‌هایی را در مورد دستیابی به اهداف انتشار خالص صفر افزایش می‌دهد.

Image