آیا دوران انرژی هسته ای آلمان به پایان رسیده است؟

هسته‌ای

آلمان سه نیروگاه هسته ای خود را روز شنبه خاموش کرد و به بیش از شش دهه استفاده تجاری از انرژی هسته ای پایان داد.

نیروگاه های Emsland در Niedersachsen ،Isar در بایرن و Neckwarestheim در بادن-وورتمبرگ، علیرغم افزایش حمایت عمومی از تولید برق هسته ای در ماه های اخیر، آخر هفته جاری این نیروگاه ها از شبکه خارج شدند.

آلمان پس از تهاجم روسیه به اوکراین و پایان تحویل گاز طبیعی از روسیه که بزرگترین تامین کننده گاز برای بزرگترین اقتصاد اروپا قبل از جنگ بود، به دوران انرژی هسته ای پایان داد.

سال گذشته، سیاستمداران بحث در مورد خروج صنعت هسته‌ای از شبکه تولید برق را که پس از فاجعه فوکوشیما در سال 2011 تصمیم‌گیری شد، دوباره باز کردند، در حالی که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که اکثریت آلمانی‌ها با تعطیلی قریب‌الوقوع تمام نیروگاه‌های هسته‌ای باقی‌مانده در میان نگرانی‌ها در مورد افزایش قبوض انرژی مخالف هستند.

پس از فوکوشیما، آلمان متعهد شد که رآکتورهای انرژی هسته‌ای خود را تا پایان سال 2022 متوقف کند. دولت کنونی برای اطمینان از تامین برق در زمستان گذشته، مهلت را تنها بیش از سه ماه تمدید کرد که اولین بار بدون گاز خط لوله روسیه بود.

علیرغم درخواست‌های احزاب محافظه‌کار و افزایش حمایت عمومی از فعال نگه داشتن راکتورهای هسته‌ای، حداقل برای مدت زمان محدود، دولت به تعهد خود مبنی بر پایان دادن به تولید برق هسته‌ای در آلمان عمل کرد.

یک نظرسنجی برای پخش عمومی ARD در هفته گذشته نشان داد که اکثریت آلمانی ها با حذف تدریجی هسته ای دولت مخالف هستند. بر اساس این نظرسنجی، 59 درصد از آلمانی‌ها فکر می‌کنند که تصمیم برای حذف تدریجی انرژی هسته‌ای اشتباه است، در حالی که بیش از یک سوم یا 34 درصد معتقدند که حذف تدریجی کار درستی بود.

این نظرسنجی نشان داد که افراد جوان تر به احتمال زیاد با حذف تدریجی هسته ای موافقت می کنند. در مجموع 66 درصد از آلمانی‌هایی که مخالف خروج هسته‌ای هستند نگران افزایش قیمت انرژی به دلیل این تصمیم هستند.

روبرت هابک، وزیر فدرال امور اقتصادی و اقدام اقلیمی آلمان گفته است: دولت به مردم اطمینان می دهد که امنیت انرژی آلمان پس از بسته شدن راکتورهای هسته‌ای در خطر نیست.

هابک اضافه کرد که آلمان پایانه های واردات LNG جدیدی ساخته است، اقداماتی را برای تقویت شبکه انجام داده است و در حال حاضر سیاست هایی را برای تامین 80 درصد برق خود از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 اعمال کرده است.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، آلمان چندین پایانه شناور واردات LNG ساخته است، این کشور قصد دارد تا سال 2030 بالغ بر 70.7 میلیون تن ظرفیت واردات LNG در سال داشته باشد که آن را به چهارمین دارنده ظرفیت واردات LNG در جهان تبدیل می کند.

مدیر اجرایی شرکت بزرگ آلمان، RWE، ماه گذشته گفت که آلمان ممکن است در نهایت از ظرفیت واردات LNG کمتری نسبت به آنچه که برای عرضه در این دهه برنامه ریزی کرده بود استفاده کند.

آیا دوران انرژی هسته ای آلمان به پایان رسیده است؟
پس از فوکوشیما، آلمان متعهد شد که راکتورهای انرژی هسته ای خود را تا پایان سال 2022 متوقف کند. 65 درصد از آلمانی ها موافق ادامه فعالیت سه نیروگاه هسته ای باقی مانده در حال حاضر هستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آلمان اکنون به گسترش سریعتر انرژی های تجدیدپذیر نیاز دارد تا نیازهای انرژی خود را برآورده کند و تولید انرژی هسته ای از دست رفته را جایگزین کند.

Image