همکاری کویت و عربستان سعودی در توسعه میادین گازی

گاز طبیعی

بر خلاف سایر کشورهای خاورمیانه که به دنبال تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی خود هستند، به نظر می رسد کویت در حال تلاش برای توسعه و جاه طلبی در صنعت نفت و گاز خود است.

دولت کویت اعلام کرده است که قصد دارد با افزایش انبوه تولید در سال‌های آینده به یکی از تولیدکنندگان اصلی اوپک تبدیل شود. این امر با سرمایه گذاری های کلان در این بخش و گسترش بخش های بالادستی و پایین دستی آن پشتیبانی می شود.

همانطور که بسیاری از کشورهای دیگر از گذار سبز استقبال می کنند، کویت امیدوار است تا زمانی که تقاضا برای سوخت های فسیلی باقی بماند، یک بازیگر بین المللی بزرگ در بازار نفت و گاز باشد.

کویت یکی از تولیدکنندگان بزرگ اوپک، قصد دارد تولید نفت خود را در چهار سال آینده از 2.7 میلیون بشکه در روز به 3.15 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

این کشور خاورمیانه همچنین امیدوار است تولید گاز طبیعی خود را 70 درصد در مدت مشابه افزایش دهد. کویت در حال حاضر پس از عربستان سعودی، عراق، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) و ایران به عنوان پنجمین تولیدکننده بزرگ اوپک است.

در ماه‌های اخیر، کویت به کاهش تولید اوپک پلاس پایبند بوده و تولید خود را 128000 بشکه در روز کاهش داده است. در همین حال، ایران که از این کاهش معاف است، تولید نفت خام خود را افزایش داده و به این کشور اجازه داده است که از کویت پیشی بگیرد. سهمیه تولید کویت برای سال آینده در حال حاضر 2.676 میلیون بشکه در روز است.

هدف اوپک از محدود کردن سهمیه‌های نفت، تثبیت بازار است که در سال‌های اخیر بی‌ثبات شده است.

علیرغم کاهش‌های کوتاه‌مدت، کویت امیدوار است تولید نفت خود را در دهه آینده به میزان قابل توجهی افزایش دهد تا بتواند تقاضای مداوم برای سوخت فسیلی را برآورده کند. این احساس توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی تکرار شده است، که هر دو قصد دارند در چند سال آینده تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

بر اساس برآوردها، کویت حدود 100 میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارد که این کشور را در موقعیت خوبی برای بهره برداری از منابع خود قرار می دهد، قبل از اینکه تقاضا در راستای گذار سبز جهانی شروع به کاهش کند.

برنامه کویت برای افزایش تولید نفت و گاز در حال حاضر با اعلام یک استراتژی جدید برای افزایش تولید از طریق توسعه میدان گازی دره با مشارکت عربستان سعودی، وزیر نفت این کشور، سعد البراک، مورد توجه قرار گرفته است. این با استراتژی 2040 شرکت نفت کویت (KPC) تحت حمایت دولت مطابقت دارد.

KPC امیدوار است با سرمایه گذاری 410 میلیارد دلاری در عملیات خود، ظرفیت تولید نفت خود را تا سال 2035 به 4 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

شرکت نفت کویت (KOC) زیرمجموعه KPC قصد دارد تولید نفت خود را تا سال 2035 به 3.65 میلیون بشکه در روز افزایش دهد که می تواند به معنای درآمد تقریباً 11 میلیارد دلاری طی پنج سال بعد باشد. شرکت کویت مسئول حدود 90 درصد از تولید نفت کویت است.

این شرکت همچنین برنامه های بزرگی برای بخش گاز خود دارد و انتظار دارد تا سال 2040 به ظرفیت تولید روزانه گاز 1.5 تریلیون فوت مکعب برسد.

KOC در سال جاری چندین قرارداد نفت و گاز به ارزش 3.25 میلیارد دلار منعقد کرده است. به گفته منابع رسانه ای محلی، بین ژانویه و آگوست، KOC 91 پروژه را اهدا کرد. این افزایش قابل توجهی در تعداد قراردادهای امضا شده در سال های اخیر، پس از کاهش مرتبط با کووید-19 طی سه سال گذشته است.

این به دنبال موفقیت‌های اخیر KPC است که سود خالص بالای 8.48 میلیارد دلار برای سال مالی 2023-2023 به ثبت رسانده است.

میدان دورا، که ایران نیز مدعی سهام در آن است، تخمین زده می‌شود که حدود 20 تریلیون فوت مکعب ذخایر ثابت داشته باشد و انتظار می‌رود تا سال 2029 به بهره‌برداری برسد. البراک گفت که میدان گازی دورا یکی از مهمترین محورها محسوب می‌شود.

کویت در سال 2022 قراردادی را برای توسعه این میدان با عربستان سعودی امضا کرد. در ماه ژوئیه، البراک اعلام کرد که این قرارداد به دو کشور حقوق انحصاری در دره می دهد و از ایران درخواست کرد تا با تعیین مرزهای دریایی خود، ادعای خود در میدان را تأیید کند.

کویت علاوه بر افزایش سطح تولید، برنامه های بزرگی برای بخش پایین دستی خود نیز دارد. این کشور امیدوار است که ظرفیت پالایش خود را تا سال 2025 به 1.6 میلیون بشکه در روز در داخل و 425000 بشکه در روز در خارج از کشور افزایش دهد. انتظار می رود مجتمع پالایشگاه الزور شرکت صنایع نفت کویت (KIPIC) در جنوب کشور در این ماه آنلاین شود.

ولید البادر، مدیرعامل این شرکت گفت: طی چند روز آینده شاهد بهره برداری از سومین پالایشگاه خواهیم بود به طوری که حداکثر ظرفیت آن به 615 هزار بشکه در روز می رسد.

بازوی بین المللی KPC کویت پترولیوم اینترنشنال، نیز انتظار دارد عملیات تجاری کامل پالایشگاه دوقوم عمان تا پایان سال به صورت آنلاین آغاز شود.

در همین حال، یکی دیگر از شرکت های تابعه KPC، شرکت اکتشاف نفت خارجی کویت (KUFPEC) گفت که در حال مذاکره جدی برای دستیابی به بزرگترین میدان گازی در آسیا است، هرچند جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

انتظار می رود طیف گسترده ای از پروژه های جدید نفت و گاز به کویت کمک کند تا در دهه آینده به تولیدکننده بزرگتر اوپک تبدیل شود. دولت در حال سرمایه گذاری هنگفتی در آینده صنعت نفت و گاز خود است، زیرا بسیاری از کشورهای همسایه در تنوع بخشی به بخش های انرژی خود در راستای گذار سبز جهانی سرمایه گذاری می کنند.

در حالی که بسیاری از قدرت‌های جهانی انتظار دارند تقاضای جهانی نفت و گاز در نهایت کاهش یابد، کویت روی دوام این صنعت شرط می‌بندد که در اهداف تولید بالای آن برای دهه‌های آینده منعکس می‌شود.

همکاری کویت و عربستان سعودی در توسعه میادین گازی
کویت قصد دارد تولید نفت خود را در چهار سال به 3.15 میلیون بشکه در روز برساند و تولید گاز طبیعی خود را در همان بازه زمانی 70 درصد افزایش دهد، شرکت نفت کویت (KPC) که تحت حمایت دولت است، سرمایه گذاری 410 میلیارد دلاری را برنامه ریزی کرده است که هدف آن 4 میلیون بشکه در روز تا سال 2035 است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم تغییرات جهانی به سمت انرژی های تجدیدپذیر، کویت به شدت در صنعت نفت و گاز خود سرمایه گذاری می کند و پروژه های جدید بسیاری در دست اقدام قرار دارد.

Image