رقابت میان روسیه و آمریکا بر سر گاز طبیعی مایع آلاسکا

نفت خام

دولت بایدن در روز پنجشنبه صادرات گاز طبیعی مایع از پروژه آلاسکا را تصویب کرد. این اقدام در بحبوحه رقابت آمریکا با روسیه جهت صادرات گاز طبیعی از قطب شمال به آسیا صورت می‌گیرد.

 وزارت انرژی آمریکا پروژه شرکت توسعه خط گاز آلاسکا (AGDC) را برای صادرات گاز به کشورهایی که هیچ قرارداد تجارت آزادی با آنها وجود ندارد تصویب کرد.

 حامیان این پروژه 39 میلیارد دلاری انتظار اجرایی شدن آن را تا 2030 در صورت اخذ مجوزهای لازم دارند. گاز طبیعی مایع بیشتر به کشورهای آسیایی صادر خواهد شد.

 پروژه گاز طبیعی مایع آلاسکا شامل تأسیسات مایع‌سازی در شبه‌جزیره کنای در جنوب آلاسکا و یک خط لوله 1300 کیلومتری برای انتقال گاز سرگردان در شمال آلاسکا در سراسر این ایالت می‌شود.

صادرات از این پروژه اولین‌بار توسط دولت ترامپ تصویب شد، اما مورد مخالفت گروه‌های حامی محیط‌زیست قرار گرفت. دولت بایدن یک دیدگاه محیط زیستی در مورد این پروژه در پیش گرفت اما به این نتیجه رسید که این پروژه مزایای اقتصادی و امنیتی برای کشور دارد و بنابراین مخالفان آن نتوانستند ثابت کنند صادرات از این پروژه برخلاف منافع عمومی است.

 دولت بایدن مصوبه قبلی را اصلاح کرد تا مانع انتشار گاز گلخانه‌ای دی‌اکسید کربن تولید شده در این پروژه به جو شود. اما گروه‌های حامی محیط‌زیست هنوز هم مخالف این تصمیم هستند.

 دولت بایدن ماه گذشته با پروژه حفاری نفت و گاز شرکت کونوکو فیلیپس به ارزش 7 میلیارد دلار در بخش شمالی آلاسکا موافقت کرد.

 روسیه قصد دارد اولین خط از 3 خط پروژه گاز طبیعی مایع خود در قطب شمال را در پایان سال جاری میلادی آغاز کند که یکی از بزرگ‌ترین تأسیسات گاز طبیعی مایع در دنیا خواهد بود، دولت بایدن در رقابت با روسیه تلاش می‌کند صادرات بیشتر گاز طبیعی مایع را تصویب کند.

رقابت میان روسیه و آمریکا بر سر گاز طبیعی مایع آلاسکا
دولت بایدن در رقابت با روسیه در صادرات گاز از قطب شمال، صادرات گاز طبیعی مایع از پروژه آلاسکا را تصویب کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

روسیه تحت فشار تحریم‌های غربی به‌خاطر حمله به اوکراین قرار دارد و آمریکا از این فرصت برای افزایش صادرات خود به اروپا به‌دنبال کاهش صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله استفاده کرده‌است.

Image