رکورد تولید گاز از پارس جنوبی

گاز طبیعی

بیشترین رکورد تولید روزانه گاز از میدان گازی پارس جنوبی که در زمستان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بالغ بر ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز ثبت شد، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمستان امسال شکسته خواهد شد.

میدان گازی پارس جنوبی (با نام گنبد شمالی در سمت قطر)، یکی از بزرگترین منابع گازی مستقل جهان است که برروی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس واقع شده و 8 درصد از ذخایر گاز جهان در این میدان گازی قرار دارد.

توسعه میدان مشترک‌گازی در سمت ایران در سال 1376 شمسی با امضای قرارداد فاز 2 و 3 پارس جنوبی با شرکت‌های توتال، گازپروم و پتروناس مالزی به‌طور رسمی وارد مرحله اجرایی شد؛ اما قطر شریک ایران در این میدان مشترک، کارش را از سال 1990 میلادی (1369 شمسی) آغاز کرده بود.

انتظار برای نخستین برداشت ایران از این میدان پنج‌ سال به درازا کشید و ایران بهمن‌ماه 1381 به‌صورت رسمی برداشت 56.6 میلیون مترمکعب گاز از این میدان را جشن گرفت.

میزان تولید روزانه گاز ایران از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 1384 به 141 میلیون مترمکعب رسید؛ این رقم در سال 92 روزانه 282 میلیون مترمکعب بود و با تکمیل فازهای باقی مانده (به‌جز فاز 11) میزان برداشت گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی، در زمستان 1400 برای اولین بار به رکورد تولید روزانه 705 میلیون مترمکعب رسید.

در زمستان 1401 نیز، پیک تولید روزانه گاز از این میدان مشترک 705 میلیون مترمکعب در روز بود اما طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است این رکورد در زمستان امسال شکسته شود.

رکورد تولید گاز از پارس جنوبی
امسال رکورد تولید در پارس جنوبی را با عملیاتی شدن کامل فاز 11، خط لوله فاز 16 و وارد مدار شدن فاز 13 به 730 تا 740 میلیون مترمکعب افزایش خواهیم داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با تولیدی شدن فاز 11 پارس جنوبی، در هفته‌های اخیر برداشت گاز از این فاز مرزی به میزان روزانه 7.5 میلیون مترمکعب آغاز شده و قرار است این رقم در روزهای آینده به 10 تا 11 میلیون مترمکعب در روز برسد.

Image