نفت بزرگترین محصول صادراتی آمریکا

نفت خام

نفت در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین اقلام صادراتی ایالات متحده است و در سال جاری برای اولین بار در تاریخ (این کشور) قرار دارد که نشان دهنده نفوذ فزاینده تولید و صادرات نفت ایالات متحده بر بازار جهانی نفت است.

افزایش تولید نفت خام ایالات متحده در سال های اخیر و صادرات رو به رشد پس از لغو ممنوعیت در سال 2015، نفت ایالات متحده را به یک کالای مهم در بازار تبدیل کرده است، به ویژه پس از حمله روسیه به اوکراین و ممنوعیت و تحریم نفت خام روسیه در غرب.

عرضه نفت ایالات متحده بخشی از کاهش اوپک پلاس را در نیمه اول سال جاری جبران کرد زیرا برای تولید بی سابقه در سال های 2023 و 2024 تعیین شده است.

انتظار می رود میانگین تولید نفت خام آمریکا در سال جاری به 12.92 میلیون بشکه در روز و 13.12 میلیون بشکه در روز در سال آینده برسد، بالاترین میزان بر اساس گزارشات اداره اطلاعات انرژی (EIA) در چشم انداز کوتاه مدت.

صادرات نفت نیز در نیمه اول سال 2023 به طور متوسط 3.99 میلیون بشکه در روز به بالاترین سطح خود رسیده است که نسبت به نیمه اول سال 2022 نزدیک به 20 درصد افزایش داشته است.

از نظر حجم و ارزش، صادرات نفت ایالات متحده بزرگترین صادرات از همه دسته ها در تجارت آمریکا با جهان تا ماه اوت سال جاری بوده است و احتمالاً برای اولین بار در سال 2023 چنین خواهد بود. (توسط کن رابرتز در WorldCity، شرکتی که صادرات ایالات متحده را بر اساس داده های اداره سرشماری ایالات متحده ردیابی می کند.)

تنها در ماه آگوست ارزش صادرات نفت ایالات متحده با 10.3 میلیارد دلار، بالاترین سهم را از کل صادرات آمریکا با 6 درصد داشت و پس از آن بنزین و سایر سوخت ها بر اساس داده های WorldCity قرار گرفتند.

از نظر تناژ سهم نفت نیز بالاترین میزان را داشت (با 24 درصد) پس از آن LNG و بنزین و سایر سوخت‌ها.

بر اساس تحلیلی که توسط WorldCity's Roberts در نشریه در فوربس منتشر شده، نفت بزرگترین صادرات (رده اول) ایالات متحده خواهد بود.

از سال 2015 زمانی که ایالات متحده ممنوعیت صادرات نفت خام را لغو کرد صادرات نفت آمریکا همزمان با جهش تولید افزایش یافت و این جهش در دو سال گذشته به لطف اشتهای جهانی برای خرید بشکه های با قیمت رقابتی در بحبوحه کاهش عرضه اوپک پلاس و تحریم نفت خام روسیه، آشکارتر بوده است.

علیرغم این واقعیت که نفت خام آمریکا بیشتر از انواع سبک تر و شیرین تر است، برخلاف گریدهای برتر روسیه و خاورمیانه، صادرات آمریکا بخشی از کاهش اوپک پلاس را در ماه های اخیر جبران کرده است.

EIA می‌گوید در نیمه اول سال 2023، اروپا با 1.75 میلیون بشکه در روز، به دلیل صادرات به هلند و بریتانیا، از نظر حجم، بالاترین مقصد صادرات نفت خام ایالات متحده بود. آسیا با 1.68 میلیون بشکه در روز در رتبه دوم قرار گرفت و صادرات نفت آمریکا به چین و کره جنوبی در راس آنها بود.

ایالات متحده همچنین حجم قابل توجهی کمتر نفت خام را به کانادا، آفریقا و آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی صادر کرد.

در کمتر از یک دهه پس از لغو ممنوعیت صادرات، نفت ایالات متحده آنقدر برای بازار جهانی مهم شده است که WTI Midland در ژوئن به سبد نفت خام برنت اضافه شد که به عنوان معیاری برای قیمت گذاری پرمعامله ترین نفت جهان استفاده می شود. قرارداد.

دلیل اهمیت بیشتر و بیشتر WTI Midland در ارزیابی تاریخ برنت، حجم نفت خام ایالات متحده است که به خارج از کشور ارسال می شود که از ابتدای سال به طور میانگین حدود 4 میلیون بشکه در روز بوده است.

با تقاضای نفت ایالات متحده در اروپا و آسیا زمانی که آربیتراژ اجازه می دهد، صادرات نفت آمریکا در دو سال گذشته افزایش یافته است و قرار است بزرگترین کالای صادراتی ایالات متحده در سال 2023 باشد.

نفت بزرگترین محصول صادراتی آمریکا
از سال 2015 زمانی که ایالات متحده ممنوعیت صادرات نفت خام را لغو کرد (قبل 2015 فقط به کانادا صادر می شد)، صادرات نفت آمریکا افزایش یافت و در نیمه اول سال 2023 اروپا با 1.75 میلیون بشکه در روز بزرگترین مقصد صادرات نفت خام ایالات متحده از نظر حجم بود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

قرار است نفت خام امسال برای اولین بار در تاریخ آمریکا به بزرگترین اقلام صادراتی این کشور تبدیل شود، تنها با نگاهی گذرا به بازارهای انرژی، به طور قطع می توان گفت آمریکا بیشترین منفعت را از جنگ روسیه و اوکراین برده است!

Image