نوسانات قیمت نفت

نفت خام

اسرائیل و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا قیمت نفت را نامنظم نگه می دارند بطوری که فروش های مقطعی در وست تگزاس اینترمدیت به ویژه در هفته گذشته رشد قابل توجهی داشتند.

در همین حال معامله گران نگران تاثیر نرخ های بهره بالا بر مصرف نفت در هفته گذشته جرقه فروش را زدند و رگه فروش را به چهار هفته از پنج هفته گذشته افزایش دادند.

قیمت نفت به شدت در حال نوسان است، با نرخ های بهره و حق بیمه جنگ در یک نبرد دائمی بدون هیچ دیدگاه روشنی از اینکه کدام یک دست برتر را به دست می آورد.

بانک جهانی در آخرین چشم انداز بازارهای کالایی خود، سه سناریو را برای رویدادهای خاورمیانه که شامل اختلال در عرضه نفت است، بررسی کرد. در سناریوی اختلال بزرگ که بانک جهانی آن را به تحریم نفتی اعراب بر غرب در سال 1973 تشبیه کرد، پیش‌بینی کرد که قیمت نفت می‌تواند بین 140 تا 157 دلار در هر بشکه باشد.

با این حال، شایان ذکر است که این افراطی‌ترین سناریو در بین کشورهای WB است که میلیون‌ها نفت خاورمیانه را از بازارها حذف می‌کند. سناریوی اصلی آن برای قیمت نفت همچنان یکی از سناریویی است که در آن قیمت ها در سال آینده به دلیل کندی اقتصاد جهانی کاهش می یابد.

میانگین برای سال 2024 - در غیاب اختلال در عرضه خاورمیانه - 81 دلار در هر بشکه است.

اگر آلمان نشانه‌ای باشد، آن سناریوی موردی اصلی ممکن است در واقع همان چیزی باشد که اجرا می‌شود، بلومبرگ در اوایل این هفته گزارش داد که بزرگترین اقتصاد اروپا در سال جاری وارد رکود شد و تقاضای نفت آن را روزانه 90 هزار بشکه کاهش داد. البته، فرض رکود برای همه اقتصادهای بزرگ یک فشار خواهد بود.

به نظر می رسد بزرگترین محرک های رشد تقاضای نفت بسیار بهتر از آلمان عمل می کنند.

در حالی که بانک جهانی سناریوهایی را توصیف می کند، تاجران سازمانی نفت در حال فروش هستند.

جان کمپ از رویترز در آخرین ستون خود در مورد فعالیت نفت صندوق های تامینی گفت که این معامله گران در چهارمین هفته از پنج هفته گذشته فروشندگان خالص بوده اند و در شش قرارداد پرمعامله نفت و سوخت در هفته منتهی به اکتبر 14 میلیون بشکه به فروش خود اضافه کرده اند.

این بدان معناست که صندوق‌ها از 19 سپتامبر معادل 201 میلیون بشکه نفت خام و سوخت در قراردادهای آتی فروخته‌اند. کمپ خاطرنشان کرد، در هفته گذشته، فروش تا حد زیادی نتیجه رشد در موقعیت‌های فروش نفت بوده است، زیرا آرامش ظاهری به پایان رسیده است.

کمپ گفت که پوزیشن های فروش در وست تگزاس اینترمدیت به ویژه هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته است و از 19 میلیون بشکه در 3 اکتبر به 41 میلیون بشکه در 24 اکتبر رسیده است.

الجزیره در مقاله‌ای اخیر خاطرنشان کرد که مبارزه فدرال رزرو با تورم، که شامل یک سری افزایش سریع نرخ است، با وجود بازار کار بسیار فشرده، که باعث تحریک هزینه‌ها می‌شود، بر بسیاری از آمریکایی‌ها آسیب وارد می‌کند.

روند هزینه‌ها در میان جمعیت‌شناسی ناسازگار است، به طوری که افراد کم‌درآمد به طور طبیعی درد بیشتری نسبت به افراد ثروتمندتر احساس می‌کنند، اما نگرانی در مورد رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد و رفتار معاملاتی محتاطانه‌تری در نفت ایجاد می‌کند.

فدرال رزرو و بانک انگلستان قرار است در هفته جاری نرخ بهره را به‌روزرسانی کنند، اما بسیاری انتظار دارند که این به‌روزرسانی‌ها پس از انجام این کار توسط بانک مرکزی اروپا در اوایل ماه جاری، تصمیمی بدون تغییر داشته باشند.

به نظر می‌رسد که نرخ‌های بهره سلاح مورد علاقه بانک‌های مرکزی برای تورم است، اما حتی آنها می‌دانند که باید از آن به اندازه کافی استفاده کرد تا مبادا به خلاف هدف دست یابد.

تصمیم برای ثابت نگه داشتن نرخ ها ممکن است تاثیر مثبتی بر قیمت نفت داشته باشد.

نوسانات قیمت نفت
از سوی دیگر، آخرین پیشروی اسرائیل در غزه این انتظار را برانگیخت که درگیری بدون گسترش پایان یابد، که قیمت ها را پایین می آورد. نفت برای آینده قابل مشاهده بر روی الاکلنگ باقی می ماند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

فدرال رزرو و بانک انگلستان قرار است این هفته نرخ (بهره) را به روز کنند همچنین جنگ در خاورمیانه (اگر در سراسر منطقه گسترش یابد) می تواند قیمت نفت خام را به بیش از 150 دلار در هر بشکه برساند.

Image