قرارداد ساخت پالایشگاه نفت توسط ایران در سوریه

نفت خام

ایران، ونزوئلا و سوریه تفاهم نامه ای را برای ساخت پالایشگاه 140000 بشکه در روز در استان حمص سوریه امضا کردند.

ایران طرح های خود را برای ساخت یک پالایشگاه نفت جدید در استان حمص سوریه با ظرفیت 140 هزار بشکه در روز به عنوان بخشی از یادداشت تفاهم امضا شده با دمشق و دولت ونزوئلا فاش کرده است.

جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با فارس، گفت: تفاهم‌نامه سه جانبه بین ایران، ونزوئلا و سوریه برای ساخت یک پالایشگاه 140 هزار بشکه‌ای جدید در سوریه امضا شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سوریه و کشورهای همسایه آن نیاز به فرآورده های نفتی دارند، گفت: بررسی های انجام شده نشان داد که سوریه و کشورهای همسایه آن به فرآورده های نفتی نیاز دارند، بنابراین یک پالایشگاه با ظرفیت 140 هزار بشکه در کنار دو پالایشگاه موجود سوریه حمص و بانیه شناسایی شد.

این سه کشور به زودی وارد فاز تامین مالی و ساخت و ساز خواهند شد.

سالاری همچنین فاش کرد که پالایشگاه فعلی حمص توسط مهندسان ایرانی در جریان بازدید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در اردیبهشت ماه تعمیر شده و مطالعات پالایشگاه جدید توسط تیمی از شرکت ملی نفت ایران انجام شده است.

این توافق مهم به رغم یک کمپین تحریمی وحشیانه از سوی غرب که تقریباً صنایع نفت هر سه کشور را نابود کرد، به دست آمد.

ایران نقش مهمی در کمک به سوریه و ونزوئلا برای غلبه بر بدترین حمله غرب ایفا کرده است و به هر دو کشور کمک های فنی، مادی و نظامی ارائه کرده است.

در ماه ژوئن، کاراکاس کار در پالایشگاه نفت ال پالیتو را از سر گرفت، پالایشگاهی که به عنوان بخشی از یک قرارداد 100 میلیون یورویی در ماه می 2022 با NIORDC در حال تعمیر و توسعه است و تیم های فنی ایرانی همچنین در حال کار برای بازسازی بزرگترین مجتمع پالایشگاه نفت ونزوئلا، مرکز پالایش پاراگوانا هستند.

این طرح خواستار ترکیب قطعات و تجهیزات چینی و ایرانی در پالایشگاهی است که در ابتدا با استفاده از فناوری ایالات متحده ساخته شده است.

با ساخت پالایشگاه جدید در حمص، ایران همچنین به سوریه در افزایش سطح تولید نفت کمک خواهد کرد، زیرا این کشور بیش از 100 میلیارد دلار از درآمد خود را از آغاز جنگ به دلیل تخریب ناشی از بمب‌های غربی و کمپین سرقت نفت از دست داده است. به رهبری ارتش اشغالگر آمریکا.

در سال 2019، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دلیل اینکه واشنگتن قصد دارد از اشغال شمال شرق سوریه حمایت کند، توضیح داد و گفت: ما می‌خواهیم سربازان خود را به خانه بازگردانیم اما سربازان را تَرک کردیم زیرا نفت را نگه می‌داریم... من نفت را دوست دارم... ما (آمریکا) نفت را نگه می دارم.

به گفته فراس شوفی، ستون نویس The Cradle، هدف اصلی از انتقال نفت سوریه به منطقه کردستان عراق (IKR) کمک به اداره خودمختار کرد در شمال و شرق سوریه (AANES) است که توسط بیش از 13 پایگاه نظامی ایالات متحده محافظت می شود. ، برای تامین مالی فعالیت های خود و تامین نیازهای سوخت محلی خود.

ایران همچنین با قاچاق سوخت در نزدیکی سواحل خود مبارزه می کند و اغلب تانکرهایی را در دریای سرخ توقیف می کند که سوخت سرقتی را حمل می کنند.

قرارداد ساخت پالایشگاه نفت توسط ایران در سوریه
علیرغم تلاش های آمریکا برای کنترل منابع نفتی سوریه، ایران با ساخت این پالایشگاه جدید قصد دارد تولید نفت سوریه را تقویت کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ایران قبلا به سوریه و ونزوئلا در دور زدن تاثیر تحریم های غرب کمک کرده است.

Image