پیشتازی چین در توسعه جهانی انرژی هسته ای

هسته‌ای

چین در حال حاضر دارای 55 راکتور هسته ای عملیاتی و 21 راکتور دیگر در دست ساخت است که هدف آن تنوع بخشیدن به منابع انرژی پاک است.

چین در حال حاضر پیشتاز جهانی در توسعه راکتورهای هسته ای است.

این کشور به سرعت در حال گسترش صنعت انرژی هسته‌ای خود در راستای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، تنوع و تبدیل شدن به یک رهبر در چندین منبع انرژی پاک است. در مقابل، توسعه نیروگاه های جدید در ایالات متحده در دهه های اخیر به تدریج کاهش یافته است، به دنبال تردید عمومی و دولت در مورد ایمنی هسته ای و هزینه های بالای پروژه های جدید.

بنابراین، آیا چین به هدف خود برای تبدیل شدن به رهبر جهانی انرژی هسته ای در دراز مدت دست خواهد یافت؟

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، چین در حال حاضر 55 رآکتور هسته ای در حال فعالیت دارد.

در سال 2021، انرژی هسته ای 5.02 درصد از ترکیب انرژی کشور را به خود اختصاص داد، رقمی که انتظار می رود با افتتاح تاسیسات جدید به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

در طول دوره برنامه پنج ساله سیزدهم، چین چندین پروژه انرژی تجدیدپذیر را اجرا کرد و این رقم برای مصرف انرژی غیرفسیلی به 15.9 درصد افزایش یافت. چهاردهمین دوره برنامه پنج ساله با هدف دستیابی به اوج انتشار کربن تا سال 2030 و انتشار خالص صفر تا سال 2060 است، به این معنی که چین نیاز به توسعه سریع طیف گسترده ای از منابع انرژی پاک دارد.

در سال 2007، دولت چین برنامه توسعه میان مدت و بلندمدت انرژی هسته ای (2005-2020) را منتشر کرد. بین سال های 2017 تا 2021، 16 واحد هسته ای به بهره برداری تجاری رسید و ساخت 13 واحد جدید آغاز شد. و تا پایان سال 2021، کل ظرفیت نصب شده انرژی هسته ای در چین به 53.2 گیگاوات رسید.

در سال‌های اخیر، دولت چین بر بهبود ایمنی هسته‌ای از طریق مقررات و استانداردهای ایمنی قوی‌تر تمرکز کرده است. علاوه بر این، یک کمپین توجه و آگاهی عمومی در مورد ایمنی انرژی هسته ای انجام داده است تا اطمینان حاصل کند که جامعه آن از برنامه انرژی هسته ای خود آگاه است و پاسخ های اضطراری موجود را درک می کند تا درک و آمادگی را بهبود بخشد.

چین اکنون 21 راکتور هسته ای جدید در دست ساخت دارد که ظرفیت تولید بیش از 21 گیگاوات برق را خواهند داشت. این دو و نیم برابر بیشتر از خط لوله ساخت و ساز هسته ای هر کشور دیگری است.

پس از آن هند، که 8 راکتور در حال ساخت دارد و انتظار می رود 6 گیگاوات برق تولید کند، و ترکیه با 4 راکتور در حال توسعه، با هدف تولید 4.5 گیگاوات برق، قرار دارند.

در مقابل، ایالات متحده در حال حاضر تنها یک راکتور هسته ای در دست ساخت دارد که چهارمین راکتور در نیروگاه Vogtle در جورجیا است. انتظار می رود که 1 گیگاوات برق تولید کند. با این حال، شواهدی دال بر تسلط قبلی ایالات متحده در انرژی هسته ای، در 93 راکتور هسته ای موجود، وجود دارد.

ایالات متحده در حال حاضر بیش از 95 گیگاوات برق از منابع هسته ای تولید می کند که این کشور را به بالاترین تولید کننده انرژی هسته ای در سراسر جهان تبدیل می کند. پس از آن فرانسه با 56 رآکتور هسته ای فعال و قادر به تولید 61 گیگاوات برق است. وقتی صحبت از راکتورهای هسته ای موجود و عملیاتی می شود، چین در رتبه سوم جهان قرار دارد.

علیرغم تعداد بالای راکتورهای هسته ای که در حال حاضر در ایالات متحده فعال هستند، فقدان پروژه های جدید در دهه های اخیر حاکی از سقوط آن از سلطه است.

کنت لونگو، رئیس و بنیانگذار مشارکت برای امنیت جهانی، معتقد است که این روند در اواسط دهه 1980 آغاز شد، که از آن زمان به عنوان رهبر مصمم و پیشرو در جاه طلبی هسته ای جهانی در حال حاضر راه را برای چین باز کرد.

چین با کاهش علاقه ایالات متحده به منبع انرژی شروع به توسعه قدرت هسته ای خود کرد. لونگو توضیح می دهد: «چین در سال 1985 ساخت اولین راکتور خود را آغاز کرد، درست همانطور که ساخت هسته ای ایالات متحده شروع به کاهش شدید کرد.

این نشان دهنده یک روند جهانی گسترده تر است. تقریباً 70 درصد ظرفیت هسته ای موجود در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) قرار دارد. با این حال، تقریباً 75 درصد از راکتورهای هسته ای که در حال حاضر در دست ساخت هستند در کشورهای غیر OECD و نیمی از آن در چین است.

غول آسیایی به دلایل متعددی از جمله رشد سریع جمعیت خود در حال توسعه ظرفیت انرژی هسته ای خود است.

برای رقابت با دیگر رهبران جهانی، و هدف از تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی خود به منظور گنجاندن بیشتر منابع انرژی پاک.

در همین حال، ایالات متحده همچنان به شدت به رآکتورهای هسته‌ای موجود خود و همچنین نفت و گاز متکی است و در عین حال منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی را توسعه می‌دهد.

چین عمدتاً به لطف تعهد دولت به گسترش سریع این بخش، موفق شده است از دیگر کشورها در زمینه انرژی هسته‌ای پیشی بگیرد. این کشور مدتهاست که طرفدار هسته ای بوده است، اما دهه ها برنامه ریزی منجر به افزایش پیش بینی شده ظرفیت هسته ای چین به 150 گیگاوات در 15 سال آینده شده است.

دولت با خرید رآکتورها از فرانسه، ایالات متحده و روسیه، با سرمایه‌ای که از اقتصاد در حال شکوفایی آن تامین می‌شد، شروع کرد. اما چین از آن زمان شروع به ساخت رآکتورهای خود کرده است که تخصص آن از فرانسه است.

اکنون به لطف تامین مالی دولتی، زنجیره تامین مورد حمایت دولت و تعهد دولت به توسعه انرژی هسته ای، می تواند چندین واحد هسته ای را با هزینه کمتر توسعه دهد.

پیشتازی چین در توسعه جهانی انرژی هسته ای
ایالات متحده با 93 راکتور عملیاتی همچنان بالاترین تولید کننده انرژی هسته ای است، اما از اواسط دهه 1980 شاهد کاهش در پروژه های جدید بوده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

موفقیت چین در بخش هسته ای ناشی از حمایت دولت، تامین مالی دولتی و تعهد به افزایش ظرفیت هسته ای تا 150 گیگاوات در 15 سال آینده است.

Image