پیشی گرفتن بازار لیتیوم جدید چین از بورس فلزات لندن

خودروی برقی

ماه گذشته، بورس گوانگژو چین اولین قراردادهای کربنات لیتیوم خود را راه اندازی کرد و چهارمین بورس در سراسر جهان است که چنین قراردادهایی را ارائه می دهد.

هدف از معرفی این ابزارهای تجاری، تثبیت قیمت مواد خام برای ارتقای توسعه پایدار صنعت خودروهای الکتریکی است.

اما در این مدت کوتاه، تجارت جدید کربنات لیتیوم بورس آتی گوانگژو به لطف تسلط چین در زنجیره تامین جهانی لیتیوم، نسبت به رقبایی مانند بورس فلزات لندن و بورس سنگاپور، فعالیت بیشتری در بازار کسب کرده است.

چین بزرگترین مصرف کننده لیتیوم در جهان است و همچنین دارای ذخیره غنی لیتیوم 17.0 مگاتنی LCE است که برای 23 درصد از ذخایر جهانی مفید است.

برای چندین دهه، بورس فلزات لندن به لطف شبکه گسترده ای از انبارها در خارج از چین، مرکز جهانی تجارت فلزات بوده است. با این حال، LME اکنون پس از بحران تاریخی نیکل، با رقابت و آسیب بیشتری به شهرت خود مواجه است.

سال گذشته، شکستن رکورد نیکل فشار کوتاه، قیمت نیکل را به رقم خیره کننده 100000 دلار در هر تن افزایش داد - دو برابر بالاترین رکورد قبلی در طول یک روز صبح - و بورس فلزات لندن را در یک بحران وجودی فرو برد.

LME متعاقباً معاملات خود را تعطیل کرد و گامی چشمگیر را برداشت و به طور ماسبق 3.9 میلیارد دلار معاملات انجام شده قبل از تعلیق را لغو کرد - ترسیم بازار نیکل بی‌نظم شده بود و قیمت‌ها دیگر منعکس کننده بازار فیزیکی اصلی نبودند.

جالب اینجاست که درست مانند فشردن معروف مس بیش از یک قرن پیش، بازار نیکل تا حد زیادی به موقعیت های فروش سهام عظیمی که توسط یک مرد واحد اختصاص داشت مرتبط بود: تاجر فلزی چینی شیانگ گوانگدا، بنیانگذار هلدینگ Tsingshan مستقر در چین، بزرگترین هلدینگ جهان.

تولید کننده نیکل بر اساس گزارش بلومبرگ، شیانگ گوانگدا، که به دلیل موقعیت بلندش در صنعت فلز به بیگ شات نیز معروف است، دارای موقعیت کوتاهی عظیم با بیش از 150000 تن نیکل است که بیش از 5 برابر 30000 تنی است که مستقیماً توسط LME در اختیار دارد.

مابقی از طریق معاملات دوجانبه و بدون بورس با بانک‌هایی به رهبری JPMorgan Chase & Co، و از جمله BNP Paribas SA ،Standard Chartered Plc و United Overseas Bank Ltd ، و اکنون با ضربه ای نزدیک به 8 میلیارد دلار مواجه است.

پیشنهاد برای شفافیت بیشتر برای موقعیت‌های خارج از بورس همزمان با اعتراض LME از سوی کاربران به دلیل پیشنهاد بستن طبقه معاملات آزاد خود، رینگ مطرح شد، که بعداً از آن عقب نشینی کرد.

LME که از سال 2012 تحت مالکیت Hong Kong Exchange & Clearing Ltd است، تصمیم گیرنده نهایی در مورد تغییرات در قوانین آن است و با فعالان بازار از جمله بسیاری از بانک های بزرگ مشورت می کند.

صنعت فلزات صنعتی به قیمت های LME به عنوان معیار معاملات فیزیکی متکی است، در حالی که سرمایه گذاران مالی در محصولاتی مانند شاخص های کالا از قیمت های بورس برای ارزش گذاری موقعیت خود استفاده می کنند.

تهدید استرالیا

بنابراین تعجب آور نیست که انبوهی از دلالان لیتیوم، بورس آتی گوانگژو را به عنوان جایگزینی مناسب برای LME ببینند اما GFE به لطف شبکه بزرگ انبارهای LME و همچنین استفاده از ارزی که آزادانه معامله نمی شود، برای GFE راه رفتن در پارک نخواهد بود.

سیطره لیتیوم چین به لطف چالش هایی که رقیب اصلی، استرالیا با آن مواجه است، احتمالا ادامه خواهد داشت.

رویای استرالیا برای پالایش هیدروکسید لیتیوم در خشکی در تلاش برای شکستن سلطه جهانی زنجیره تامین باتری چین، با تهدیدی جدی مواجه است، زیرا تولیدکنندگان محلی لیتیوم تصمیم به بستن قراردادهای پالایشی با شرکت‌های بزرگ آسیایی دارند.

اگرچه استرالیا بزرگترین تولید کننده لیتیوم در جهان است، اما تقریباً تمام آن را به عنوان سنگ معدنی با عیار پایین به چین می فرستد و در آنجا به یک ماده شیمیایی با درجه باتری تصفیه می شود.

دولت استرالیا به دنبال ساخت پالایشگاه های هیدروکسید لیتیوم در این کشور و کاهش وابستگی به چین بوده است.

اما تولیدکنندگان محلی لیتیوم همکاری خود را با شرکت های آسیایی بیشتر به دلیل مسائل مربوط به هزینه آغاز کرده اند و Pilbara Minerals Ltd با شرکت Posco Holdings در کره جنوبی برای تولید یک محصول بسیار تصفیه شده در کشور آسیایی شریک شده است.

Liontown Resources Ltd، توسعه‌دهنده معادن بزرگ لیتیوم در استرالیای غربی، روز دوشنبه با شرکت تجاری ژاپنی Sumitomo Corp برای بررسی تولید هیدروکسید لیتیوم در ژاپن موافقت کرد.

در ماه مه، پوسکو فاش کرد که ساخت کارخانه فرآوری لیتیوم در کره جنوبی 40 درصد ارزان‌تر از استرالیا بوده است، زیرا تا حد زیادی به دلیل هزینه‌های ارزان‌تر نیروی کار و مواد است.

پالایشگاه‌های هیدروکسید لیتیوم استرالیا - که توسط شرکت آمریکایی Albemarle Corp مستقر در ایالات متحده و Tianqi Lithium Corp چین اداره می‌شوند- برای رسیدن به اهداف تولید با مشکل مواجه شده‌اند.

در همین حال، شرکت داخلی Wesfarmers Ltd قرار است تولید خود را در سال آینده آغاز کند.

پیشی گرفتن بازار لیتیوم جدید چین از بورس فلزات لندن
برای چندین دهه، بورس فلزات لندن به لطف شبکه گسترده ای از انبارها در خارج از چین، مرکز جهانی تجارت فلزات بوده است ولی به لطف تسلط چین در زنجیره تامین جهانی لیتیوم، بورس آتی گوانگژو نسبت به سایر مبادلات جهانی برتری پیدا کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اگرچه استرالیا بزرگترین تولید کننده لیتیوم در جهان است، اما تقریباً تمام آن را به عنوان سنگ معدنی با عیار پایین به چین می فرستد و در آنجا به یک ماده شیمیایی با درجه باتری تصفیه می شود.

Image